kamu işçi maaş

Like Tree7Beğeni

Konu: Akbil Fişleri 2016

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  139

  Akbil Fişleri 2016

  Merhaba;
  2016 yılında alınan Akbil fişlerinin altında (mali değeri yoktur) yazmaktadır.
  Altında mali değeri yoktur yazan bir fişi gider yazabilir miyiz?
  içyüzde ile kdv ayırabiliriz miyiz?


  Teşekkürler.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  747
  nevet efendim gider yazabilirsiniz kdv ayırabilirsiniz gönlünüz rahat olsun

 3. #3
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.752
  89 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin, (B-2) bölümünde ;
  Diğer taraftan, katma değer vergisinin fatura ve benzeri vesikalarda gösterilmesine gerek görülmeyen işlemler ile vergisi önceki safhada beyan edilen özel matrah şekline tabi işlemlere konu teslim ve hizmetlerde bu mal ve hizmetleri satın alanlar, tarife, bilet veya fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen bedel üzerinden iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle katma değer vergisi hesaplayacak ve bu tutarı yaptıkları vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indireceklerdir.açıklaması yer almaktadır.Bu itibarla, serbest meslek faaliyetinizle ilgili olarak yaptığınız şehir içi yolculuklarınızda kullandığınız kart dolum bedeli karşılığında ... AŞ. tarafından düzenlenen faturalarda gösterilen toplam bedel üzerinden iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanacak katma değer vergisinin, vergiye tabi işlemleriniz üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilmesi mümkün bulunmaktadır.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  139
  ayın Tanca

  Cevap için teşekkürler;

  Ancak, bu görüşünüzü ispatlayacak resmi bir yazı, özelge mevcut mu?
  Madem gider yazabileceğiz.neden fişin altına mali değeri yoktur yazıldığını anlayamadım.
  Mali değeri yoktur demek maliye'de kullanılmaz bilgi fişidir anlamında olduğunu yorumlayanlarda var..
  Ayrıca;
  İSMMM odasının bu konuda 2 görüşü var.
  08.02.2016 11:49 (Üye) Soru : Merhaba, Akbil'e kontör doldurmak için nakit olarak makineden para girişi yapıldığında perakende satış fişi vermeyip yerinde istanbul kart dolum fişi vermektedir. Akbil dolum fişinin altındada mali değeri yoktur yazmaktadır. Perakende satış fişi alınamadığından dolayı bu konu ile ilgili özellikli bir durum var mıdır. Mali değeri yoktur yazdığı için kanunen kabul edilmeyen gidere mi yazmamız gerekmektedir.

  Cevap : KKEG olarak kayıtlara alacaksınız.Dolum için fiş almanız gerekir.

  Diğeri
  23.03.2016 16:30 (Üye) Soru : sayın danışmanlar, iett akbil fişlerinde eskiden perakende fişi olarak fiş veriliyordu.şimdilerde sadece bir fiş var bedeli tarihi tutarı (kdv ibaresi vs. yok.)yazılı.alt kısmında da mali değeri yok ibaresi var.bu durumda bu fişleri giderleştiremeyeceğiz m? şimdiden teşekkürler.

  Cevap : Bu belgeler geçerli olduğu,İç yüzde hesabı ile KDV ayrılıp indirilebileceği görüşündeyiz.

 5. #5
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.752
  Bulabildiğim bir başka detay ise ;

  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  İstanbul Defterdarlığı
  Usul Gelir Müdürlüğü
  SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20./VUK 01.10.2001/6692
  KONU: Akbil tahsil fişinin gider olarak yazılıp yazılmayacağı hk.


  .................................................. .

  İLGİ : .......................tarihli dilekçeniz.
  Dilekçenizde, ............................ Vergi Dairesi Müdürlüğünün ........................ vergi numaralı mükellefi olduğunuzu, müşterilerinize hizmet vermek için şehir içi seyahatleri esnasında Akbil kullandığınızı, Akbil dolumu karşılığında Akbil tahsil fişi verildiğini belirterek, sözkonusu fişin gider olarak yazılmasının mümkün olup olmadığı sorulmaktadır.
  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 229’ncu maddesinde, “Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığından müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.” hükmü yer almaktadır.
  Benzer bir hadise nedeniyle Maliye Bakanlığından alınan yazıda; anılan Kanunun 231.maddesinin beşinci bendinde “Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami on gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.” hükmü yer almıştır.
  Bu hükümlere göre mükellef tarafından nihai tüketicilere yapılan parasal değer yüklenmiş manyetik kart (Akbil) satışı karşılığında fatura veya perakende satış fişinin hizmetin bitiminde müşteriye verilmesi gerekmektedir.
  denilmiştir.
  Bu duruma göre; parasal değer yüklenmiş manyetik kart (Akbil) alışı karşılığından 10 günlük süre beklenilmeksizin alınan faturaların veya perakende satış fişlerinin gider olarak gösterilmesi mümkün bulunmaktadır.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  139
  Sayın Keremcem

