kamu işçi maaş

Konu: Kosgeb

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  151

  Kosgeb

  merhabalar, kosgeb destekleriyle ilgili son gelişmelerden bilgisi olan arkadaşlar varmı? benim bildiğim enson şekliyle, ihracat-istihdam ve yatırım destekleri verilecekti. Ancak hangisi resmen yürürlüğe girdi. ve şartları neler olduğu hakkında bilgiye ulaşamadım.bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

  selam ve saygılarımla,


 2. #2
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: kosgeb

  kosgeb (belki yardımcı olur.)

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  545

  Ynt: Kosgeb

  KOBİ'lere sıfır faizli iki yeni kredi
  Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, KOSGEB'in önümüzdeki günlerde, ''gıda sektörüne yönelik makina techizat'' ile ''deri sektöründeki işletmelerin OSB'lere taşınmasına'' ilişkin iki yeni krediyi daha uygulamaya koyacağını bildirdi.

  Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkan Vekili Bayram Mecit ile Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ile Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman arasında, KOBİ'lere kullandırılacak sıfır faizli ''ihracat destek kredisi'' ile ''kayıtlı elaman istihdamına destek kredi''lerine ilişkin protokol, Sanayi Bakanlığı Toplantı Salonunda imzalandı.

  İmza törene katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, KOBİ'lerin artık literatüre yerleştiğini ve bu konuda çok konuşulduğunu söyledi.

  ''Artık söylem bitiyor, eylem daha da güçlü başlıyor'' diyen Coşkun, 4 yılda KOBİ'lerle ilgili çok şey yaptıklarını anlattı.

  KOSGEB'in KOBİ'lere 22 grupta 38 çeşit teşvik desteği sağladığını belirten Coşkun, bu konuda oluşturulan stratejik yol haritasıyla ucuz kredi imkanı sağladıklarını bildirdi.

  İmzalanan protokolle KOBİ'ler konusunda artık yeni bir dönemin başladığını belirten Coşkun, hem KOBİ'lere kullandırılacak kredinin hacminin genişlediğini hem de sürelerin kısıldığını söyledi.

  Bu konuda verimli bir döneme girildiğine de işaret eden Coşkun, Türkiye-AB ilişkilerine de değindi. Haziran ayında AB ile Türkiye arasında 3 fazlın daha görüşmeye açılacağını belirten Coşkun, sadece fasılları müzakereye açıp kapamadıklarını, AB kriterlerine uyum konusunda önemli mesafeler de alındığını bildirdi.

  Coşkun, KOSGEB'in önümüzdeki günlerde ''gıda sektörüne yönelik makina techizat'' ile ''deri sektöründeki işletmelerin OSB'lere taşınmasına'' ilişkin iki yeni krediyi daha uygulamaya koyacağını bildirdi.

  -KOSGEB BAŞKAN VEKİLİ MECİT-

  KOSGEB Başkan Vekili Bayram Mecit de, KOBİ'lerin ekonominin temel direği ve omurgası olduğunu, Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99,83'ünün KOBİ olduğunu söyledi.

  KOBİ'lerin yarattığı istihdamın yüzde 76,7 , yaratıkları katma değerin yüzde 38 , yatırımlardan aldıkları payın yüzde 56 , yaptıkları ihracatın yüzde 10 seviyelerinde olduğunu ve kredilerden aldıkları payın ise son dönemdeki artışlarla yüzde 25'lere yükseldiğini kaydetti.

  KOBİ'lere verilen bilgi erişim ve teknolojik desteğin yanı sıra finansman sorunlarının çözümlenmesinin de kurgulandığını belirten Mecit, bu konuda bir model oluşturarak KOBİ'lerin önündeki finansman engelini kaldırdıklarını bildirdi.

  Bugün protokolü imzalanan ''KOBİ İhracat destek Kredisi'' ve ''KOBİ Kayıtlı Eleman İstihdamını Destek Kredisi''nin yanı sıra yine aynı üç banka ile önümüzdeki günlerde iki yeni krediyi daha uygulamaya koyacaklarını belirten Mecit, bu kredilerden birisinin ''gıda sektörüne yönelik makina techizat kredisi'', diğerinin de ''deri sektöründeki işletmelerin OSB'lere taşınması kredisi'' olduğunu bildirdi.

  -BANKACILARIN KONUŞMALARI-

  Toplantıda konuşan Vakıflar Bankası Genel Müdürü Bilal Karaman, 1994-95, 1998-2000 ve 2001 krizlerinde bir çok bankanın kredilerini geri çağırırken, Vakıfbank'ın özellikle KOBİ'lere çeşitli kolaylıklar sağladığını belirterek, ''bankamız bu toprakların bankasıdır, yerel bir bankadır'' dedi.

  Vakıfbank'ın KOBİ'lere kredi desteğini sürdüreceğini belirten Karaman, bugün bilançolarında 18 milyar YTL tutarında kredi bulunduğunu, bu kredinin 5 milyar YTL'lik kısmının KOBİ'lere gideceğini söyledi.

  Karaman, ''O nedenle KOBİ'lere destek olmaya devam edeceğiz. KOBİ'lerin de bize destek olmaya devam edeceğine inanıyoruz'' dedi.

  -HALKBANK VE ZİRAAT BANKASI

  Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da, bir önceki desteklerinde 3 bin 200 KOBİ'ye ulaştıklarını ve yaklaşık 300 milyon dolar kredi kullandırdıklarını belirtirken, son 4 yılda tüm banka kredilerinin yüzde 54'ünün KOBİ'lere tahsis edildiğini söyledi. Aydın, bunun 6,5 milyar YTL'ye tekabül ettiğini bildirdi.

  Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar da, geçen dönemde KOBİ'lere 170 milyon dolar tutarında ihracat kredisi kullandırdıklarını kaydetti.

  Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve KOSGEB İcra Kurulu Üyesi Hasan Basri Aktan da Türkiye'de sermaye birikiminin aşama aşamada KOBİ'lerde gerçekleştiğini anlattı.

  KOBİ'lerin ayakta kalması açısından bu tür kredilerin önemine işaret eden Aktan, söz konusu kredilerin itici güç oluşturacağını, bu destekle KOBİ'lerin daha güçlü bir yapıya kavuşacaklarını bildirdi.

  -KREDİLERİN ÖZELLİKLERİ-

  KOSGEB tarafından Vakıfbank, Ziraat ve Halkbank aracılığı ile kullandırılacak sıfırı faizli ihracat kredisi; 100 bin dolar üst limitli 6 ay vadeli, istihdam kredisi de 6 ay ödemesiz, 6 ayda bir ödemeli 18 ay vadeli ve kişi başına 20 bin YTL olmak üzere, 5 kişiye kadar 100 bin YTL olarak uygulanacak.
  haberin orjinal metni için :
  http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/ha...haberno=525527
  ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kosgeb Yardımları
  Konu Sahibi Kervann Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Ocak.2017, 12:36
 2. KOSGEB Teşviği Hk
  Konu Sahibi serapares Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Aralık.2016, 09:04
 3. Kosgeb müracatı hk.
  Konu Sahibi acziyet Forum Konu Dışı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Haziran.2011, 11:38
 4. Kosgeb Desteği Hk.
  Konu Sahibi cumhurbal Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Kasım.2006, 12:36
 5. Kosgeb - 3
  Konu Sahibi Medeni ARİFOĞLU Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2006, 13:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36