kamu işçi maaş

Konu: Vergi Severek ve İsteyerek Verilirse Kutsaldır ;

Vergi Severek ve İsteyerek Verilirse Kutsaldır ;

zorbalıkla alınan verginin kutsal olacağına inanmıyorum, ve hatta yaklaşık 2-3 yıldır esnafları teker teker ayaklarına çağırıp maliyede sorgulayarak tutanak tutarak beyanlarının dışında vergi vermeye zorlayan imzalamazsanız inceleme yaparız ,, ne yapar yapar size bir yerlerden bir ceza yazarız diyerek baskı uygulayarak alınan vergi kutsal değildir , ve zorbalıktır

bende bir esnaf olarak bana ve diğer esnaflara yapılan bu zorbalığı kınıyorum
    bence bu insanları açık açık tehdit ederek almaktır. başka bişey değil

ya sizler maliye olarak insanların beyanlarına güvenmiyormusunuz, siz bu insanlara güvenmiyorsanız bu ülkenin insanları sizlere nasıl güvenecek,,
    esnafı cahil bişey bilmez yerine koyuyorsunuz,, bizleri kümesteki kaz yerine koymaktan ne zaman vaz geçeceksiniz,

şimdi muhasebeciler olarak biz neler görüyoruz diyeceksiniz
    evet bende biliyorum az çok sizlerin neler gördüğünüzü amaaa işin birde diğer yüzü var ,,
    gariban mahalle esnafı akşama kadar 5-10 ytl para kazanacak hadi 20 ytl kazansın, ve bununda hepsi kar olsun haftanın 26 günü çalışsın,,520 ytl eder.
    bu esnaf kirasınımı versin bağkurunumu ödesin muhasebeciye her ay aylık ücretmi ödesin,, söyleyin bu parayla ne ödesin;
    evine nasıl ekmek götürsün okula giden çocuğuna bir çift yeni pabucu nasıl alsın, kaleme deftere silgiye parayı nasıl bulsun,,

ama bazıları varki yükü ceviz para oluk gibi akıyor aylık 2-3 hatta 5 bin ytl ye para demiyorlar ; eh böyleleride devamlı gözleri yukarda olduğundan aşağıdaki garibanları basıp basıp karınca gibi eziyorlar

şöyle etrafınıza biraz bakın lütfen mahalle köşelerindeki bakkal ,ayakkabı tamircisi, ve buna benzer küçük esnaflara bir bakın lütfen ve gidin dükkanlarında oturun akşama kadar kaç lira kazanıyorlar,, ve bunların bazıları basit usulde iken bazıları gelir vergisine tabiler,, neymiş efendim ya iş yeri rayiç bedeli yüksekmiş yada kira bedeli yüksekmiş, yada herhangi bir mal alım satımı yapıyormuş,

diğer taraftan bazı meslek dalları varki örneğin kuyumcular , avukatlar ve bilhassada özel muayenehanesi olan doktorlar, muayene ücreti 80-100 ytl günde 10 hasta geliyor ve gariban hasta zaten ezile büzüle geliyor fiş fatura istemek ne haddine , ama mahalle bakkalına geldimi afedersiniz dayılığı tutuyor bir ekmeğe fiş istiyor, ee tabi isteyecek hakkıdır dr.un avukatın kuyumcunun karşısında ezilen adam neden ordada fiş istemiyorsun,,

arkadaşlar uzun uzun yazarak başınızı ağrıttım , vergi yasalarında sizler benden daha iyi biliyorsunuzki çok adaletsizlik var ve bunların düzeltilmesi gerekli diye düşünüyorum ve bunada ancak sizler birleşerek el atarsanız düzelir

[color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

Ynt: Vergi Severek ve İsteyerek Verilirse Kutsaldır ;