  2016 yılının Ocak ayına kadar bu konuda sıkıntımız yoktu.Ne olduyda 2016 yılında fişlerin altına mali değeri yoktur ibaresi eklendi.
  Daha ayrıntıya girersem.
  İETT'nin gişelerinden alından Abonmanlarda parakedesatış fişi yazıyor.Bunlarda sorun yok gider yazabiliyoruz.Yazıyorumda.
  Ancak
  İdo feribot iskelesinden, Tekel malzemesi satan Akbil bayilerinden, Akbil Otomatlarından (bunlar idoya bağlı Beldaş'tan) alınan fişlerde
  Mali değeri yoktur yazıyor.

 7. #7
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.467
  Sayın hakan1972,

  Bahsettiğiniz belgeleri kesinlikle kullanamazsınız. ( Esasen verilen belge tahsilat makbuzudur.) PSF yada YKF olabilmesi için Maliyenin mührünü taşıması gerekir. İstisna olan bir durum sadece Kamu Kurumları ile ilgilidir( ve bazı izin almış kurumlar ). Düzenledikleri belgelerin altında "Vergi Usul Kanunu Yönetmelik Hükümlerine Tabi Değildir" ibaresi varsa ancak onları kullanabilirsiniz.
  talibi bunu beğendi.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

 8. #8
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.752
  Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sayın hakan1972,

  Bahsettiğiniz belgeleri kesinlikle kullanamazsınız. ( Esasen verilen belge tahsilat makbuzudur.) PSF yada YKF olabilmesi için Maliyenin mührünü taşıması gerekir. İstisna olan bir durum sadece Kamu Kurumları ile ilgilidir( ve bazı izin almış kurumlar ). Düzenledikleri belgelerin altında "Vergi Usul Kanunu Yönetmelik Hükümlerine Tabi Değildir" ibaresi varsa ancak onları kullanabilirsiniz.
  Sn.Ksimkesyan,
  elbette sizler daha iyi bilirsiniz, ama google teyzeye '' akbil fişleri vergi dairesi '' yazdığımda çıkan şu aşağıdaki yazının bir anlamı yok mu , yada eskiden vardı da artık bi anlamı kalmadı mı??

