kamu işçi maaş

Konu: Kıbrıs Fatura Keserken Kdv ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2017
    Mesajlar
    4

    Kıbrıs Fatura Keserken Kdv ?

    Merhaba. Kıbrıs'daki bir şirkete online hizmet verdiğimizden Türkiyedeki şirket banka hesabımıza ödeme alıyoruz. Ben fatura keserken KDV kısmını boş bırakıyorum şuanda. Yanlış mı yapıyorum.KDV yazıp iade falan mı istenmeli yoksa böylede oluyor mu ? Muhasebeci böyle yap dedi fakat emin olamadım. Sorun olursa muhasebeci böyle dedi diyip sıyrılma şansımızda yok sanırım. Ne saçma sapan iştir.Anlamadım gitti.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2017
    Mesajlar
    6
    Merhaba,

    KDV Madde 11'de sorunuzun cevabı açıkça belirtilmiştir, okuyup ona göre yol izlemenizi tavsiye ederim.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2017
    Mesajlar
    4
    Alıntı hakansagiroglu032 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

    KDV Madde 11'de sorunuzun cevabı açıkça belirtilmiştir, okuyup ona göre yol izlemenizi tavsiye ederim.
    Teşekkürler. Yanlış anlamadıysam KDV'den muaf oluyorum. Hizmet yurtdışına veriliyor ödeme'de yurtdışından geldiğinden KDV ödemiyoruz. Yine'de Çok fazla yazı var kafa karıştırıyor.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2017
    Mesajlar
    71
    Alıntı videobax Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Kıbrıs'daki bir şirkete online hizmet verdiğimizden Türkiyedeki şirket banka hesabımıza ödeme alıyoruz. Ben fatura keserken KDV kısmını boş bırakıyorum şuanda. Yanlış mı yapıyorum.KDV yazıp iade falan mı istenmeli yoksa böylede oluyor mu ? Muhasebeci böyle yap dedi fakat emin olamadım. Sorun olursa muhasebeci böyle dedi diyip sıyrılma şansımızda yok sanırım. Ne saçma sapan iştir.Anlamadım gitti.
    merhaba, yapmış olduğunuz hizmet kdv kanunu 11-1a maddesine göre hizmet ihracıdır, kdv beyannamesinde bu şekilde beyan edilmelidir.

    2. Hizmet İhracı

    3065 sayılı Kanunun (11/1-a) maddesine göre yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmetler vergiden istisna edilmiştir...

    2.1. İstisnanın Kapsamı

    3065 sayılı Kanunun (11/1-a) maddesi kapsamında bir hizmetin KDV’den istisna olabilmesi için, aynı Kanunun (12/2)nci maddesine göre;

    - Hizmetin yurtdışındaki bir müşteri için yapılması,.

    - Hizmetten yurtdışında faydalanılması,

    gerekir.

    Hizmetin yurtdışındaki bir müşteri için yapıldığı, yurtdışındaki müşteri adına düzenlenen fatura ve benzeri belge ile tevsik edilir.



    2- Ayrıca verdiğiniz hizmetin içeriğine bağlı olarak , kurumlar vergisi istisnasından da faydalanabilirsiniz.

    10.5. Türkiye'den yurtdışı mukimi kişi ve kurumlara verilen hizmetler

    6322 sayılı Kanunla Kurumlar Vergisi Kanununun 10 uncu maddesine eklenen (ğ) bendi ile 15/6/2012 tarihinden itibaren uygulanmak üzere Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, iş yeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi ve veri saklama hizmeti alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleriyle ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50'sinin beyan edilen kurum kazancından indirilebileceği hüküm altına alınmıştır.
    Konu ERDAL SAYLIK tarafından (20.Ekim.2017 Saat 15:46 ) değiştirilmiştir.
    erdalsaylik81@gmail.com

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2016
    Mesajlar
    19
    Alıntı videobax Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Kıbrıs'daki bir şirkete online hizmet verdiğimizden Türkiyedeki şirket banka hesabımıza ödeme alıyoruz. Ben fatura keserken KDV kısmını boş bırakıyorum şuanda. Yanlış mı yapıyorum.KDV yazıp iade falan mı istenmeli yoksa böylede oluyor mu ? Muhasebeci böyle yap dedi fakat emin olamadım. Sorun olursa muhasebeci böyle dedi diyip sıyrılma şansımızda yok sanırım. Ne saçma sapan iştir.Anlamadım gitti.
    Umarım verdiğiniz bu online hizmetten Tr de faydalanılmıyordur...!!!

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ekim.2017
    Mesajlar
    4
    Alıntı Income expert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Umarım verdiğiniz bu online hizmetten Tr de faydalanılmıyordur...!!!
    Öyle şey mi olur. Ben hizmeti kıbrısa veriyorum. Adam verdiğim hizmet ile ne b.k yediği beni ne ilgilendirir.
    Ben kıbrıstaki şirkete online bir program sattım diyelim. KDV = 0 kestim. Gelir vergisini ödedim. Adam programı gidip türkiyede kullandı. Buna ben ne karışırım yada ne yapacağı beni ne ilgilendirir. Adama satarken programı ne yapacan hangi ülkede kullanacan diyemi soracağım
    2 Yıldır şirketim açık.Hala kafamda deli sorular.Ne saçma sapan uyduruk şeylerle ugraşıyoruz. Muhasebeciler deseniz bilmiyor valla bilmiyor.%100 konuşamıyorlar. Şu kanunları adam gibi bilen yok mu bu ülkede ?

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2018
    Mesajlar
    11

    Talking

    Alıntı videobax Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öyle şey mi olur. Ben hizmeti kıbrısa veriyorum. Adam verdiğim hizmet ile ne b.k yediği beni ne ilgilendirir.
    Ben kıbrıstaki şirkete online bir program sattım diyelim. KDV = 0 kestim. Gelir vergisini ödedim. Adam programı gidip türkiyede kullandı. Buna ben ne karışırım yada ne yapacağı beni ne ilgilendirir. Adama satarken programı ne yapacan hangi ülkede kullanacan diyemi soracağım
    2 Yıldır şirketim açık.Hala kafamda deli sorular.Ne saçma sapan uyduruk şeylerle ugraşıyoruz. Muhasebeciler deseniz bilmiyor valla bilmiyor.%100 konuşamıyorlar. Şu kanunları adam gibi bilen yok mu bu ülkede ?
    Var, buyrun yardımcı olayım

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ekim.2017
    Mesajlar
    4
    Alıntı auditör Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Var, buyrun yardımcı olayım
    Konu zaten yeterince açık değil mi Bu konudaki fikriniz nedir ?
    Hizmet faturası kesiyorum 2 yıldır kdv 0 olarak kesiyorum.
    Şimdi kestiğim şirket Türkiyede iş yaptı diye benim başım mı yanacak bumudur yani ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yapı denetim faturası keserken
    Konu Sahibi stajersmmm58 Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 02.Ağustos.2011, 11:46
  2. Dövizli Fatura Keserken
    Konu Sahibi Çorlulu Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 17.Eylül.2009, 10:52
  3. Kıbrıs Cumhuriyeti' ne Kesilen Fatura Hk.
    Konu Sahibi royem Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Eylül.2007, 16:36
  4. Serbest Bölgeye Fatura Keserken....
    Konu Sahibi umut Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Ağustos.2005, 22:56
  5. fatura keserken kdv uygulaması
    Konu Sahibi bircan31 Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 11.Haziran.2005, 16:35

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36