kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Yurtdışı Hi̇zmet Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2015
    Mesajlar
    21

    Yurtdışı Hi̇zmet Hk.

    Herkese iyi günler.

    Yurt dışında ikamet eden biri için laboratuvar analiz hizmeti faaliyetinde bulunacağız. Hizmet ihracı istisnası için gereken;

    -Hizmetin yurt dışındaki bir müşteri için yapılması
    -Fatura vb. belgelerin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi
    -Hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi
    -Hizmetten yurt dışında yararlanılması

    şartlarını sağlamaktayız. Firma parayı yatırmadan önce fatura talep ederse,

    1) Faturayı döviz cinsinden mi kesmeliyim? Dolar olarak yatacak.

    2) KDV'yi ekleyip mi kesmeliyim yoksa direk KDV'siz fatura mı kesmeliyim?
    26 Nolu KDV tebliğinde şu örneği buldum
    Örnek 1 :

    Türkiye'de tam mükellef durumunda olan (X) Mühendislik Ltd. Şti. Ürdün'de bulunan bir firma ile yaptığı anlaşma uyarınca bu firmaya bir tekstil fabrikası projesi çizimini yapmış ve buna ait bedeli T.C. Merkez Bankası aracılığı ile tahsil etmiştir.

    Bu proje çiziminde yukarıda belirtilen şartların tümü gerçekleştiğinden, bu hizmet işi, hizmet ihracatı istisnasından yararlanacak ve (X) firması, keseceği faturada katma değer vergisi hesaplamayacaktır.

    Fakat konuştuğum kişiler KDV'li fatura kesmem gerektiğini söylediler.

    İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Şimdi bakalım,
    ""-Hizmetin yurt dışındaki bir müşteri için yapılması , Yurt dışında mukim tüzel kişi olacak yani firma. Şahıs olmaz.
    -Fatura vb. belgelerin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi. Evet yurt dışındaki firma /kurum adına kesilecek
    -Hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi Banka kanalıyla gelmesi gerekiyor.
    -Hizmetten yurt dışında yararlanılmas. Yararlanma ilkesi çok önemli. sizin durumunuzda sorun yok.


    Bu yukarda belirttiğim şartları tam olarak yerine getiriyorsanız. Faturanız KDV siz kesilecektir.
    hkndo bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2015
    Mesajlar
    21
    Nizam bey cevabınız için teşekkür ederim.

    Diğer koşullarda sıkıntı yok da, şu tüzel-gerçek kişi kafama takıldı. KDV Kanunu 12/2 maddesinde şöyle bir ibare yer almakta."Yurt dışındaki müşteri tabiri; ikametgâhı, işyeri, kanunî ve iş merkezi yurt dışında olan alıcılar ile yurt içinde bulunan bir firmanın yurt dışında kendi adına müstakilen faaliyet gösteren şubelerini ifade eder. "

    Bu ibareye göre İkametgahı yurt dışında olan kişileri de katamaz mıyız bu istisna kapsamına?

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Şahıs olmaz. yani ticaret yapan bir firma olacak demek istiyor. Münferid kişiler olmaz. Yurt dışında yapılan işin ticari olması gerekiyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2015
    Mesajlar
    21
    Hımm Üniversite hocasına yapılacaktı bu hizmet. O zaman Direk Üniversitenin ilgili birimine kesmem lazım istisna için.

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Evet öyle olmalı.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    162
    Sayın nguroy, yurt dışında mukim kişiler tabirini değerlendirirken şahısları dahil etmez isek, hata yaparız.

    Şöyleki temsili örnek olarak yurtdışında mukim kişilere web site yapılması konusunu düşünürsek daha da kolay anlayabiliriz.

