kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: İthal Edilen Malın İadesi

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İthal Edilen Malın İadesi

ithal edilen bir mal geri iade edildi,

burada süreç nasıl işleyecek ?

kdv ve gümrük vergileri iade olur mu ? devreden kdv varsa nakıt yaparlar mı ?

vergi borcu var ise mahsup mu yaparlar ?

Ne Mutlu Türküm Diyene!

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İadeyi normal ihracat gibi düşünün. İthalinde ödenen kdv yi , iade ile ilgili işlemleri (yüklenilen,indirilecek kdv vs.listeler) yerine getirerek iade alma hakkınız vardır. Gümrük vergisini geri alamazsınız, ithal edilen eşyanın maliyetine vermiş olmanız gerekirdi.
    aşkınbulduk bunu beğendi.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    üstat bunun bir zamanı var mı ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

İthalat hangi dönemde gerçekleşirse gerçekleşsin iade hakkınız vardır. İadeyi ise ihracatın gerçekleştiği dönemde isteyebilirsiniz. (Vedopta GÇB nin kapandığı ay). Sonraki dönemlerde isteyemezsiniz.
    aşkınbulduk bunu beğendi.

Gümrük vergisi dediğiniz, Ürünün GTİP koduna karşılık gelen KDV oranı değil mi ? KDV oranı %8 ise bunun iadesi alınıyor fakat diğer giderler olan Nakliye + Sigorta masrafı mı iade edilmiyor ?

GTİP, aklınıza gelen her eşya için ayrı ayrı belirlenen (tanımlayan) 12 haneli bir koddur. Gümrük vergisi kdv değildir, gtip bazında belirlenen bir oranda alınan vergidir. Bazı ürünlerde gümrük vergisi vardır, bazılarında ise yoktur. İthalat mevzuatı çok kapsamlı ve karmaşıktır, burada fazla ayrıntıya girmeye gerek yok. İthalat esnasında ödenen kdv'yi malların ihraç edilmesi durumunda iade alabilirsiniz. İthalat edilen malın bünyesine giren (maliyeti oluşturan) nakliye, gümrük müşaviri komisyonu vs. giderlere ait kdv leride izah edebilirseniz iade alabilirsiniz.

Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    GTİP, aklınıza gelen her eşya için ayrı ayrı belirlenen (tanımlayan) 12 haneli bir koddur. Gümrük vergisi kdv değildir, gtip bazında belirlenen bir oranda alınan vergidir. Bazı ürünlerde gümrük vergisi vardır, bazılarında ise yoktur. İthalat mevzuatı çok kapsamlı ve karmaşıktır, burada fazla ayrıntıya girmeye gerek yok. İthalat esnasında ödenen kdv'yi malların ihraç edilmesi durumunda iade alabilirsiniz. İthalat edilen malın bünyesine giren (maliyeti oluşturan) nakliye, gümrük müşaviri komisyonu vs. giderlere ait kdv leride izah edebilirseniz iade alabilirsiniz.
    Ben dış ticaretçiyim fakat daha önce hep ihracat üzerine çalıştım, şimdi ki firmada ise ithalat, o yüzden eksiklerim çıktı

Bizim ürün için alınan % 8 lik bir vergi var,

Bu GÇB de gösterilen bu masraflardan hangisini geri alma şansımız var.. Şimdi aklıma gelen bir soru kafam karıştı,ürüne ait %8 olan gümrük vergisi hangi noktada ekleniyor ?

FATURA
    NAVLUN
    SİGORTA
    CIF
    YURT DIŞI
    GVM
    GV
    Y.İCİ
    KDVM
    DAMGA VERGİ

Beyanname üzerinde gösterilen bilgilere dayanarak kdv iadesi isteyemezsiniz. İthalat esnasında gümrük makbuzunda gösterilen ödediğiniz kdv yi isteyebilirsiniz. Atıyorum yurtiçinde kdv ödeyerek bir makina aldınız, daha sonra bu makinayı ihraç ettiniz, makinanın alışında ödediğiniz kdvyi iade isteme hakkınız vardır. İthalatta da aynı mantık var.İthal ettiğiniz malı ihraç ediyorsanız, ödediğiniz kdvyi iade isteyebilrsiniz. Olayı niçin bu kadar zor hale getiriyorsunuz anlamıyorum.
    muratgormez bunu beğendi.

Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyanname üzerinde gösterilen bilgilere dayanarak kdv iadesi isteyemezsiniz. İthalat esnasında gümrük makbuzunda gösterilen ödediğiniz kdv yi isteyebilirsiniz. Atıyorum yurtiçinde kdv ödeyerek bir makina aldınız, daha sonra bu makinayı ihraç ettiniz, makinanın alışında ödediğiniz kdvyi iade isteme hakkınız vardır. İthalatta da aynı mantık var.İthal ettiğiniz malı ihraç ediyorsanız, ödediğiniz kdvyi iade isteyebilrsiniz. Olayı niçin bu kadar zor hale getiriyorsunuz anlamıyorum.
    Ben Dış Ticaret Sorumlusuyum ve ithalat firmasıyız ve ben ihtimaller dahilindeki tüm masrafları anlamaya çalışıyorum. Sadece elimdeki masraflardan yapmaya çalıştığım çıkarım

Merhabalar,

Konu biraz farklı boyutlara kaymış,

Öncelikle ithalatın iadesi "İhracat"tır.

İhracat da sadece kestiğiniz faturanın KDV sinin yüklenilen KDV si kadar kısmını iade alabilirsiniz.

O da ithalat sırasında ödediğiniz KDV kadardır eğer ihracat faturası tutarınız alış faturanız ile aynı tutar ise ki muhtemelen aynıdır.

Bunun dışında devletten başka bir verginin iadesini alamazsınız.

Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)