Engin bey,yazdıklarınızı okudum,bir esnaf olarak şikayetlerinizi dile getirmişsiniz.hakkınız yok değil.nispeten haklısınız.ama birde pencerenin öbür tarafından bakalım olaya.
    şu memlekette
    *hangi mükellef yada % kaç oranında mükellef vergisini severek ve isteyerek ödüyor.devlet
    zorla almak zorunda kalıyor.
    *mükelleflerden matrah artırımına gidin denmesinin nedeni, maliye bakanlığının bir taktiğidir.
    eğer şahıs sorunlu bir mükellef ise,''aman beni incelemeye almasınlar'' diyerek mecburen
    gönüllü gibi gözükerek matrah artırımı yapıp,ek vergi ödüyor.
    *eğer mükellef sorunsuz ise,işlenen faturalarında problem yok ise,beyannameleri yasalar
    doğrultusunda verilmiş ise, hiçbir kaçağı göçeği yok ise,gitmesin kardeşim matrah artırımına.
    inceleme çıkarsınlar.incelesinler.didik didik etsinler ne bulacaklar.?olmayan birşeyede ceza
    kesemezler.
    Ama işte bu noktada muhasebeci devreye giriyor.sen muhasebecine asgari ücret tarifesinin altında ücret ödüyorsan,üç kuruş aşağı olsun nasıl olsa yapılan işler hep aynı diyorsan,yada kaçak muhasebecilerle ucuza çalışıyorsan ,yada 7-8 ay parasını ödemiyorsan o muhasebeci seninle ne kadar ilgilenir?
    muhasebeci,mükellef ile devlet arasında köprü vazifesini görür. Ama mükellef önce, muhasebecisine güvenecek.onu dinleyecek.verdiği talimatlara uyacak.benim yazımı okuyan vergi mükelleflerine önemli bir konuyu vurgulayarak söylemek istiyorum.
    muhasebeciyle pazarlığa oturmayın.kaçak ,ruhsatsız muhasebecilerle ucuza çalışmayın.bu sizin zararınıza olur.ha fazlada vermeyin.kimse kaybetmesin.bizim tarifemiz var.o tarifedeki tutarın altında ücret talep etmeyin.işte o zaman işleriniz aksamaz.zamanında yürür.temiz yürür.temiz yürütülen bir iştede,ilerleyen dönemlerde sorun çıkmaz.mükellefde muhasebecide işini hakkıyla yapar..

diyorsunuz ki;
    bu esnaf kirasınımı versin bağkurunumu ödesin muhasebeciye her ay aylık ücretmi ödesin,, söyleyin bu parayla ne ödesin;
    evine nasıl ekmek götürsün okula giden çocuğuna bir çift yeni pabucu nasıl alsın, kaleme deftere silgiye parayı nasıl bulsun

inanın aynı şeyler bizim içinde geçerli.bizde kira ödüyoruz,bizde bağkur ödüyoruz,bizde vergi ödeyip,kalırsa para evimize ekmek parası götürüyoruz.
    ama size göre bir farkımız var.sizin sattığınız mal belli.fiyatı belli.eğer atıyorum 5 kiloluk bir tozşekerin fiyatı 10.00 ytl ise ,bunun pazarlığı yok sizde.müşteri size diyebilirmi ki : bunun fiyatı 10.00 ytl ama sen bana 8.00 ytl ye ver..siz verirmisiniz/o bu teklifi yapabilir mi?
    fakat bizde öylemi ? mükellefin örneğin normal ücreti 150.00 ytl ise,adam diyorki:ya sıkışığım bu sene bana 100.00 ytl den bak.şimdi seçeneklere bakalım.
    1- muhasebeci tamam diyecek.ama ortaya çıkarsa odayla başı derde girecek.adamın düzenli ödeme yapacağıda muallak.
    2-muhasebeci olmaz diyecek,odayla başı derde girmeyecek.ama müşteride gidecek.
    gördünüz mü siz şekeri ucuza satarsanız,kimse size hesap sormaz.sadece zarar edersiniz.
    ama biz ucuza defter bakarsak hem zarar edecez.hemde hesap sorulacak.
    işin özü herkes işini hakkıyla yapmalıdır.o zaman kazanan mükellef olur.

Kazanan mükellef vergi öder,kazanmayan mükellef ödemez.

burada şekerden örnek vermişsiniz; bu başka bir şeyde olabilir önemli değil;
    şimdi piyasaya genelde bakacak olursak aynı malı daha ucuza satan daha çok sürüm yapıyor ve daha çok müşteriye sahip oluyor,
    örnek verecek olursak büyük marketler kamyonla mal alıp bir kaç malda ucuzluk adı altında ve kuruş mertebesinde oynamalarla halkı kendisine çekiyorlar öte yandan mahalle bakkalı bir çuval şekeri 3 ayda zor satıp tüketiyor,
    ama büyük market özel muhasebeci tutarak daha az vergi öderken olan mahalle bakkalına oluyor,
    şimdi gelelim sizin durumunuza ;
    odalar bir fiyat belirliyor ve sizlerde bu fiyata uymak zorundasınız ve büyük bir çoğunluğunuz da uyuyorsunuz, ama her meslekte olduğu gibi sizlerinde kaçak iş yapanlarınız yok değil bunlar kimler diyecek olursanıuz sizlere söylememe gerek varmı bilmiyorum çoğunluğu vergi dairelerinde çalışan memurlar ek iş olsun diye yapıyorlar, bir kısmıda yine sizin gibi muhasebeciler ; hadi bu müşteriyi de kaçırmayım diyenler,
    mahalle esnafının ortalama bir müşterisi var ve onlar gelirse ekmek parasını kazanacak ama müşterinin önünde seçeneği çok isterse markete gider isterse diğer sokaktaki bakkala gider,
    ama sizin öylemi; müşteri size abone olmak zorunda yani sözleşme imzalayacak ve esnaflık yaptığı sürece size tabi olacaklar, şimdi düşünün en az 50 tane mükellefiniz size abone olduğunda aylık geliriniz ortalama olarak belli olacak ama mahalle esnafı sabah açacak oturacak müşteri gelirse kazanacak müşteri gelmezse para yok;

