kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    15

    Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

    Türkiyede faaliyet gösteren uluslararası bir firma Yurtdışındaki şubesi (aslında şube değil ama ör: Coca Cola Türkiye, Coca Cola İsviçre şeklinde düşünelim) ile 3. ve 4. parti ülkelere satış gerçekleştirecek olan bir personelin giderlerini paylaşmak için sözleşme düzenliyorlar. Mallar Türkiyede ve yurtdışında üretiliyor. Satım yapılan ülkelerse daha farklı 2 ülke.

    Türkiyedeki firma, personelin giderleri belli olduktan sonra yurtdışı firmaya fatura kesecek. Soru şu:

    "Faturada KDV hesaplanmalı mı?"

    Kolay Gelsin.


  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

    Merhaba,
    Bahsedilen personel Türkiye'de çalışıyorsa, KDV kanununun 1. maddesine gereğince Katma Değer Vergisine tabi olmalıdır.
    Eğer başlıkta yazdığın gibi, personel fiilen yurtdışında çalışıyorsa o zaman KDV kanunu kapsamında olmayacaktır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    15

    Ynt: Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

    personel Türkiye'deki firmanın personeli ancak çalışma alanı yurtdışı.yani mal satışını yurtdışında türkiye ve yine yurtdışındaki firmalar adına yapacak.

  4. #4
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

    Yurtdışındaki firmaya, yurtdışında yapılacak olan hizmet KDV kapsamında olmayacaktır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    15

    Ynt: Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

    peki şu durumda ne olacak sayın başkan?

    bu personel türkiye'de de satış yaptığı durumda türkiyedeki masrafların yurtdışı firmaya yansıtılması durumunda kesilen faturada kdv olmalı mı?

    bir de burdaki durumlarda yorumlar yaparken dayanak kaynaklarımız nelerdir? yani kdv kanunu 11. ve 12. madde dışında bu konuda yazılmış bir makale bilginiz dahilinde mevcut mudur?

    teşekkür ederim.

  6. #6
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

    Merhaba,
    KDV kanununun 11 ve 12. maddelerine bakmana gerek yok. Kanunun 1. maddesinin birinci fırasında "Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:" demektedir. Sizin hizmeti yurtdışında yaptığınızı söylediğine göre zaten kanun kapsamına girmemektedir.

    11 ve 12. madde ihracat ve yurtdışı hizmet istisnasına ait hükümlerini içeriyor. Madde kapsamında düşünmek için şöyle bir örnek vermek istiyorum. Eğer siz Türkiye'de herhangi bir yabancı firmaya proje çizimi yapıyorsanız ve müşteriniz bu projelerle yine yurtdışında bir inşaat yapıyorsa bu bir hizmet ihracıdır. Dikkat edersen hizmet Türkiyede gerçekleşiyor ama yurtdışında faydalanılıyor. Sizin olayda ise hem hizmeti yurtdışında yapıyorsunuz hemde yurtdışında faydalanılıyor.

    Biraz araştırırsan konuyla ilgili bir çok makale bulabileceğine eminim.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

    Ben de aynen sayın Başkan gibi düşünüyorum. Hizmetin nerde verildiği ve bu hizmetten nerde yararlanıldığı önemlidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Hizmetlerinde Vergi ?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 23.Mayıs.2011, 11:06
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 15.Eylül.2010, 11:10
  3. Yurtdışı ve Yurtiçinde Kardeş Odalar Uygulaması
    Konu Sahibi hamdilevent Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Eylül.2009, 18:28
  4. Yurtdışı İştirak Kazançlarına İstisna Uygulaması
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Nisan.2009, 09:36
  5. Cevap: 8
    Son Mesaj : 05.Ocak.2007, 10:14

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36