kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Devreden Kdv 'nin İnceleme Sonucu Düşmesi

Devreden Kdv 'nin İnceleme Sonucu Düşmesi

Merhaba,
    İnceleme sonucu 6 ay öncesine ait kdv beyannamesine düzeltme istendi. Bu durumda 3000 küsür tutarında devreden kdv mizde düşüş oldu. Muhasebede yaptığım kdv virmanları sonucu buna paralel olarak aynı tutarda bir bakiye görünüyor ( 190 lı hesapta) Bu hesabı hangi kayıt ile düzeltmem gerekiyor ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....

Sayın meris12,

6 Ay öncesi kdv de düzeltme yaptınız ve devredeniniz yada , Kümülatif satış rakamınız değişti ise Bu beyannameden sonraki beyannamelerdede düzeltme yapmanız gerekmektedir.

İlgili aydaki Kdv mahsup kayıtlarını tekrar atmanız gerekmektedir.

Yanlış anlattım sanırım kusura bakmayın. İnceleme 2013 e ait. Düzeltme yaptığım ay incelemenin bittiği dönem yani eylül 2014. 2013 ile ilgili kayıtlarda düzeltme yapamıyacağıma göre bu dönem nasıl bi kayıt yapmalıyım ??

Defter yazılı olduğundan dolayı ilgili düzeltme bilgisini açıklamasına yazmak koşulu ile 01.01.2014 tarihine düzeltme kaydı atabilirsiniz.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Düzeltme kayıtlarını inceleme sonucunun size tebliğ edildiği tarihe yapmalısınız.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düzeltme kayıtlarını inceleme sonucunun size tebliğ edildiği tarihe yapmalısınız.
    Sayın merkür, Yılbaşı devreden kdv beyannamesindeki rakamları düzeltmeleri gerekmekte?

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın merih

İnceleme sonucu 3000 küsür tutarında devreden kdv mizde düşüş oldu ise Sayın Merkür'ünde yazdığı gibi Düzeltme kayıtlarını inceleme sonucunun size tebliğ edildiği tarihe aşağıdaki şekilde yapmalısınız.

_______________________________________/___________________________________________

689-K.K.E.G (B)

190-DEV.KDV (A)

__________________________________________/__________________________________________

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ugurcadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Defter yazılı olduğundan dolayı ilgili düzeltme bilgisini açıklamasına yazmak koşulu ile 01.01.2014 tarihine düzeltme kaydı atabilirsiniz.
    Sayın ugur

Burada istenen düzeltme inceleme sonucu bulunan KDV'nin kebir deft. düzeltmesidir. Dolayısıyla sizin yukarda yazdığınız normal hatalı bir işlemin bulunması sonucu yapılan bir düzeltme işlemidir.

Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ugur

Burada istenen düzeltme inceleme sonucu bulunan KDV'nin kebir deft. düzeltmesidir. Dolayısıyla sizin yukarda yazdığınız normal hatalı bir işlemin bulunması sonucu yapılan bir düzeltme işlemidir.
    Hocam ödenecek vergi çıkmaması halinden bahsediyorsunuz evet. Ama ödeme çıkıyor ise bütün beyannameleri düzeltmesi gerekiyor diye biliyorum.

Alıntı ugurcadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam ödenecek vergi çıkmaması halinden bahsediyorsunuz evet. Ama ödeme çıkıyor ise bütün beyannameleri düzeltmesi gerekiyor diye biliyorum.
    Aynı şey benim de başıma geldi, indirim listesinden bir evrak çıkarmak zorunda kaldım, benim anlamadığım ben o dönem için iade istedim, tüm evraklarım incelendi, özet kontrol raporu sorunsuz çıktı, mahsup taleplerim yapıldı, aradan 2 yılı aşkın bir zaman geçti, o dönemdeki bir fatura ile ilgili sorun olduğu bilgisi geldi.Ben de 190 hesabı 689 ile düzenleyeceğim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)