kamu işçi maaş

Konu: Tevkifat oranı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    29

    Tevkifat oranı

    merhaba arkadaşlar.

    bilindiği gibi vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan mal ve hizmetler gider pusulasına tabi.mal dediklerimiz genelde demirbaşlar sözkonusu;bunlar ödeme kaydedici cihaz,bilgisayarlar,mobilya takımı,makine,cihazlarv.s...duruma göre belki el yapımı ticari mallar???... hizmetlerde taksi ücretleri, temizlikv.s.. biliyoruz ki bunlara gider pusulası düzenlendiğinde kdv yok ama gider pusulasında bir oran sözkonusu sanıyorum %5 veya %10 . mallarda %5 gibi.

    1-yukarıda izah ettiğim demirbaş türleri,mal ve hizmetleri muhtasar beyannamede hangi tür kodlarında gösterecez?.
    2-vergi mükellefi olmayanlardan makine alımında yani işi bırakmış bir marangozun planyası ,şerit testere, torna tezgahı gibi amortisman sınırının üzerinde bir değerle satın alındığında örnek 1000ytl veya 1500ytl gibi gider pusulasında oran yüzdesi vemuhtasar beyannamedeki kodu nedir?.
    ayrıca bilindiği gibi muhasebeleştirme esnasında gider pusulaları düzenlendiğinde sektörel duruma göre 740,760,770 gibi borçlanıyor.360 ve 100 hesabı alacaklanıyor.amortisman sınırının üzerindeki bir değerle satılan makinenin 253 borçlanması,360 ve100 alacaklandığı sözkonusu.sanıyorum burda hepimiz mutabıkız.son olarak bu tür meblağısı yüksek taşıt ve demirbaş alımlarında gider pusulasının fotokopilerini çekip vergi dairesine bildirmek gerekir mi? bilgi verirseniz sevinirim...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    29

    tevkifat oranı

    merhaba arkadaşlar.
    saat 15:30 da gönderdiğim soruya görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
    ilginiz için teşekkürler.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    304

    tevkifat oranı

    T.C.
    İSTANBUL VALİLİĞİ
    İl Defterdarlığı
    Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü


    Sayı: B.07.4.DEF.0.34.11-GVK-94/13
    Konu: Mükellef olmayan kişilerden satın alınan
    antika eşyalar karşılığında düzenlenen
    gider pusulası Gelir (Stop) Fon Payı
    hesaplanıp hesaplanmayacağı hk.


    ........................ DEĞER VERGİSİ GELİR MÜDÜRLÜĞÜNE


    ..................... Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün .................... vergi numarasında kayıtlı mükellefi ................. Antik Antika Eşya Alım Satım Müz. Dek. Ltd. Şti. tarafından Müdüriyetimize hitaben verilen ............01.2004 tarihli dilekçede Müdürlüğümüzü ilgilendiren hususlar cevaplandırılmış olup söz konusu dilekçe konusu itibariyle Müdüriyetinizi de ilgilendirdiğinden bir örneği cevaplandırılmak üzere görüşümüz ekinde gönderilmektedir.
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesinin 1. fıkrasında “Kamu idare ve müesseseleri , iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.” hükmü yer almaktadır.
    Söz konusu kanun maddesinin 13 numaralı bendinde de;
    (4369 sayılı Kanun’un 81/C-8. maddesiyle değişen ve 01.01.1999 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ibare) Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden;
    a) Havlu, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mumülleri, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve her nevi turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek ve benzeri emtia bedelleri ve bu emtianın imalinde ödenen hizmet bedelleri üzerinden % 2,
    b) Değerli kağıt ve damga pulu satışlarında komisyon bedelleri üzerinden % 20,
    c) Diğer mal alımları için % 5,
    d) Diğer hizmet alımları (“a”, “b”, ve “c” alt bentleri hariç olmak üzere mal ve hizmet bedelinin ayrılamaması hali de bu kapsamdadır.) için % 10, oranında Gelir Vergisi tevkifatı yapılacaktır. ” hükmü yer almıştır.
    Bu açıklamalara göre; şirketin vergi mükellefi olmayan şahıslardan aldığı antika eşyalara ait ödeyeceği bedel için gider pusulası düzenlenmesi gerekmekte olup, bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayacaktır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

    Gider pusulasının sadece vergiden muaf esnafa düzenleneceği biçiminde bir kural yoktur.
    Sözü geçen kural, vergiden muaf esnafa düzenlenen gider pusulasından stopaj yapılacağı, diğerlerinden yapılmayacağı şeklindedir. Örneğin, hamal vergiden muaf esnaf sayıldığı için stopaj kesilir, ama temizlikçi sayılmadığı için ondan kesilmez.

