kamu işçi maaş

Konu: K Belgesi

K Belgesi

Merhaba arkadaşlar Araçlar için düzenlenen k belgesi ile ilgili sorum var.
    k belgesini üzerine araç kayıdı kulunan kendi malzemesini ve çalışanını ücret karşılığı olmaksızın taşıma yapan fimalarmı yoksa sadece nakliye işi yapan yani ücret karşılığı bu işi yapan firmalarmı almak zorunda ayrıca bu belge ile birlikte birde sürücüler için ehliyet gibi bir belgede isteniyormuş konu ile ilgili yardımcı olurmusunuz.

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

Ynt: k belgesi

Sn Çelik sorununuz net olmamakla birlikte cevap vermeye çalışayım.

1- K1 belgesi şehirleri arası yük taşımacılığı yapanlar tarafından zorunludur.
    2- K2 belgesi şehirler arasında kendi emtialarını taşıyan şirket veya gerçek kişiler adına kayıtlı taşıtlara zorunludur.

3- SRC belgesi ise bu taşıtları kullanan şahıslara zorunludur. Süres 31/12/2007 tarihine kadardır.

4- Konuyu yanlış yere açmışsınız.

Ynt: K Belgesi

Sn.Türk bey ben size şöyle anlatayım ben elektrik firmasında çalışmaktayım dolayısı ile şantiyelerimizin malzemelerini sevk irsaliyesi bulunması koşulu ile şirketimizin araçlarını kullanarak gönderiyoruz fakat bunun için K2 belgesi almamız gerektiği muhasebecimiz tarafından söylenmektedir.İnternetten araştırdım fakat herhangi bişey bulamadım şimdi sizlerden bu konuda ilgili yardım istiyorum.

Bu K Belge işlemleri yürüten firmalar varmıdır, K belgesi için nereye başvurmak gerekir, Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Daha neler çıkacak bakalım başımıza

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

Alıntı pinarcelik Nickli Üyeden Alıntı
    Sn.Türk bey ben size şöyle anlatayım ben elektrik firmasında çalışmaktayım dolayısı ile şantiyelerimizin malzemelerini sevk irsaliyesi bulunması koşulu ile şirketimizin araçlarını kullanarak gönderiyoruz fakat bunun için K2 belgesi almamız gerektiği muhasebecimiz tarafından söylenmektedir.İnternetten araştırdım fakat herhangi bişey bulamadım şimdi sizlerden bu konuda ilgili yardım istiyorum.
    K2 belgesi Kendi esas iştigal konuları ile ilgili kendi eşyalarını taşımakta olan vergi mükellefleri tarafından alınması gereken belgedir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bağlı bulunduğunuz ilin Ulaştırma Müdürlüğünden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Bu konuda size biraz bilgi vereyim.

K Yetki belgeleri taşımacılık yapmak için alınması gerekli olan zorunlu belgelerdir. 3'e ayrılırlar. K1, K2, K3

K1: ticari amaçla taşımacılık yapanlara örneğin nakliyecile

K2 : Kendi esas iştigal taşımacılığı ile ilgili taşımacılık yapanlara. Buna özetle aldığı, sattığı veya ürettiği malı taşıyanlar diyebiliriz.

K3 yetki belgesi de ev ve ofis eşyasaı taşyıyacaklaran verilir.

25 Şubat 2006 tarihinden sonra belge alma zorunluluğu bulunmaktadır ve belgesiz taşımacılık yapnlara 5000 YTL para cezası uygulaması vardır.

İl sınırları dahilinde taşımacılık yapan ve yüklü ağırlığı 3,5 tona kadar olan araçlara 25.02.2008 tarihine kadar muafiyet vardır. Eğer isterlerse 25.02.2008 tarihine kadar % 87 indirimli olarak belge alabilirler.

Gelelim belge fiyatların

K1 Yetki belgesi 10.780,00 YTL
    K2 Yetki Belgesi 5.390,00 YTL
    K3 Yetki Belgesi 5.390,00 YTL

Yetki belgesine eklenecek her bir taşıt için de 54,00 YTL taşıt kartı ücreti.

Bu belgeyi almak için başvuracağınız yerler ise; eğer ilinizde Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğü varsa oraya başvuracaksınız, eğer yoksa ilinizdeki Ticaret ve Sanayi Odası bu belgeyi düzenlemek için yetkilendirilmiş olabilir. Oraya sormanız gerekir.

Bu tür belgeler hakkında sormak istediğiniz başka bir soru varsa seve seve yanıtlarım.

sewgili agirgin ben şehir içinde malzamemi sewk etmek istiyorum yinde k2 belgesi almak zorunda mıyım? ayrıca nerden çıktı bu k belgeleri anlamıyorum heryıl bişe çıkıyo zaten

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

pinarcelik ;
    1. Türkçede "w" harfi yoktur.
    2. karayolu taşımacılığı ile ilgili düzenlemeler çıkalı 1 yıldan fazla oldu. forumda arama yaparsanız detaylı bilgi bulabilirsiniz.

1. Eğer aracınızın yüklü ağırlığı 3.5 tondan fazla ise almak zorundaydınız 25.02.2006 dan sonra yol kontorelleri başladı. 5390,00 YTL para cezası kesilebilir. 3.5 tondan düşük ise araçlarınız 25.02.2008 tarihine kadar almak zorundasınız.

2. Bu K belgeleri 25.02.2004 yılından bu yana var. 2 defa 1 er yıl ertelendi. 25.02.2006 da tam olarak uygulamaya geçtiç

sizlere bir sorum olucak

benim bir mükellfim sebze meyve ticareti yapmakta aktifine kayıtlı kamyonunu hem kendi işinde
    hemde ticari amaçla kullanıyor bu yüzden k1 aldı nisan-2007 döneminde ise aracını sattı
    şunada bir kamyon almayı düşünüyor bununla ilgili olarak daha önce den almış olduğu k1
    belgesini bu aracında kullanabilirmi?
    yönetimeliğin 31 maddesinde mükellefiyeti sona eren gerçek kişilerin 1 ay içerisinde k1
    belgesini teslim etmesi gerektiği yazıyor. biz teslim etmedik çünkü mükellefiyet sona ermedi
    yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)