kamu işçi maaş

Konu: Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alırsınız?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2007
  Mesajlar
  87

  Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alırsınız?


  DHA


  NEVŞEHİR'de 450 tüketicinin, bankalar tarafından 'kart aidatı' adı altında kesilen parasını geri aldığı bildirildi.


  Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, bankaların tüketicilerden 'Kredi Kartı Aidatı' olarak 5 ile 45 YTL arasında ücret aldığını ve bu durumdaki tüketicilerin ilgili Tüketici Hakem heyetlerine dilekçe ile başvurduğunu söyledi. Şube Başkanı Uğur şunları kaydetti:

  "Nevşehir Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartı aidatı ile ilgili bütün başvuruları tüketici lehine karara bağladı. Bunun üzerine bankalar, Tüketici mahkemelerinde dava açmaya başladı.

  Şube olarak yaptığımız bir çalışma ile bankaların açtığı davanın haksız olduğunu ortaya koyan ve 15 sayfayı bulan dava dosyası hazırladık. Dosyayı isteyen mağdurlara ücretsiz olarak veriyoruz. Hazırladığımız dosyalarla mahkemeye giren bütün tüketicilere, hakimler lehte karar verdi. 500 dosyadan davası sonuçlanan 450 kişinin ödedikleri kart aidatı parası hesaplarına yatırıldı."

  TÜM TÜKETİCİLERE ÇAĞRI

  Dava dosyasını, mağdur olan herkese ulaştırmak için, Türkiye'nin çeşitli kentlerinde televizyon ve radyolarda canlı yayın konuğu olup halka bilgi verdiğini belirten Şube Başkanı Mustafa Uğur, halen kredi kartı aidatı problemi olan kişilerin şubelerine başvurmaları halinde her türlü çözüm yolları hakkında bilgi verileceğini ve ilgili dava dosyasının sunulacağını söyledi.

  Konu ile ilgili olarak hurriyet.com.tr'ye bilgi veren sendika yetkilileri, kart aidatları konusunda mağdur olan herkese yardım etmeye hazır olduklarını bildirdi. Türkiye'nin her yerinden kendilerine başvuranlara önce Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Formu gönderdiklerini belirten yetkililer, bankaların tüksetici hakem heyetinden çıkan karara itiraz etmeleri durumunda bu kez de tüketicilere 15 sayfalık teknik donanımlı bir rapor gönderdiklerini belirtti. Şimdiye kadar Nevşehir'de 450 kişi aidat paralarını bu şekilde geri almayı başardı.

  Yetkililer, isteyen herkesin info@nevtes.org adresine mail atabileceklerini veya msn üzerinden ilgili dosyaları göndereceklerini kaydetti.


  dilekçe örnekleri  ???????????BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ?NE
  Bankanızın ????????tarihinden beri ???????????? nolu kredi kartı kullanıcısıyım. Bankanız tarafından hiçbir hizmet karşılığı olmaksızın, kredi kartı aidat bedeli olarak ?? YTL hesap dökümüme yansıtılmakta ve şahsımdan tahsil edilmektedir.

  Kredi Kart ücteti adıaltında para kesilmesinin hukuki mesnetsizliği;

  · 4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun?un ?Sözleşmedeki Haksız Şartlar? başlıklı 6. maddesine ve 5464 Sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunun 24. maddesine göre bankanızın almış olduğu bu kart ücreti, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından ve de söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip; müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır.Ayrıca 5464 sayılı yasanın 44. maddesinde yapılan atfa binaen, uyuşmazlıkların Tüketici Hakem Heyeti`nde ve/veya Tüketici Mahkemesi`nde çözümleneceği hüküm altına alınmıştır,denilmektedir.

  Konu ile ilgili emsal karar:

  · Kocaeli Tüketici Mahkemesi?nin 04/10/2006 tarih ve 2006/368 Karar nolu kararı

  · Bu konudaki Kocaeli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti`nin haksız alınan ücretin iadesi yönündeki kararı onaylaması emsal teşkil etmektedir.

  Her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Bu sebeple haksız bir şart içeren sözleşmeler geçersizdir.

