kamu işçi maaş

Like Tree7Beğeni

Konu: Akbil Fişleri 2016

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı hakan1972 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn.Demiral,

167 VUK.Gn.Tebliğine istinaden oldukça ilginç bir yorumda bulunuyorsun
    Bu yorumu çürütmek için konu ile ilgili tebliğ, genelge, özelge ile cevap verilebilir.
    Benim şuanda buna vaktim yok malum geçici vergi çalışmaları başladı.
    Belki diğer meslektaşlarım cevap verebilirler.

Yalnız şunları yazabilirim; buda geçerli olur mu bilemem,

Meslek hayatımda bir çok defa kdv, eğitim, tam kapsamlı incelemeye girdim.
    Hatta 2014 yılı defterlerim titiz bir müfettiş tarafından hala tam kapsamlı incelemede,
    Ama ne geçmişte nede bu incelemede parakende satış fişleri ile ilgili bir
    Soruyla karşılaşmadım.Karşılaşanı da duymadım.

Yıllar boyunca kdv iadelerinde gelir idaresine, parakende satış fişleri ibraz ettik.Geçersiz sayılmadı.

E defter tebliğinde bu konu ile ilgili PArakende Satış Vesikaları Tevsik edilen Belgeler adı altında bir paragraf açılmış.
    Fişleri Toplu olarak tablo şeklinde giderleştirin denmiş ve yevmiye maddesi’de altında
    Örneklendirilmiş. Vs.vs.vs.

Bu konuda bir çok örnekleme yapılabilir…Ama yukarıda’da yazdığım gibi Tebliğ,Özelge ile
    Cevap vermeyi tercih ederim.Hiç kimse cevaplandırmaz ise mutlaka ki bulup paylaşırım.

Teşekkürler;
    Sayın hakan1972,

Neden ısrarla tam tersi bir uygulama arıyorsunuz bilemiyorum,Önemli olan buradaki verilen cevapların dayanağı ile birlikte verilmesi ki zaten benşahsım adıma öyle yapıyorum.

Son cevabınızda güncel geçerliliğini koruyan 167 sayılı VUK GT için farklı bir yorumda bulunuyorsunuz bu yorumunuzu çürütmek için tebliğ,genelge ve özelge ile cevap vermek gerekir yazmışsınız.Ben zaten yorum yapmadım güncel geçerliliğini koruyan 167 sayılı VUK GT paylaştım bu durumda yorum yapmadığım tebliğ paylaştığımı görmüş olmanız gerekirdi.

Bu konuda bir çok örnekleme yapılabilinir demişsiniz tebliğ,özelge ile cevap vermeyi tercih ederim demişsiniz.Zaten ben cevabı dayanaklı olarak güncel geçerliliğini koruyan 167 sayılı VUK GT ile paylaştım zaten ilgili tebliğ ve bu konuda bulmak istediğiniz özelgeler ve özelge istiyorsanız ilgili konuya ait kanun maddelerine dayanılarak verilir.Verdiğim cevapları çürütemeyeceginiz sizi daha fazla ikna etmesi için VUK madde 232'yi paylaşıyorum,bu noktadan sonra hiçbir özelge ve tebliğ ilgili kanun maddesinin aksine hüküm başlı başına veremez.

Fatura Kullanma Mecburiyeti
    Madde 232

Birinci ve (4369 sayılı Kanunun 81/A-7 nci maddesiyle değiştirilen ibare Yürürlük: 1.1.1999) ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle(1) defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler:
    1. Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara;
    2. Serbest meslek erbabına;
    3. Kazançları (4369 sayılı Kanunun 81/A-7 nci maddesiyle değiştirilen ibare Yürürlük: 1.1.1999) basit usulde tespit olunan tüccarlara;(2)
    4. Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere;
    5. Vergiden muaf esnafa.
    Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.
    (2686 sayılı Kanunun 28'inci maddesiyle değişen fıkra) (4444 sayılı Kanunun 13/C-4 maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 14.8.1999) Yukarıdakiler dışında kalanların, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tesbit edilenlerden ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin(3) (4444 sayılı Kanunun 13/C-4 maddesiyle belirlenen miktarlar Yürürlük; 14.8.1999) 50.000.000 lirayı (460 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2016'dan itibaren 900, -TL) geçmesi veya bedeli 50.000.000 liradan (460 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2016'dan itibaren 900, -TL) az olsa dahi istemeleri halinde emtiayı satanın veya işi yapanın fatura vermesi mecburidir.

Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Sayın hakan1972,

Bilmeyen arkadaşlar için görüntü eklemeniz yerinde olmuş ben şahsım adıma biliyorum belgeyi bence artık zorlama yorum yapılmasın diyorum.
    Tabi herkes yine istediği şekilde uygulayabilir ama bizler burada inanın doğru ne ise onu paylaşıyoruz,zaten doğruda bir değilmidir ?
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Büyük uğraşlardan sonra bahsi geçen akbil fişini nihayet buraya kopyalabildim.
    Sanırım konu şimdi daha net anlaşılacaktır.
    Tekrar yazıyorum.Hatta büyük harflerle yazıyorum.Garip bir şekilde anlaşılmıyor.Sayın Tanca hariç bu konuya fikrini yazan kimseye
    mualif değilim.Sizinle hem fikirim.
    Şimdi;
    YUKARIDA KOPYALANAN AKBİL FİŞİ BANA GÖRE GİDER YAZILAMAZ.İÇ YÜZDE İLE KDV AYRILAMAZ.
    Eğer bu konuda farklı görüşü olan varsa;
    saygıyla okur ikna edici olursa bu tarihten sonra kayıtlara alırız.

Büyük uğraşlardan sonra bahsi geçen akbil fişini nihayet buraya kopyalabildim.
    Sanırım konu şimdi daha net anlaşılacaktır.
    Tekrar yazıyorum.Hatta büyük harflerle yazıyorum.Garip bir şekilde anlaşılmıyor.Sayın Tanca hariç bu konuya fikrini yazan kimseye
    mualif değilim.Sizinle hem fikirim.
    Şimdi;
    YUKARIDA KOPYALANAN AKBİL FİŞİ BANA GÖRE GİDER YAZILAMAZ.İÇ YÜZDE İLE KDV AYRILAMAZ.
    Eğer bu konuda farklı görüşü olan varsa;
    saygıyla okur ikna edici olursa bu tarihten sonra kayıtlara alırız.

Sayın hakan1972,

Bu belge ile gider yazılamaz+iç yüzde de dahil kdv hesaplanamaz+bu belgeyi hiç bir şekilde şirket kayıtlarına alamazsınız (ne gider+ne indirim) + bu belge perakende satış fişi dahi olsa perakende satış fişlerinin hepsini içine katarak söylüyorum şirket kayıtlarınıza alamazsınz fatura olmadığı sürece.

Sayın tanca'da bilmediği için böyle bir yorum yazmış olabilir kanun maddelerini paylaştığımız için kendisi'de öğrenmiştir diye düşünüyorum.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın demiral,

"bu belge perakende satış fişi dahi olsa perakende satış fişlerinin hepsini içine katarak söylüyorum şirket kayıtlarınıza alamazsınz fatura olmadığı sürece."

Bu bilgiye kesinlikle katılmıyorum. Benim gibi katılmayan başka forumdaşlarım da olacaktır. Gerekçe ve detayları daha önce yazdım.

VUK 204 ve 206 sayılı tebliğlerini okumanızı tavsiye ederim.
    Konu ksimkesyan tarafından (05.Ekim.2016 Saat 17:09 ) değiştirilmiştir.
    talibi bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın demiral,

"bu belge perakende satış fişi dahi olsa perakende satış fişlerinin hepsini içine katarak söylüyorum şirket kayıtlarınıza alamazsınz fatura olmadığı sürece."

Bu bilgiye kesinlikle katılmıyorum. Benim gibi katılmayan başka forumdaşlarım da olacaktır. Gerekçe ve detayları daha önce yazdım.

VUK 204 ve 206 sayılı tebliğlerini okumanızı tavsiye ederim.
    sayın kevork,

Konu uzadı gerçekten VUK madde 232 lütfen atlamayınız ve benim gibi düşünen bir çok vergi müfettişi ve uzmanı bulunmaktadır. Katılım katılmamak ve Uygulayıp uygulamamak tabi sizlere kalmıştır her zaman söylediğim gibi kişi yaptığı uyguladığı ile mükellefdir.
    Gerçekten işimizi yapmak istiyorsak şirket çıkarları değil hazine çıkarları için uğraşmalıyız.Perakende şatış fişinde zorlamaya gerek yok muhasebe kayıtlarına alınması hatalıdır fatura olarak tevsik edilmelidir.Ama maalesef günlük hayatımızda uygulanıyor ve hatalı uygulamadır.

Burada VUK 232 atlarsanız zaten hatalı metod uyguladığınız ortaya çıkar.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın demiral,

Bu maddeyi yazmadan, tebliğleri okumalıydınız. Ben sizin için paylaşayım;

204 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete No 20539
    Resmi Gazete Tarihi 05/06/1990
    Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesinde "birinci ve ikinci sınıf tüccarlarla defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler;

1 - Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara;

2 - Serbest meslek erbabına;

3 - Kazançları götürü usulde tespit olunan tüccarlara;

4 - Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere;

5 - Vergiden muaf esnafa.

Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.

Yukarıdakiler dışında kalanların, birinci ve ikinci sınıf tüccarlardan ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin 300.000 lirayı geçmesi veya bedeli 300.000 liradan az olsa dahi istemeleri halinde emtiayı satanın veya işi yapanın fatura vermesi mecburidir" hükmü yer almaktadır. Buna göre nihai tüketici tarafından fatura istenilmesi halinde 300.000 liralık hadde bakılmaksızın fatura verilmesi, satılan emtia veya yapılan iş bedelinin 300.000 liranın altında olması ve müşteri (nihai tüketici) tarafından fatura istenilmemesi halinde ise perakende satış fişi verilmesi zorunludur.

Öte yandan söz konusu maddenin açıklamasına ilişkin olarak 167 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde birinci ve ikinci sınıf tüccarlarla defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin yukarıda beş madde halinde sayılan kimselere sattıkları emtia veya yaptıkları işler için satılan emtianın veya yapılan işin bedeli ne olursa olsun fatura vermelerinin emtiayı satın alan veya hizmeti yaptıran bu kimselerin de fatura istemelerinin ve almalarının zorunlu olduğu ve bunlar için perakende satış fışlerinin geçerli olmayacağı belirtilmiştir.

Ancak, mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak; işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (Kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen Kanuni haddi aşmayan diğer bir anlatımla perakende satış fişi (veya yazar kasa fişi) düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak uygun görülmüştür.

İşletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir.

Tebliğ olunur.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın demiral,

Bu maddeyi yazmadan, tebliğleri okumalıydınız. Ben sizin için paylaşayım;

204 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete No 20539
    Resmi Gazete Tarihi 05/06/1990
    Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesinde "birinci ve ikinci sınıf tüccarlarla defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler;

1 - Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara;

2 - Serbest meslek erbabına;

3 - Kazançları götürü usulde tespit olunan tüccarlara;

4 - Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere;

5 - Vergiden muaf esnafa.

Yukarıdakiler dışında kalanların, birinci ve ikinci sınıf tüccarlardan ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin 300.000 lirayı geçmesi veya bedeli 300.000 liradan az olsa dahi istemeleri halinde emtiayı satanın veya işi yapanın fatura vermesi mecburidir" hükmü yer almaktadır. Buna göre nihai tüketici tarafından fatura istenilmesi halinde 300.000 liralık hadde bakılmaksızın fatura verilmesi, satılan emtia veya yapılan iş bedelinin 300.000 liranın altında olması ve müşteri (nihai tüketici) tarafından fatura istenilmemesi halinde ise perakende satış fişi verilmesi zorunludur.

Öte yandan söz konusu maddenin açıklamasına ilişkin olarak 167 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde birinci ve ikinci sınıf tüccarlarla defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin yukarıda beş madde halinde sayılan kimselere sattıkları emtia veya yaptıkları işler için satılan emtianın veya yapılan işin bedeli ne olursa olsun fatura vermelerinin emtiayı satın alan veya hizmeti yaptıran bu kimselerin de fatura istemelerinin ve almalarının zorunlu olduğu ve bunlar için perakende satış fışlerinin geçerli olmayacağı belirtilmiştir.

Ancak, mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak; işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (Kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen Kanuni haddi aşmayan diğer bir anlatımla perakende satış fişi (veya yazar kasa fişi) düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak uygun görülmüştür.

İşletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir.

Tebliğ olunur.

Sayın kevork,

Aslında cevap yazmayacaktım fakat 'Bu maddeyi yazmadan, tebliğleri okumalıydınız. Ben sizin için paylaşayım;' cevabınıza karşılık yazma gereği duydum mali terimler kullanmayacağım sadece bilginiz olması açısından paylaşıyorum merak etmeyiniz ben şimdi okudum geçmiş zaman da okumuştum.

Sayın kevork,

Size ek bir şey sormak istiyorum. Ben cevabını biliyorum teknik bir soru sizde cevap veriniz lütfen.

E-fatura ve/veya E-arşiv faturası almanız gerekiyor fakat size bu faturalar yerine perakende satış fişi düzenlenildi bu durumda bu perakende satış fişini kayıtlarınıza alacakmısınız ? Bu konuyu çok fazla tartıştık e-fatura e-arşiv kısmına detaylı girmeye gerek yok dolayısı ile şimdi soruyorum e-fatura ve e-arşiv faturalarının sizce oluşturulma nedeni nedir işte tam bu noktada yukarıdaki sürekli beyan ettiğim açıklamaların tam teknik dayanklarından bir tanesi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)