  8. #8
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.467
    Sayın tsigalko33,

    -Hizmetin yurt dışındaki bir müşteri için yapılması
    -Fatura vb. belgelerin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi
    -Hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi
    -Hizmetten yurt dışında yararlanılması

    şartlarının tamamını gerçekleştiriyorsunuz. Yasa tüzel/şahıs ayırımı yapmaksızın geçerlidir. Karşı taraf müşteridir sizin yaptığınız da ticari faaliyet. Başka hiçbir yan konuya bakarak aklınızı karıştırmayın. Sadece "Hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi" konusuna dikkat edin aksi takdirde KDV istisnası iptal olur.

    Daha önemli bir konu da 26. sayılı tebliğ artık yürürlükte değil, detayları merak ediyorsanız 1. sayılı KDV uygulama genel tebliği ve devamına bakmanız gerekir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Burda firmadan kasdım. Olayın ticari olmasıdır. Yani yurt dışındaki müşteri son kullanıcı /tüketici/ olmamalıdır.
    "ynı hükme göre yurtdışındaki müşteri; ikametgâhı, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurtdışında olan alıcılar ile yurtiçinde bulunan firmanın yurtdışında kendi adına müstakil olarak faaliyet gösteren şubeleridir.İstisnanın uygulanabilmesi için hizmetten, yurtdışında faydalanılmalıdır. Diğer bir deyişle, yurtdışındaki müşteri için Türkiye’de yapılan hizmet, müşterinin yurtdışındaki iş, işlem ve faaliyetleri ile ilgili olmalı; Türkiye'deki faaliyetleri ile ilgisi bulunmamalıdır.
    Ayrıca, hizmetin yurtdışındaki bir müşteri için yapıldığını tevsik eden fatura ve benzeri belgenin, hizmetin alıcısı olan yurtdışındaki müşteri adına düzenlenmesi gereklidir."


    Yine alıntı;"
    . Hizmet Türkiye’de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır:Yurt dışındaki müşteriden kasıt, hizmet sunulan kişinin ikametgâhı, iş yeri, kanuni ve iş merkezininyurt dışında bulunması veya yurt içinde bulunan bir firmanın, yurt dışında kendi adına müstakil olarak faaliyet gösteren şube, acente, temsilci ve bürosunun olması gerekmektedir.""

    Bu nokta çok ince bir detaydır. Çoğu yorumcu bunu gözardı edebiliyor. O nedenle vurguladım.
    Konu nguroy tarafından (15.Haziran.2015 Saat 15:06 ) değiştirilmiştir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın tsigalko33,

    -Hizmetin yurt dışındaki bir müşteri için yapılması
    -Fatura vb. belgelerin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi
    -Hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi
    -Hizmetten yurt dışında yararlanılması

    şartlarının tamamını gerçekleştiriyorsunuz. Yasa tüzel/şahıs ayırımı yapmaksızın geçerlidir. Karşı taraf müşteridir sizin yaptığınız da ticari faaliyet. Başka hiçbir yan konuya bakarak aklınızı karıştırmayın. Sadece "Hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi" konusuna dikkat edin aksi takdirde KDV istisnası iptal olur.

    Daha önemli bir konu da 26. sayılı tebliğ artık yürürlükte değil, detayları merak ediyorsanız 1. sayılı KDV uygulama genel tebliği ve devamına bakmanız gerekir.

    üstadım, uygulama genel tebliğinde ,iade istemezsen şart değil.(bankadan ödenmesi)
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sgk Hi̇zmet Süresi̇
    Konu Sahibi mes_ar Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Kasım.2016, 15:27
  2. Hi̇zmet İçi̇n Alınan Mallar Hakkında
    Konu Sahibi gokhan_tuana Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Mart.2015, 15:41
  3. Hi̇zmet Gideri
    Konu Sahibi Turkan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 07.Kasım.2014, 12:00
  4. Yurtdışı KDV
    Konu Sahibi mes_ar Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 13.Eylül.2013, 16:56
  5. KDV ve Yurtdışı
    Konu Sahibi yanlizkovboy Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Mart.2012, 21:27

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36