  Yukarıda açıklanan nedenlerle hakkaniyet ve mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde bankanız tarafından şahsıma ait hesaptan kesilerek tahsil edilen ??. YTL kart bedelinin ve daha önce yine aynı nedenle kesilmiş olan geçmiş dönemlere ait kart bedellerinin, diğer haklarım saklı kalmak kaydı ile, en geç 7(yedi) gün içerisinde tarafıma iade edilmesini; bundan sonra da bahse konu kart ücretinin alınmamasını, aksi takdirde hakkınızda Tüketici Hakem Heyeti`ne iade için müracaatta bulunulması ve her türlü yasal yollara başvuracağımı ihtaren bildiririm.

  Tarih :

  Ad-Soyad :

  İmza :

  Adres :

  E-mail :


  Tel :

  Ek :Kredi Kart aidat kesintisini gösterir hesap ekstresi
  2. bir dilekçe örneği(eğer kredi kartı sözleşmenizde ''banka faiz,komisyon,hesap işletm ücreti vs. kesinti yapabilir''ibaresi yer alıyorsa önce aşağıdaki dilekçe ile bankanızdan kredi kartı sözleşmesinin aslını isteyin. eğer bankanız bu sözleşmede (örnek:5 ytl diye yazmış ise sizden sadece 5 ytl kesebilir) ama siz aşağıdaki dilekçe ile sözleşmenizin yenilenmesini sağlayın.yani yeni yönetmeliklerde sözleşmelerde kesinti yapamaz....yani yeni kanun,yönetmeliklere göre) ve yeni sözleşmeye rağmen yıllık işlem,aidat kesintisi yaparlarsa üstteki dilekçeyi yazın.

  SÖZLEŞME İSTEMEK İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE:

  BANK A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

  nolu kredi kartı kullanıcısı olarak ocak ayında gönderilen ekstreme yansıtılan kart ücreti olarak talep edilen ,00 YTL talep ettiğiniz bu tutarın herhangi bir hukuki dayanağı yoktur.

  5464 sayılı kanun bu tür ücretlerin alınabileceğini belli hükümler bağlamış olup, bu güne kadar bu hükümlere ilişkin sorumluluğunuz yerine getirmemiş bulunmaktasınız.

  Bu nedenlerle de talep edilen kart ücretini ödemeyeceğim. Bu noktada kartın iptalini de isteyerek kredi kartınızı iptal ederek kullanmayacağımı da bildiririm

  4822 sayılı kanunla değişik 4077 sayılı TKHK ile, 5464 sayılı banka kartları ve Kredi kartları kanununun ilgili hükümleri gereğince, düzenlenmiş ve tarafımdan onaylanmış/yenilenmiş kredi kartı sözleşmelerinin bir örneğinin kart sahibi tüketiciye verilmesi zorunlu olmasına karşın, ilgili kredi kartıma ilişkin sözleşmenin bir örneği tarafıma verilmediğinden ilgili yasaların değişmesinden kaynaklı olarak sözleşmede yapılan değişikliklere ilişkin sözleşme içeriğini bilmiyorum. Kredi kartıma ilişkin ayrıntılı bilgiye sahip olabilmem ve haklarımı öğrenebilmem taleplerinizi kabul yada reddedebilmem için, kredi kartı sözleşmemin bir örneğinin tarafıma verilmesini ile tahakkuk ettirilen üyelik aidat tutarının iptalini rica ederim. Aksi durumda hukuki işlemlere başlayacağımı bildiririm.
  S.M.M.M.Murat GENÇ

 2. #2
  SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SİBEL Guest

  Ynt: Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alırsınız?

  Ben bankaya buna benzer dilekçe gönderdim.
  Bir banka sms ile üyelik aidatının bankacılık yasalarına göre olduğunu söyledi itirazımın kabul edilmediğini bildirdi. Tüketici hakem heyetine gideceğim bu günlere gelişmelerden haberdar ederim.

  Ayrıca konu ile ilgili bir makale
  http://www.uiportal.net/e107_plugins...hp?content.374

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kredi Kartı
  Konu Sahibi ZUHALY Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 16.Ekim.2016, 13:31
 2. Kredi Kartı
  Konu Sahibi stajerim Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Nisan.2014, 12:36
 3. Mahkemeye Gitmeden Aidatlarını Geri Alıyorlar
  Konu Sahibi ebru şener Forum Güncel Konular - Haberler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Şubat.2013, 11:46
 4. Kredi kartı
  Konu Sahibi onderece Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Haziran.2011, 16:23
 5. Kredi Kartı
  Konu Sahibi mozkanz Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 23.Ekim.2009, 15:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36