  Maliye Bakanlığı Özelgesi
  [COLOR=#333333 !important]Tarih : 20.05.2013[/COLOR]
  [COLOR=#333333 !important]Sayı : 21152195-35-02-307[/COLOR]
  [COLOR=#333333 !important]KDVK Md. 29[/COLOR]
  [COLOR=#333333 !important]ŞEHİRİÇİ ULAŞIMDA KULLANILAN KENTKART DOLUM BEDELLERİNDE KDV İNDİRİMİ[/COLOR]
  Serbest meslek faaliyetiyle ilgili olarak yapılan şehiriçi yolculuklarda kullanılan kentkart dolum bedeli karşılığında düzenlenen faturalardagösterilen KDV dahil tutar üzerinden iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanacak katma değer vergisinin, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilebileceği hk.Özelge talep formunda serbest meslek faaliyetiniz nedeniyle şehir içi yolculuklarda kullandığınız kentkart dolum bedelleri karşılığında ... A.Ş. den alınan faturalarda yer alan “KDV DAHİL” tutar üzerinden iç yüzde formülüyle hesaplayacağınız katma değer vergisini indirim konusu yapıp yapamayacağınız hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.3065 sayılı KDV Kanunu’nun;29/1. maddesinde, mükelleflerin, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, faaliyetlerine ilişkin olarak kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisi ile ithal olunan mal ve hizmetler dolayısıyla ödenen katma değer vergisini indirebilecekleri,34/1. maddesinde, yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait katma değer vergisinin alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmek ve bu vesikaların kanunî defterlere kaydedilmek şartıyla indirilebileceği,30/d maddesinde ise Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisinin mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemeyeceğihükme bağlanmıştır.Öte yandan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 67. maddesinde, serbest meslek kazancının tespitinin ne şekilde yapılacağı hükme bağlanmış, aynı Kanun’un 68. maddesinde de serbest meslek kazancının tespitinde hangi giderlerin hasılattan indirileceği belirtilmiştir. Anılan maddenin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinde “Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler”in serbest meslek kazancının tespitinde hasılattan indirileceği hükmü yer almaktadır.Bu açıklamalara göre, kentkart dolum bedelinin işle ilgili olması ve belgelendirilmesi kaydıyla anılan Kanunun 68. maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendi uyarınca serbest meslek kazancının tespitinde gider olarak hasılattan indirilmesi mümkün bulunmakta olup, söz konusu gider için yüklendiğiniz KDV, vergiye tabi işlemleriniz üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilebilecektir.Ayrıca, KDV Kanunu’nun 23/f maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 81 Seri No.lu Katma Değer Vergi Genel Tebliğinin “5. Özel Matrah Şekli Uygulaması” başlıklı bölümünde;“......Buna göre, belediyeler veya bağlı işletmeleri tarafından yapılan şehiriçi yolcu taşımacılığında (metro dahil) kullanılan bilet ve kartların, bu işletmeler dışındaki bayiler tarafından yolculara satışına ilişkin katma değer vergisi, bayiinin satış bedeli üzerinden iç yüzde oranına göre hesaplanarak belediyelere bağlı işletmelerce beyan edilecektir.Bayiler, bu şekildeki bilet veya kart satışları için ayrıca vergi hesaplamayacaklardır. Özel matrah şekline göre vergilendirilen bilet ve kart satışları dışında katma değer vergisine tabi başka faaliyetleri olmayan bayilerin katma değer vergisi mükellefiyeti tesis ettirmelerine gerek bulunmamaktadır.”açıklamasına yer verilmiştir.89 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin, (B-2) bölümünde ise;“Diğer taraftan, katma değer vergisinin fatura ve benzeri vesikalarda gösterilmesine gerek görülmeyen işlemler ile vergisi önceki safhada beyan edilen özel matrah şekline tabi işlemlere konu teslim ve hizmetlerde bu mal ve hizmetleri satın alanlar, tarife, bilet veya fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen bedel üzerinden iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle katma değer vergisi hesaplayacak ve bu tutarı yaptıkları vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indireceklerdir.”açıklaması yer almaktadır.Bu itibarla, serbest meslek faaliyetinizle ilgili olarak yaptığınız şehir içi yolculuklarınızda kullandığınız kentkart dolum bedeli karşılığında ... AŞ. tarafından düzenlenen faturalarda gösterilen toplam bedel üzerinden iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanacak katma değer vergisinin, vergiye tabi işlemleriniz üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilmesi mümkün bulunmaktadır.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ekim.2016
  Mesajlar
  3
  Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Sayın Ksimkesyan haklıdır. Söz konusu belgeler ne perakende satış fişi ne de yazar kasa fişidir.

  385 sayılı VUK Genel Tebliği'nde;

  "Günlük yaşamda otomatik makinelerin tüketicilere doğrudan ulaşmanın bir yolu olarak yiyecek, içecek v.b mal veya hizmetlerin satışında yaygın bir şekilde kullanılmakta olduğu görülmektedir. Özellikle satılan mal veya hizmet bedelinin çok düşük, müşteri sirkülasyonunun ise yoğun olduğu alanlarda söz konusu satışlar, müşteri ile muhatap olacak bir personel bulundurulmaksızın, müşteriler tarafından satış bedelleri ödenerek doğrudan otomatik makineler ile yapılmaktadır." denilerek satıcılara kolaylık sağlamak için;

  "Söz konusu makinelerle yapılan mal veya hizmet satışlarına ilişkin bilgiler, makinenin hafızasından silinemeyecek ve değiştirilemeyecek bir şekilde kaydedilecektir.

  - Kaydedilen bilgilere dışarıdan herhangi bir müdahale yapılamayacaktır.

  - Gün sonunda makineden günlük satış raporu alınabilecektir.

  Bu şartların sağlanması durumunda malın satışı veya hizmetin verilmesi anında Vergi Usul Kanununda yer alan belgelerden herhangi biri düzenlenmeyecek ancak gün sonlarında makineden alınacak raporlara istinaden "muhtelif müşteriler" ibareli bir fatura düzenlenecektir."

  Dolayısıyla alınan belge Sayın Ksimkesyan'ın belirttiği üzere bir tahsilat makbuzudur. Fatura gün sonunda "muhtelif müşteriler" adına topluca kesilmektedir.