    Hangi alanlarda gider pusulası kullanılacağı konusunu düzenleyen 234. madde bu konuyu içermektedir.
    Maliye Bakanlığı

    Gelirler Genel Müdürlüğü

    Tarih : 16.11.1999

    Sayı : B.07.0.GEL.0.44/4422-33/49938

    Konu : Şirket tarafından nihai tüketiciden alınan otomobil için gider pusulası düzenlenmesi ancak tevkifat yapılmaması hk.

    İlgili Maddeler : GVK. 94 - VUK. 234
    İLGİ : 04.10.1999 tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizin incelenmesinden; şirketinizde kullanılmak üzere vergi mükellefiyeti olmayan (nihai tüketici) kişiden aldığınız binek otomobil için gider pusulası düzenlenip düzenlenmeyeceği ile bu taşıt alımı için kesinti uygulanıp uygulanmayacağı hususunda tereddüde düşüldüğü anlaşılmıştır.

    Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 234. maddesinde, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa; yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmünde olduğu belirtilmiştir.

    Buna göre, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için gider pusulası düzenlemeleri ve bu belgeyi işi yapana veya emtiayı satana imza ettirmeleri gerekmektedir.

    Öte yandan, Gelir Vergisi Kanununun 94. maddesinin 13 numaralı bendinde, 4108 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle “diğer kişilerden” satın alınan mal ve hizmet için yapılan ödemeler vergi tevkifatının kapsamı dışına çıkartıldığından esnaf muaflığı kapsamı dışında kalan diğer kişilere yapılan ödemeler üzerinden tevkifat yapılmayacaktır.

    Bu nedenle, şirketiniz tarafından nihai tüketiciden alınan otomobil için gider pusulası düzenlenmesi ancak, vergi tevkifatının yapılmaması gerekmektedir.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.

    Bakan a.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    tevkifat oranı

    Sayın Caycı,

    Sayın Sinangil'in aktardığı özelgelerdende anlaşılacağı üzere;

    Yukarıda yazdığınız alımların hiçbirisi için stopaj yapılmayacak,

    Stopaj yapılması için;
    a) Vergiden Muaf esnaftan (bunlar GVK.nun 9.maddesinde sayılmıştır) mal veya hizmet alınacak,
    b) Bu alımlar o esnafın işiyle ilgili olacak,

    Diğer sorunuza gelince;

    Demirbaş alımları ve (taşıt işletmesi işiyle uğraşanlar dışında) taşıt alımları bedeli ne olursa olsun V.D.ne bilgi verilmesi gerekmiyor,
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    43

    Ynt: tevkifat oranı

    internet üzerinden ikinci el malzeme satan bir kişi bu malzemeler için de gider pusulasımı düzenleyecek. ve stopaj oranı %5 mi olacak

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Tevkifat oranı

    Öte yandan, Gelir Vergisi Kanununun 94. maddesinin 13 numaralı bendinde, 4108 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle ?diğer kişilerden? satın alınan mal ve hizmet için yapılan ödemeler vergi tevkifatının kapsamı dışına çıkartıldığından esnaf muaflığı kapsamı dışında kalan diğer kişilere yapılan ödemeler üzerinden tevkifat yapılmayacaktır.
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Tevkifat Oranı % 6 mı?
    Konu Sahibi aday Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Ekim.2010, 09:45
  2. 1/6 Tevkifat Oranı
    Konu Sahibi stajer311 Forum KDV
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 28.Şubat.2009, 12:01
  3. KDV Tevkifat Oranı
    Konu Sahibi alper Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Eylül.2007, 12:33
  4. Kdv Tevkifat Oranı
    Konu Sahibi deniz9 Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 04.Eylül.2007, 13:32
  5. Tevkifat Oranı
    Konu Sahibi kariyerim3568 Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Aralık.2006, 11:47

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36