kamu işçi maaş

Konu: 3. Şahısların SSK Borcunun Mahsubu

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  6

  3. Şahısların SSK Borcunun Mahsubu

  İmalatçı firma olarak müşterimiz olan ihracatçının kdv iade alacağı doğmaktadır.

  İhracatçı firmanın kdv alacağından imalatçının ssk ve vergi borçları mahsup edilmek istenmektedir.

  İmalatçının mayıs, haziran ve temmuz dönemlerine ait prim borçları ssk dan çıkartılmış ve onaylatılarak ihracatçıya verilmiştir.
  Mayıs ve haziran dönemi primlerinin vadesi geçtiği için ssk mahsup yapmayacağını beyan etmiştir. Ancak nakit olarak yatırlması gereklidir açıklaması yapılmış.

  Vadesi geçmiş olsa dahi bu prim borçları mahsup edilmesi gerekmezmi.

  Saygılarımla


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  258

  3. Şahısların SSK Borcunun Mahsubu

  istanbuldaki bazı vergi dairelerindeki uygulamada aynı yöndedir yani geriye dönük ssk borçlarını mahsup etmemektedir

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  447

  3. Şahısların SSK Borcunun Mahsubu

  T.C.

  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

  SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI

  SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

  Sigorta Primleri Daire Başkanlığı  SAYI : B.13.2.SSK.5.01.08.00/VII-031-819860 13/11/2003

  KONU : Kurum Alacaklarının KDV İadesinden Mahsubu


  G E N E L G E

  16 – 302 Ek

  Bilindiği gibi, 506 sayılı Kanunun 80 inci maddesine 4842 sayılı Kanun ile eklenen fıkrada, prim borçlarının katma değer vergisi iade alacağından mahsubu suretiyle ödenmesinin mümkün olduğu, bu takdirde katma değer vergisi iade hakkı sahibi kendisinin mal ya da hizmet satın aldığı veya iştirak ya da ortaklık ilişkisi içinde bulunduğu işverenlerin prim borçları için de mahsup talep edebileceği, Kurumun bağlı olduğu Bakanlığın, Maliye Bakanlığının uygun görüşü ile bu uygulamadan faydalanacak işverenleri iştigal konusu, işletme türü ve işletme büyüklüğü itibariyle belirlemeye ve lehine mahsup talebinde bulunan işverenlerin prim borcunun ödeme süresini otuz günü aşmamak üzere uzatmaya yetkili olduğu hükme bağlanmıştır.  Konu ile ilgili olarak Bakanlığımızın “Sosyal Sigortalar Kurumu Alacaklarının KDV İadesinden Mahsup Edilmesine İlişkin Tebliği” 16.09.2003 tarihli, 25231 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olup, anılan Tebliğin incelenmesinden de anlaşılacağı gibi,
  1- Söz konusu yasa hükmünden yararlanmak için müracaat eden işverenlerin (mükelleflerin) işletme türü, işletme büyüklüğü itibariyle ayrımına gidilmesinin Kurumumuzun bu yolla tahsil edebileceği alacaklarının kapsamını daraltacağı, dolayısıyla yapılan düzenlemeye aykırı bir sonuç doğuracağı dikkate alınarak, bu konuda işletme türü ve büyüklüğü itibariyle herhangi bir ayrıma gidilmemiştir.
  2- Katma Değer Vergisi Kanununa dayanılarak, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler uyarınca katma değer vergisi iade alacaklarını Sosyal Sigortalar Kurumuna olan borçlarına mahsup edilmesini isteyebilecek tüm mükellefler (işverenler) anılan düzenleme kapsamına girmektedir.


