kamu işçi maaş

Konu: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    552

    Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?

    ?Yetkili İdarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz. İşyerlerine bu yönetmelikte belirtilen yetkili idareler dışında diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatına göre verilen izinler ile tescil ve benzeri işlemler bu yönetmelik hükümlerine göre ruhsat alma mükellefiyetini ortadan kaldırmaz. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan açılan işyerleri yetkili idareler tarafından kapatılır.?


    neler olduğunu bilen ve anlayanlar, burada paylaşabilir mi ?

    Dünyaya gelirken herkes gülerken sen ağlıyordun,ÖNEMLİ olan; Dünyadan giderken sen gülerken herkesin ağlamasıdır

  2. #2
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?

    Alıntı aykut111 Nickli Üyeden Alıntı
    ?Yetkili İdarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz. İşyerlerine bu yönetmelikte belirtilen yetkili idareler dışında diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatına göre verilen izinler ile tescil ve benzeri işlemler bu yönetmelik hükümlerine göre ruhsat alma mükellefiyetini ortadan kaldırmaz. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan açılan işyerleri yetkili idareler tarafından kapatılır.?


    neler olduğunu bilen ve anlayanlar, burada paylaşabilir mi ?
    Yönetmelik

    Karar Sayısı : 2005/9207

    Ekli ?İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik?in yürürlüğe konulması; 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı, 4/7/1934 tarihli ve 2559 sayılı, 14/6/1989 tarihli ve 3572 sayılı, 10/7/2004 tarihli ve 5216 sayılı, 22/2/2005 tarihli ve 5302 sayılı ve 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı kanunlara göre, Bakanlar Kurulu?nca 14/7/2005 tarihinde kararlaştırılmıştır.


    Tanımlar

    Madde 4- Bu Yönetmelikte geçen deyimlerden;

    a) Yetkili idare: Belediye sınırları ve mücavir alanlar dışı ile kanunlarda münhasıran il özel idaresine yetki verilen hususlarda il özel idaresini; büyükşehir belediyesi sınırları ve mücavir alanlar içinde büyükşehir belediyesinin yetkili olduğu konularda büyükşehir belediyesini, bunların dışında kalan hususlarda büyükşehir ilçe veya ilk kademe belediyesini; belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediyeyi ve organize sanayi bölgesi sınırları içinde organize sanayi bölgesi tüzel kişiliğini
    Madde 2- Bu Yönetmelik, sıhhî ve gayrisıhhî işyerleri ile umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ruhsatlandırılması ve denetlenmesine dair iş ve işlemleri kapsar

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    552

    Ynt: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?

    Yani çok açık;
    SMMM yeterlilik sınavını alırsak,büro açmak için belediyeden ruhsat alacağız.....Öylemi?
    Dünyaya gelirken herkes gülerken sen ağlıyordun,ÖNEMLİ olan; Dünyadan giderken sen gülerken herkesin ağlamasıdır

  4. #4
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?

    forumda arama yapın. daha önce bir yargı kararını aktarmıştım.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    552

    Ynt: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?

    Büro açmak mantıklımı,işyeri açma ruhsatı;şeklinde arama yaptım...Sonuç alamadım....Yargı kararını bir daha yazabilirmisiniz
    Dünyaya gelirken herkes gülerken sen ağlıyordun,ÖNEMLİ olan; Dünyadan giderken sen gülerken herkesin ağlamasıdır

  6. #6
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?


  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Ynt: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?

    mahkeme kararları, bizlerin ruhsat almamıza gerek olmadığın söylüyor, ancak belediye kendi kanunları açısından böyle bir uygulama olmadığını kanuni işlemleri yapacağını söylüyor, bu durumda ya işinizi mahkemede hallediyorsunuz yada işyeri açma ruhsatınızı alıyorsunuz.

  8. #8
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?

    Alıntı Türmob Nickli Üyeden Alıntı
    Ankara, 28.08.2007

    Sayı : 2007/ 07901

    YMM VE SMMM ODASI BAŞKANLIKLARI?NA

    10.08.2005 gün ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ?İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik?, 13.04.2007 gün ve 26492 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelik ile değiştirilmiş ve değişiklik yapan Yönetmeliğin 3. maddesi ile yeni bir düzenleme getirilmiştir.

    Söz konusu Yönetmeliğin 3. maddesi ile İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 6. maddesinin birinci fıkrası

    ?Yetkili İdarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz. İşyerlerine bu yönetmelikte belirtilen yetkili idareler dışında diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatına göre verilen izinler ile tescil ve benzeri işlemler bu yönetmelik hükümlerine göre ruhsat alma mükellefiyetini ortadan kaldırmaz. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan açılan işyerleri yetkili idareler tarafından kapatılır.?

    şeklinde değiştirilmiştir.

    Yapılan değişikliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebi ile Birliğimiz ve Ankara Barosu Başkanlığı tarafından ayrı ayrı yargı yoluna başvurulmuş olup, davanın seyrine göre Odalarımıza ayrıca bilgi verilecektir.

    Saygılarımızla,

    Mehmet TİMUR
    Genel Başkan

  9. #9
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?


  10. #10
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.146

    Ynt: Belediyeden İzinsiz Büro Açılmaz mı?

    Arkadaşlar daha bu sabah tekrar geldiler bize belediyeden.Belediye sırf para almak için ısrar ediyor, alın alın diye...Ayda bir iki kere eleman gönderiyor sürekli.Gözünüzü korkutmak için.Ancak en sonun da geçen aylarda bu konu mahkemelik oldu.Aleyhimize yapılan bu uygulama sayın nane'nin vermiş olduğu linkteki evrak ile de gördüğünüz gibi durdurma kararı alındı.Şu aşamada belediyelere cevap olarak bu yürütme durdurma kararını dilekçe ekinizde veriniz.

    Yargıdaki net sonuç alınıncaya kadar, belediyeden ruhsat almayınız.


    Kolay gelsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İzinsiz İşe Gelmeme Durumu
    Konu Sahibi adambaba Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Eylül.2014, 13:21
  2. Gümrük çıkış beyannamesi hangi belgelerde açılmaz?
    Konu Sahibi gny_93 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2012, 08:33
  3. İzinsiz çalışmanın yükümlülüğü
    Konu Sahibi tlg.dmr Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Temmuz.2011, 13:29
  4. İzinsiz İşyerini Terk
    Konu Sahibi nesrinn Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 26.Eylül.2008, 08:55
  5. Belediyeden Kiralamada KDV ?
    Konu Sahibi gurdal67 Forum KDV
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 30.Haziran.2008, 12:36

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36