ben esnafın elektrikli ev aletleri ve bilgisyar tamiri yapıyorum, ve 30 (1 ayda)günde aldığım para inanmazsınız ama yazayım 25,00 ytl. bitişiğimde ayakkabı tamircisi var son bir haftada siftah yapmadan dükkan kapatıyor, terzi var aynen öyle 15 günde 1 tane pantolon paçası kıvırdı 3,00ytl dedi müşterisi bozuk yok alırsan 2,00 ytl. var dedi.
    ve bizler deftere tabi esnafız; muhasebeciye her ay ücret ödüyoruz stopaj, kdv,d.v. ödüyoruz,
    şimdi soracaksınız bu paraları nasıl ödüyorsunuz neden kapatmıyorsunuz;
    bu paraları kimiz emekli maaşlarıızdan (400-500 ytl arası maaaş) kimimizi eşi ev işlerine gidiyor (aylık 150-250 ytl arası ücretle) ve böyle ayakta durmaya çalışıyoruz;
    düşünün bir esnaf olarak iş yerimizi kapatırsak ne yaparız ; kahve köşelerindemi sürünelim, oralara gidersek masraf olmayacakmı, ha işte amaç kaveye gidip masraf yapmaktansa kaveye vereceğimizi muhasebeciye veririz dükkanı ayakta tutarız, hiç olmazsa bu adamın dükkanı var patron derler , ama karnı açmı tokmu kimse bilmez.

bilmiyorum anlatmak istediğim şeyleri anlatabildim mi yada anlaşılır bir dille yazabildimmi;

aslında sorun çok büyük ama ilgilenecek eğilecek kimse yok,

maliyede diyorki asgari ücret kadar kazanmıyorsan kapatacaksın;
    peki kapattık diyelim ne yapacağız, bize işmi verecekler, hayırrrr
    peki ne verecekler,,, hiç bişey ister sürün ister öl , diyecekler, işsizlik diz boyu zaten ; kahve köşelerinde mi sürünelim, yada patronlara üç on paraya kölelik mi yapalım, zaten almazlar bizleri onlara kölelik yapacak adamlar lazım bizleri ne yapsınlar
    (benim çocuğum H.Ü. bölüm birinciliği ile üniversite bitirdi KPSS.den 80 puan aldı ama işsiz, doğuyu yazarsa gidecek doğuyu yazmazsa iş yok, peki doğuyu yazanlar ve gidenler ne yapıyorlar hepsi istifayı basıp geri dönüyorlar,,)
    [color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

NİSAN123 Guest

engin bey, demişsiniz ki;
    burada şekerden örnek vermişsiniz; bu başka bir şeyde olabilir önemli değil;
    şimdi piyasaya genelde bakacak olursak aynı malı daha ucuza satan daha çok sürüm yapıyor ve daha çok müşteriye sahip oluyor,
    örnek verecek olursak büyük marketler kamyonla mal alıp bir kaç malda ucuzluk adı altında ve kuruş mertebesinde oynamalarla halkı kendisine çekiyorlar öte yandan mahalle bakkalı bir çuval şekeri 3 ayda zor satıp tüketiyor,
    ama büyük market özel muhasebeci tutarak daha az vergi öderken olan mahalle bakkalına oluyor,

büyük market özel muhasebeci tutarak daha az vergiyi nasıl ödüyormuş anlayamadım?özel muhasebeci tutunca vergi azalıyormu?

onlar tüm kanun ,yasaları iyi bildikleri için yasal bir boşluk bırakmamaya özen gösteriyorlar,
    ama gariban mahalle esnafına ne denirse inanıyor önüne ne uzatılırsa imzalıyor; piyasada neler olduğunu sizler bizlerden daha iyi bilmektesiniz forum ortamında daha fazla detaya girmeye gerek yok sanırım

NİSAN123 Guest

Alıntı Engin_ER Nickli Üyeden Alıntı
    onlar tüm kanun ,yasaları iyi bildikleri için yasal bir boşluk bırakmamaya özen gösteriyorlar,ama gariban mahalle esnafına ne denirse inanıyor önüne ne uzatılırsa imzalıyor; piyasada neler olduğunu sizler bizlerden daha iyi bilmektesiniz forum ortamında daha fazla detaya girmeye gerek yok sanırım
    Sayın Engin ER ,yukarıda söylediklerinizden dolayı sizi kınıyorum. duyarlı olan her meslek mensubununda kınaması gereklidir diye düşünüyorum. söylediğiniz cümleleri serbest çalışan meslek mensuplarına hakaret olarak algılıyorum.