  Diğer taraftan, KDV Kanunu'na göre alış vesikaları üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla KDV indirimi kabul edilirken, diğer bir ifadeyle özel matraha tabi işlemlerin KDV'sinin indirimi kabul edilmezken; Vergi İdaresi özel matraha tabi belgelerde yer alan KDV'nin iç yüzde ile ayrıştırılarak indirimini kabul etmiştir. Dolayısıyla, konuyu mükellef lehine yorumlayarak aslında Kanun'un cevaz vermediği bir konuda indirimi kabul etmiştir.

  Bunun yanında 385 Nolu VUK Genel Tebliği'nde yer alan düzenleme mal ve hizmet alan müşterilerin tamamının nihai tüketici olacağı varsayımından hareket etmiştir. Satıcılara kolaylık tanırken alıcıların durumu hakkında bir değerlendirme yapmamıştır. Ancak temel amaç mükelleflere kolaylık sağlamaktır.

  Özel matraha tabi işlemlerin KDV'sinin indirimini Kanun'un cevaz vermemesine rağmen kabul eden Vergi İdaresi'nin, her ne kadar Akbil fişleri sonucu alınan belge bir tahsilat makbuzu olsa da, belge içinde yer alan KDV'nin iç yüzde yöntemiyle ayrıştırılıp indirimini kabul edeceğini düşünmekteyim. Aksi durumda satıcıya kolaylık yaparken alıcının indirim hakkını elinden almış olacaktır.
  İkra ve FATİH PESEN bunu beğendi.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  139
  Akbil fişini kopyalayıp yapıştırabilseydim konu daha net anlaşılacaktı lakin beceremedim.
  Fişin görüntüsünü ancak yazılı bir şekilde paylaşabiliyorum.
  İstanbulkart Dolum Fişi
  Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hiz.A.Ş.
  Fiş no:27776 İşlem Id:28741
  Temsilci Cihaz No:5891
  İst Adı: IDO VER:123
  İstanbulkart SN:0232221121
  Tarih:2016/08/25 Saat:09.36.
  Eski Bakiye:47,15
  Yeni Bakiye:297,15
  Yüklenen:250.-TL
  Müşteri Hizmetleri Sabit:08002619111
  Mobil:05327559111 arayınız
  Mali değeri yoktur.

  Bu fiş İETT’nin kendi satış noktası dışında alınan Akbil’bayilerinden alınan fiştir.

  Sayın Tanca, bu fişin gönül rahatlığı ile gider yazılabileceğini yazdı ancak neye istinaden yazılacağı konusunda açıklık getirmedi..

  Sayın K.Simkeşyan bu fişin tahsilat makbuzu olduğunu ve gider yazılamayacağını belirtiyor ki kendisine katılıyorum.

  Sayın ATConsulting fişin tahsilat makbuzu olduğunu yazmakla birlikte gider yazılabileceğini yazıyor.Açıklamasını’da Akbil alanın indirim hakkı olduğunu her ne kadar Mali Değeri Yoktur yazılsa bile indirim konusu yapılabileceğini yazıyor.

  Benim görüşüm bu tür fişlerin gider yazılamayacı düşüncesindeyim. Çünkü
  Parekende Satış fişinde olması gereken unsurların hiçbirisi bu fişte yok.(Vergi Dairesi, Ticaret Sicil, v.s. kdv , vs.vs.) ve en önemlisi altta yazan Mali Değeri yoktur yazısı.

  Sonuç olarak benim anladığım,
  İstanbul’da Akbil satışları Belbim A.Ş.’ye verilmiş.
  Belbim A.Ş.’de bayilerden, otomatik makinelardan, İdo’dan yapılan satışlarda 2016 yılından itibaren Parakende Satış Fişi vermiyor. Tahsilat makbuzu veya Bilgi fişi niteliğinde bir fiş veriyor.
  Bu durumda İETT’nin kendi satış noktası dışında alınan fişleri gider yazmamız ve kdv ayırmamız mümkün görünmüyor.
  Ancak İETT’den alınan Abonman Akbil’leri (185 tl) gider yazabiliriz.

  Teşekkürler;

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Akbil dolum fişi
  Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Aralık.2011, 10:16
 2. Akbil Fişleri
  Konu Sahibi duru1983 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2010, 14:22
 3. Akbil Kdv
  Konu Sahibi sgolbasi034 Forum KDV
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2009, 18:26
 4. İETT Akbil Bilet Satışı
  Konu Sahibi husok Forum KDV
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Kasım.2008, 17:54
 5. Akbil Fişi
  Konu Sahibi accountmanager Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 12.Nisan.2007, 13:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36