kamu işçi maaş

Konu: Yurt Dışı Şantiyesine Gönderilecek Makinanın İhraç Kayıtlı Satışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    Yurt Dışı Şantiyesine Gönderilecek Makinanın İhraç Kayıtlı Satışı

    İmal edilen makina ırak ta iş alan bir mükellefe satılacak satın alan mükellef makınayı ıraktaki şantiyesinde kullanacak bu durumda ihraç kayıtlı satış yapabilir miyiz?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    Ynt: Yurt dışı şantiyesine gönderilecek makinanın ihraç kayıtlı satışı

    KDV Kanununun 12. maddesinde

    " 1. Bir teslimin ihracat teslimi sayılabilmesi için aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır:

    a) Teslim yurt dışındaki bir müşteriye veya bir serbest bölgedeki alıcıya ya da yetkili gümrük antreposu işleticisine yapılmalıdır.

    2. Yurt dışındaki müşteri tabiri; ikametgâhı, işyeri, kanunî ve iş merkezi yurt dışında olan alıcılar ile yurt içinde bulunan bir firmanın yurt dışında kendi adına müstakilen faaliyet gösteren şubelerini ifade eder. ... "


    denilmektedir.

    Buna göre; yurtdışındaki şantiye kendi adına müstakilen faliyet gösteren bir şube olmadığından söz konusu satış ihracat sayılamaz, dolayısıyla da ihraç kayıtlı satış da yapılamaz.


    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    29

    Ynt: Yurt dışı şantiyesine gönderilecek makinanın ihraç kayıtlı satışı

    1.satışı yapılacak makinayı siz mi üretiyorsunuz ve imalatcı mısınız.
    2. satışını yapacağınız makınayı alıçı yurt dışına nasıl cıkaracak yani ihracat olatakmı gönderek veya geçici ihracat olarakmı gönderecek . Bu konularda bilgi verirseniz. açıklamalara göre yeni yorumlar yapılabilir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    Ynt: Yurt dışı şantiyesine gönderilecek makinanın ihraç kayıtlı satışı

    Makinanın imalatçısıyız sanayi sicil kaydımız yapılacak. Alıcının durumunu şimdilik bilmiyorum geçici veya kesin ihracat durumlarına göre yanıtlarsanız memnun olurum.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    29

    Ynt: Yurt dışı şantiyesine gönderilecek makinanın ihraç kayıtlı satışı

    Yurt dışında kullanılmak üzere kesin olarak yurt dışına götürülen makinalar için ihracat istisnasıuygulanır.
    geçiçi olarak götürdüklerinde uygulanmaz.
    Eğer alıcı firma bu malları kesin olarak yurt dışına götürürlerse yani ihracatını yaparlarsa siz satıcı firma tecil terkin den yararlanabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Eylül.2015, 09:53
  2. İhraç kayıtlı alınan ürünün satışı
    Konu Sahibi maaydin Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Aralık.2011, 17:37
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mayıs.2010, 23:05
  4. Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Aralık.2009, 16:09
  5. Yurt Dışı Satışı Yapmayı Planlıyoruz
    Konu Sahibi ERDİ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Mayıs.2007, 18:23

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36