kamu işçi maaş

Konu: Tekne Alımında KDV

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  17

  Tekne Alımında KDV

  Tüm arkadaşlara selamlar
  Vergi mükellefi olmayan bir müşterimizin 20 metreyi geçen bir balıkçı teknesi yaptırmak istemektedir. KDV si Kanununun 13/a maddesi uyarınca istisnadan faydalanılması hakkında bilgilerinizi istiyorum. Saygılarımla

  arahanMK

 2. #2
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Tekne Alımında KDV

  Madde No 13 - (3174 sayılı Kanunun 1'inci maddesiyle değişen madde) Aşağıdaki teslim ve hizmetler vergiden müstesnadır.
  a) (4108 sayılı Kanunun 33'üncü maddesiyle değişen bent Yürürlük; 2.6.1995) Faaliyetleri kısmen veya tamamen deniz, hava ve demiryolu taşıma araçlarının, yüzer tesis ve araçların kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan mükelleflere bu amaçla yapılan deniz, hava ve demiryolu taşıma araçlarının, yüzer tesis ve araçlarının teslimleri, bu araçların imal ve inşaası ile ilgili olarak yapılan teslim ve hizmetler ile bunların tadili, onarım ve bakımı şeklinde ortaya çıkan hizmetler

  Bence faydalanamaz ama; üstadların da yorumunu almak daha sağlıklı olur.

 3. #3
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.413

  Tekne Alımında KDV

  Bu istisnadan yararlamnası için vergi dairesinden yazı alması gerekir.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  17

  Tekne Alımında KDV

  İlginize teşekkür ederim.KDV Genel Tebliği Seri No.48 de açıklamasını buldum saygılarımla
  A - ARAÇLARA İLİŞKİN İSTİSNA

  Katma Değer Vergisi Kanununun 13. maddesinin 4008 sayılı Kanunla değişik (a) bendinde 4108 sayılı Kanunla yapılan değişiklik ile "deniz, hava ve demiryolu taşıma araçları ile yüzer tesis ve araç"ların imal ve inşası ile ilgili olarak yapılan teslim ve hizmetler de istisna kapsamına alınmıştır.

  Katma Değer Vergisi Kanununun 13/a maddesinin 4008 ve 4108 sayılı Kanunlarla değişik yeni şekline göre, faaliyetleri sözü edilen araçların kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan mükelleflere;

  -bu araçların teslimi,
  -bu araçlarla ilgili olarak verilen tadil, bakım ve onarım hizmetleri,
  -bu araçların imal ve inşası ile ilgili teslim ve hizmetler,
  istisna kapsamında yer almaktadır.
  Katma Değer Vergisi Kanununun 13. maddesinin (a) bendinde düzenlenen araçlara ilişkin istisnanın uygulanmasında aşağıdaki şekilde hareket edilecektir.
  1. İstisnanın Kapsamı
  İstisnanın kapsamına; deniz taşıma araçları, yüzer tesisler ve yüzer araçlar ile hava ve demiryolu taşıma araçları girmektedir.
  Bu araçların aksam ve parçaları için istisna uygulanamaz. Ancak araçlarda hareket ettirici rol oynayan "ana motor"lar, aracın fonksiyonel bütünlüğünün zorunlu bir unsuru olmaları nedeniyle araçlardan ayrı mütalaa edilemeyeceğinden, istisna kapsamı içinde yer alacaktır.

  2. İstisna Uygulanacak Mükellefler
  a) Araçların Teslimi İle Tadil, Bakım ve Onarım Hizmetlerinde;
  İstisnanın uygulanabilmesi için teslim ve hizmetlerin, faaliyetleri sözü edilen araçların kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan mükelleflere yapılması şarttır.
  Buna göre, araçların özel mülk olarak iktisap edilmesi ve kullanılması halinde araçların teslimi ile tadil, bakım ve onarım hizmetlerinde istisna uygulanmayacaktır.
  Araçların bir iktisadi işletme için iktisap edilmesi halinde ise mükellefin iştigal konusuna bağlı olarak aracın kullanım şekline bakılacaktır. Araç, işletme yönetici ve personelinin veya işletmesiyle ticari ilişkide bulunan alıcı ve satıcıların taşınması gibi amaçlarla kullanılıyor ise istisna uygulanmayacaktır.
  Buna mukabil araç, bedel karşılığı; yük ve yolcu taşımak, reklam hizmeti vermek, ilaçlama yapmak vb. faaliyetlerde bulunmak veya bu amaçlar için kiralanmak suretiyle kullanılıyorsa ve bu faaliyetler işletmenin asli iştigal konuları arasında yer alıyorsa istisna uygulanabilecektir. Ancak, bu faaliyetlerle mutad ve sürekli olarak uğraşılması şarttır. Buna göre, iştigal konuları arasında gösterilseler bile bu faaliyetlerin hiç icra edilmemesi ya da arızi olarak icra edilmesi halinde, araçların tesliminde veya tadil, bakım ve onarım hizmetlerinde katma değer vergisi uygulanacaktır.

  İşe yeni başlayacak olanlar ile bu faaliyetleri yeni icra edecek olanlara istisna uygulanabilmesi için sayılan faaliyetlerin iştigal konuları arasında yer alması, faaliyetin gerektirdiği organizasyonun kurulmuş olması ve zorunlu resmi işlemler için yetkili mercilere yazılı olarak başvurulması gerekmektedir.

  b) Araçların İmal ve İnşası İle İlgili Teslim ve Hizmetlerde;

  Araçların imal ve inşası ile ilgili mal ve hizmet alımlarında istisna uygulanabilmesi için, imal ve inşa edenin gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olması yeterlidir. Ancak; imal ve inşa ile ilgili mal ve hizmet faturalarının imal ve inşa eden adına düzenlenmesi zorunludur.

  Araçları imal ve inşa edenlerin imal ve inşa bittikten sonra araçları satarken veya aktife alırken istisna uygulanıp uygulanmayacağı, yukarıdaki açıklamalara göre belirlenecektir. Ancak, imal ve inşa edilen aracın daha sonra vergi uygulanarak teslim edilmesi, imal veya inşa ile ilgili mal ve hizmet alımlarında istisna hükümlerine göre işlem yapılmasına engel değildir.
  arahanMK

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tekne Personelinin Sigortalılığı
  Konu Sahibi PERSONEL1 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 10.Temmuz.2017, 16:51
 2. Tekne İmalatında ÖTV
  Konu Sahibi asmakaya57 Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Mayıs.2016, 15:49
 3. Özel tekne de mtv vergisi
  Konu Sahibi fea Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Mart.2011, 09:34
 4. Tekne veya Yat Alımında Kdv
  Konu Sahibi kmlaky Forum KDV
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 29.Nisan.2010, 14:56
 5. Tekne imalatı ve kdv istisnası
  Konu Sahibi questosera Forum KDV
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2009, 11:41

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36