ne demek ya ne demek,bağımlı çalışanlar,yasaları kanunları bağımsız çalışanlardan daha iyimi biliyorlar.varmı böyle mantıksız bir düşünce tarzı.
    hemde bağımlı özel çalışanlar ,daha az vergi çıkartıyormuş imiş..vay be.sanki biz vergiyi kafamızdan çıkartıyoruz.''işletme faaliyetlerinin sonucuna göre vergi çıkar efendim. bilmiyorsanız bunu öğrenin.''

Sayın;NİSAN123
    siz burda beni yanlış anlıyorsunuz hemde çok yanlış; tabiki herkes biliyor yasaları ama diğer şirketlerin yöneticileri falanda bilinçli ama dışardaki küçük esnaflık yapan vatandaş kendisi bilinçli değil; kim ne derse hemen inanıyor, benim demek istediğimi yanlış anlamayın lütfen,burada kasdedilen serbest çalışan meslek mensubu ile şirket muhasebecisinin karşılaştırılması değil ; burada ki karşılaştırma dışardaki cahil muhasebe ve işletme bilgisi olmayan küçük esnaf, yasaları bilmediğinden kim ne derse inanmak zorunda kalan küçük esnaf bilmem anlatabildimmi

yada ben mi anlatamıyorum demek istediklerimi

yani bağıracak kızacak bişey göremiyorum
    çünkü siz pencerenin diğer tarafından bakıyorsunuz biz bu tarafından

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

gelir vergisinin kendisi hatalarla dolu. bazıları milyar ytl kazansada kanunla 1 kuruş vergi istenmiyor bazınalarının ise yakasına yapışılıyor.
    kazanç çoğaldıkça oran düşeceğine aksine yükseliyor. (devlet artık sürümden kazanmasını bilmeli.) ben niye gecemi gündüzüme katarak çok çalışıp kazancımın yarısını vergi olarak vereyim? bu kanun yüksek kazanç beyan edeni enayi yerine koyuyor. diyeceksinizki çok kazanan çok vermeli. oran sabit olsa bile otomatikman az kazanan az çok kazanan çok vergi öder. asıl anayasal eşitlik her kazanç sahibinden eşit oranda vergi alınmasıdır.

Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    gelir vergisinin kendisi hatalarla dolu. bazıları milyar ytl kazansada kanunla 1 kuruş vergi istenmiyor bazınalarının ise yakasına yapışılıyor.
    kazanç çoğaldıkça oran düşeceğine aksine yükseliyor. (devlet artık sürümden kazanmasını bilmeli.) ben niye gecemi gündüzüme katarak çok çalışıp kazancımın yarısını vergi olarak vereyim? bu kanun yüksek kazanç beyan edeni enayi yerine koyuyor. diyeceksinizki çok kazanan çok vermeli. oran sabit olsa bile otomatikman az kazanan az çok kazanan çok vergi öder. asıl anayasal eşitlik her kazanç sahibinden eşit oranda vergi alınmasıdır.
    işte cevap bu; teşekkürler nane

NİSAN123 Guest

engin bey sizi yanlış anladığımı söylüyorsunuz.söylediğniz cümleler yukarıda yazılı.
    demişsiniz ki:
    demişsiniz ki:
    onlar tüm kanun ,yasaları iyi bildikleri için yasal bir boşluk bırakmamaya özen gösteriyorlar,[/b]ama gariban mahalle esnafına ne denirse inanıyor önüne ne uzatılırsa imzalıyor; piyasada neler olduğunu sizler bizlerden daha iyi bilmektesiniz forum ortamında daha fazla detaya girmeye gerek yok sanırım
    bu şekilde söylemek yerine,şöylede diyebilirdiniz o zaman bizde doğru anlardık.şirketlerin yöneticileri /büyük market sahipleri,küçük esnafa göre daha bilinçli.daha bilinçli hareket ediyor.ama siz böyle söylemediniz ki konuşmanızda.ilk söylediklerinizden alıntılar yaptım.oradaki konunun boyutu farklı.orada bağımlı çalışan muhasebecileri.serbest çalışanlara göre daha az vergi çıkaran,daha mevzuata hakim,yasaları daha iyi bilenler olarak itham ettiniz.

neyse konuyu çok fazla uzatıp,polemiğe dönüştürmeye gerek olmadığını düşünüyorum. bu nedenle size iyi çalışmalar diliyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)