  3- Maliye Bakanlığının görüşü doğrultusunda, katma değer vergisi iade alacağının mahsubunda , prim borcunun ödeme süresinin 15 gün uzatılmasına karar verilmiş, dolayısıyla primlerin ödenmesi gereken yasal süre, primin ilişkin olduğu ayı takip eden ay sonu (vade) yerine, bu ayı (vadeyi) takip eden ayın 15’i olarak değiştirilmiştir.  Ancak, bu uygulamada vadenin 45 gün olarak uygulanacağı prim borçlarının cari ay borcu olması gerekmekte, başka bir deyişle mahsup işleminin yapıldığı, yani KDV iadesinin Kurum hesaplarına geçtiği tarihte ödeme süresi geçmiş eski alacaklar bakımından vadenin yine bir ay olarak uygulanması ve gecikme zammının da buna göre hesaplanması gerekmektedir.
  Örneğin, 2003/Temmuz ayında ödenmesi gereken 2003/Haziran ayına ilişkin bildirge muhteviyatı prim borcunun KDV iadesi alacağından mahsubunun istenmesi halinde, söz konusu prim borcu 15 Ağustos 2003 tarihine kadar (bu tarih dahil) ödenirse, yasal süre içinde ödenmiş olacağı için gecikme zammı uygulanmayacaktır. Ancak, bu işyerinin 2003/Mayıs ayına ilişkin prim borcunun da KDV iadesi alacağından mahsubunun yapılması halinde, 2003/Mayıs ayına ilişkin sigorta priminin, 2003/Haziran ayı sonuna kadar ödenmesi gerektiğinden 2003/Mayıs ayı primine, 2003/Temmuz ve Ağustos ayları için iki aylık gecikme zammı uygulanarak mahsup işleminin yapılması gerekmektedir.  Bu uygulama, 4842 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 24.4.2003 tarihinden sonra yapılan mahsup işlemleri için geçerli olacak, 24.4.2003 tarihinden önceki dönemde ise KDV iadesi alacağının eskiden olduğu gibi primlerin ödenmesi gereken bir aylık süre içinde Kurumumuza aktarılmış ise gecikme zammı alınmayacak, aksi takdirde gecikme zammı tahakkuk ettirilecektir.  Diğer taraftan, uygulama, tüm Kurum alacaklarını kapsadığından, Kurumumuza olan borçlarını KDV iade alacaklarından mahsubunu isteyen işverenlere, (kendisinin mal ya da hizmet satın aldığı veya iştirak ya da ortaklık ilişkisi içinde bulunanların) mevcut borçlarını gösterir Ek:1’de kayıtlı bulunan borç döküm formu verilecek, bu formun (Ek:1) “Tablo:1” bölümüne, sigorta primi, EKP, özel işlem vergisi, idari para cezası, tasarrufu teşvik kesintisi ve katkı payı, KEY ve benzeri ile fer’ileri, “Tablo:II” bölümüne ise işsizlik sigortası prim borcu ile fer’ileri kaydedilecektir.
  Mükelleflerin borçlarının Kurumdan getirdikleri belgelerin tesliminden sonra ödeme veya diğer nedenlerle vergi dairelerince gönderilen tutara göre azalması halinde, borç tutarından arta kalan kısım Müdürlüklerimizce derhal vergi dairesine iade edilecektir. Aynı şekilde, 16-295 Ek veya 16-297 Ek sayılı Genelgelere göre borçlarını taksitlendiren işverenlerin, bu kapsamdaki taksitlerinin asgari ödeme tutarı ile sınırlı kalmak suretiyle KDV iadesinden mahsup suretiyle ödenmesinin istenilmesi halinde de fazlaya ilişkin KDV iadesinin ilgili vergi dairesine iadesi gerekmektedir .
  Vergi dairelerince Ünitelerimize aktarılan KDV iadesinin mahsup işlemi, sigorta primi, işsizlik sigortası primi, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi, idari para cezası, tasarrufu teşvik kesinti ve katkı payı, konut edindirme yardımı sıralaması dikkate alınarak 16-180 Ek sayılı Genelgede belirtilen usul ve esaslara göre yapılacaktır. Vergi dairesine gönderilen tutara ilişkin olarak yapılan mahsupla ilgili belgenin bir örneği de ilgili vergi dairesine gönderilecektir.
  İşverenlerin Kuruma olan borçlarının anılan Tebliğ uyarınca mahsubundan sonra Ünitelerimizce bu Tebliğden yararlanan işverenlerin Ek:2’de bulunan liste ile üçer aylık devreler halinde prim borçlarının bildirildiği listelere eklenerek Genel Müdürlüğümüze ayrıca gönderilmesi gerekmektedir.
  Bilgi edinilmesini, gereğinin buna göre yapılmasını rica ederiz.
  Ek: 2 Adet Tablo
  Sait ERSOY Nazmi GÜLEYÜPOĞLU

  Genel Müdür Yrd.V. Kurum Başkanı V.  EKLER

  EK-1

  EK-2

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ltd. şirket ile şahısların ortak iş yapması
  Konu Sahibi mizansen Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Mart.2012, 11:52
 2. Kamu Borçlarında Üçüncü Şahısların Sorumluluğu
  Konu Sahibi ferhat Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Mayıs.2009, 14:36
 3. Haciz İşlemlerinde Üçüncü Şahısların Sorumluluğu
  Konu Sahibi ferhat Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2009, 15:26
 4. Bağkur Borcunun Kdv İade Alacağından Mahsubu Hk.
  Konu Sahibi gungorsayar Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Ocak.2008, 11:39
 5. Şahısların Banka Hs.
  Konu Sahibi serhat durmus Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 10.Kasım.2006, 10:11

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36