kamu işçi maaş

Konu: hurda satışlarını KDV beyannamesinde gösterilmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2006
  Mesajlar
  8

  hurda satışlarını KDV beyannamesinde gösterilmesi

  arkadaşlar hurda satışlarının kdv beyannamesinde özel matrah şekline tabi işlemlerde matraha dahil olmayan bedel sütununa yazıyoruz di mi. birde kdv beyannamesinin doldurulması husunda gelirler.gov.tr de yayınlanan rehber gibi bişi var mı. adress yaza bilir misiniz. şimdiden teşekkürler


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  73

  hurda satışlarını KDV beyannamesinde gösterilmesi

  başlığınız hurda alımı yazınız da hurda satımı demektesiniz . hurda alımlarında 2 nolu kdv beyannamesi düzenlenip çıkan kdv vergi dairesine yatırılıp 1 nolu kdv beyannamenizdede bu kdv yi indirim konusu yapabilirsiniz kdv kanunu 53 nolu tebliğinden alıntı aşagıdadır.

  bilgilerinize
  umrım araştırmanızda yardımcı olur

  B. BEYAN
  Fason iş yaptıran veya hurda metal alımında bulunan mükelleflerin tevkif ettikleri katma değer vergisini teslim veya hizmetin yapıldığı döneme ait 2 No.lu Katma değer vergisi beyannamesi ile beyan ederek, bu tutarı aynı döneme ait 1 No.lu katma değer vergisi beyannamesinde indirim konusu yapacakları hususu 51 seri no.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde açıklanmış bulunmaktadır. 2 No.lu beyanname ile beyan edilen bu verginin, sadece beyan edilmekle yetinilmesi söz konusu olmayıp beyanname uyarınca tahakkuk eden verginin aynı süre içerisinde ödenmesi gerektiği tabiidir.
  Tevkif edilen katma değer vergisinin beyanı için kullanılmakta olan 2 No.lu beyannamenin "Tablo I" bölümünde mükellef ve sorumluya ait sicil bilgilerinin doldurulmasına ilişkin satırlar yer almaktadır. Tevkifat yapan mükellefler, I No.lu Tablonun "Vergi sorumlusuna ait sicil bilgileri"ni kapsayan 3-9 numaralı satırlar arasına kendi sicil bilgilerini dolduracak, sadece bir imalatçıya fason iş yaptırmış veya sadece bir mükelleften hurda metal alımı yapmış olmaları halinde beyannamenin 10-16 numaralı satırları arasına bu mükellefle ilgili sicil bilgilerini yazacaklardır.
  Ancak birden fazla kişi veya kuruluşa fason iş yaptırılmış veya hurda metal alımında bulunulmuş olması halinde bu satırlar "Ekli listededir" şeklinde doldurulacak, fason iş yaptırılan veya hurda metal alınan mükelleflerin bildirimi için ayrı bir liste tanzim edilecektir. Bu listede, kendisinden tevkifat yapılan bir mükellefe ait sicil bilgilerine ayrı ayrı yer verilecek ve "Listelerde yer alan bilgilerin doğruluğunu taahhüt ve herhangi bir yanlışlık olduğunun tesbiti halinde uygulanacak müeyyideleri kabul ederim." şerhi konularak işletme yetkilileri ile birlikte tam tasdik sözleşmesi yapılan yeminli mali müşavir, tam tasdik sözleşmesi olmayan hallerde muhasebeye ilişkin işlemleri yürüten serbest muhasebeci mali müşavir, bunların bulunmaması halinde ise sadece işletme yetkilileri tarafından isim ve ünvan kaşeleri kullanılarak ve düzenleme tarihi de belirtilerek imzalanmak suretiyle 2 No.lu beyannameye eklenecektir.
  Beyannamenin vergi dairesine verilmesinden sonra, tahakkuk fişi ile birlikte verginin nakden ödenmesi halinde, ödemeyi gösteren vergi dairesi alındılarının kaşeli ve imzalı fotokopilerinin, beyannamenin verildiği tarihi izleyen ayın ilk on günü içinde satıcıya intikal ettirilmesi şarttır. Tahakkuk eden vergi için mahsup talebinde bulunulmuşsa tahakkuk fişi ile birlikte mükellefe aşağıda örneği verilen yazı gönderilecektir.
  Birden fazla kişi veya kuruluşa fason iş yaptıran veya hurda metal alımında bulunan mükellefler bu şekilde beyan edip ödedikleri vergilerden, her bir mükellefe ait kısmı ".../.../... tarih ve .... sayılı fatura ile tarafımıza yapmış olduğunuz teslim ve/veya hizmete ait ..... tutarındaki katma değer vergisi tevkifatı, beyanımız üzerine .... vergi dairesince .../.../.... tarih ve ........ sayılı tahakkuk fişi ile tahakkuk ettirilmiş ve aynı vergi dairesine .../.../... tarih ve ........ sayılı makbuzla ödenmiştir" şeklinde bir yazı ile kendisinden tevkifat yapılan mükellefe bildireceklerdir. Bu yazının yukarıda belirtilen kişiler tarafından ve aynı şekilde imzalanması gerekmektedir.
  Sorumlu sıfatıyla beyan edilen ve tahakkuk eden vergi için mahsup talebinde bulunulmuşsa yazının "... aynı vergi dairesine" ifadesinden sonraki bölümü "tahakkuk eden vergi için ..../.../.... tarihli dilekçe ile mahsup talebinde bulunulmuştur" şeklinde düzenlenecektir.
  C. İNDİRİM
  sman

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  73

  hurda satışlarını KDV beyannamesinde gösterilmesi

  pardon başlığı ben yanlış okumuşum
  sman

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Nisan.2006
  Mesajlar
  35

  hurda satışlarını KDV beyannamesinde gösterilmesi

  satış için : tablo 7 .kısmı istisna kapsamına giren işlemler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 4
  Son Mesaj : 27.Ocak.2017, 14:46
 2. Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Eylül.2013, 12:05
 3. Metal hurda satışlarının kdv bey.gösterilmesi
  Konu Sahibi smmmsld1 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 02.Ağustos.2012, 16:11
 4. Cevap: 5
  Son Mesaj : 29.Nisan.2009, 10:08
 5. Taşıt Satışlarını Bs de gösterilmesi
  Konu Sahibi emek73 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 05.Kasım.2008, 12:41

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36