kamu işçi maaş

Konu: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    7

    İşletme Tarafından Kullanılan Mal

    İşletme sürekli alıp sattığı bir malı,örneğin inşaat malzemesini , kendi deposu veya mağazası için sarf etiğinde bunun kdv sini indirim konusu yapabilir mi ? yoksa kendi kendisine fatura mı kesmelidir ? Şimdiden teşekkürler


  2. #2
    İSMAİLYK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İSMAİLYK Guest

    Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

    Merhaba

    Bence kesmeliisin aynı faturayı hem Gidere hem Gelire işle
    Dönem SOnunda mal stok ta bulunmayacağı için Otomatikmen maliyeti sana gider olacaktır.
    Diye Düşünüyorum saygılar


  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

    Bu mal için fatura kesmeye gerek yoktur.

    Artık o mal sarf malzemesi olmuştur firma için.

    (Tabiki kendi kullandığını ispatlamak şartı ile. çünkü faturasız satışlar bu yolla eritilmeye çalışılıyor olabilir)

    Kendi kendine fatura kesme ise tamamlanan yatırımın KDV'sinin 3 yılda indirildiği dönemlerden kalma bir teamüldür.

  4. #4
    İSMAİLYK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İSMAİLYK Guest

    Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

    benim nacizane görüşüm kesmek lazım. Hem senı vergi dairesi açıklamanda rahatlaır.

    ama üstadım öyle demişşe yapacak bişi yok


  5. #5
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.047

    Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

    Merhaba ;

    Konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm bir özelgeyi paylaşmak istiyorum.

    T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    İstanbul Defterdarlığı
    Usul Gelir Müdürlüğü

    TARİH :15.09.2003
    SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20./VUK-229
    KONU : İşletmeye ait bir malın işletme İhtiyaçları için kullanılmasında Belge düzeni hk.

    ...
    İLGİ: tarihli dilekçeniz.

    İlgi dilekçenizde;


    Firmanızın tıbbi malzeme ithalatı yaptığı, stoklarınızda yer alan bazı cihazların kendi işletmenizde kullanıldığı belirtilerek bu cihazların stoktan çıkarılıp demirbaş olarak fatura edilip edilemeyeceği,

    Satış elemanlarının demo çalışması yaparken bazı malların hasar gördüğü ve bu malların parça değişimi için kullanılan stoklarınızdaki yedek parçaların şirketiniz adına fatura edilip edilemeyeceği hususlarında tereddüte düşüldüğü belirtilmektedir.
    Konu ile ilgili olarak, Katma Değer Vergisi Gelir Müdürlüğünden alınan tarih, sayılı yazıda; "3065 Sayılı KDV Kanunu'nun 1/1. maddesi gereğince, Türkiye'de ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin katma değer vergisine tabi bulunduğu, aynı Kanunun 2/1. maddesinde de, teslimin bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce alıcıya veya hareket edenlere devredilmesi olarak tanımlandığı, 3/a maddesinde de vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla işletmeden çekilmesinin teslim hükmünde sayıldığı, bu nedenle, işletmenin ticari faaliyeti ile ilgili olarak stoklarında bulunan emtiayı işletme bünyesinde kullanmasının “teslim sayılan hal” kapsamında değerlendirilemeyeceği ve bu işlemler için katma değer vergisi hesaplanmayacağı, ancak söz konusu firma tarafından satışa konu edilmeyecek olan bu mallar için yüklenilen katma değer vergisinin indirim hesaplarından çıkarılarak gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınması gerekeceği belirtilmektedir.

    Öte yandan, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229 uncu maddesinde, fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır şeklinde tanımlanmıştır.

    Buna göre, işletmenin stoklarında yer alan emtianın çeşitli nedenlerle işletme bünyesinde kullanılması durumunda, emtia bedellerinin şirket adına düzenlenecek fatura ile tevsik edilerek, kayıtlara gelir ve aynı değer üzerinden kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkündür.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    12

    Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

    Sanırım ağırlıklı düşünce fatura kesmelidir. Peki ben konuyu biraz daha açayım. Bu faturayı malı alış fiyatımızdanmı yoksa diğer müşterilere sattığımız fiyattanmı kesmeliyiz. Bence maliyet değeriyle kesmeliyiz. Yanlış mı düşünüyorum acaba
    İmza çalışmaları devam etmektedir.

  7. #7
    İSMAİLYK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İSMAİLYK Guest

    Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

    Sn.yavuz kılıç bence değişen bişi olmaz sen %50 kar koyarakda fatura kesken yıne gider olacak kısım sana maliyet kısmıdır.

    Nacizane fikrim

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

    Net kar mevzuunda İsmail K'nın hesabı doğrudur.

    Ama

    Muktezayı anlamadım valla.

    Aynı mantıkla bakarsak tüm işletmeler 151 hesaba virmanladığı hammaddeler için fatura kessinler.

    MAntığın dayanağını kesinlikle anlayamadım.

  9. #9
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

    Alıntı butterfly effect Nickli Üyeden Alıntı
    Net kar mevzuunda İsmail K'nın hesabı doğrudur.

    Ama

    Muktezayı anlamadım valla.

    Aynı mantıkla bakarsak tüm işletmeler 151 hesaba virmanladığı hammaddeler için fatura kessinler.

    MAntığın dayanağını kesinlikle anlayamadım.
    Merhaba,
    Düz mantıkla yorumlayınca sana katılıyorum. Mükellef soruyu nasıl sorduğunu bilmediğimiz için sadece verilen cevap üzerinde yorum yapmak zorundayız.
    Eğer mükellef sorusunu "stoklarımızdaki bulunan emtiayı işletme bünyesinde kullanırsak kendi kendimize fatura kesebilirmiyiz" şeklinde sorduysa verilebilecek cevap elbette Defterdarlığın "Buna göre, işletmenin stoklarında yer alan emtianın çeşitli nedenlerle işletme bünyesinde kullanılması durumunda, emtia bedellerinin şirket adına düzenlenecek fatura ile tevsik edilerek, kayıtlara gelir ve aynı değer üzerinden kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkündür." şeklinde olması normaldir. Yalnız bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Cevapta "kesmeniz gerekir" denmiyor, "kesmeniz mümkündür" deniyor. O nedenle ambar çıkış fişi ile giderleştirebilirsiniz şeklindeki görüşüm devam ediyor.

    Alıntı butterfly effect Nickli Üyeden Alıntı
    Kendi kendine fatura kesme ise tamamlanan yatırımın KDV'sinin 3 yılda indirildiği dönemlerden kalma bir teamüldür.
    Bu görüşe aynen katılıyorum.

    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 4
    Son Mesaj : 20.Haziran.2018, 09:59
  2. Kullanılan Kredi Hk.
    Konu Sahibi Sinem_35 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Nisan.2011, 16:13
  3. Teşhirde kullanılan seramikler
    Konu Sahibi onderece Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Aralık.2010, 16:04
  4. İşletmede Kullanılan Araç Hk.
    Konu Sahibi ahmet006 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 07.Ağustos.2006, 14:04
  5. İş Merkezlerinde Kullanılan İşletme Defteri
    Konu Sahibi Derya Zengin Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 26.Aralık.2005, 14:55

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36