kamu işçi maaş

Konu: şirket ortaklarının odalara kaydı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  29

  şirket ortaklarının odalara kaydı

  şirket ortaklarının örneğin şoförler odasına kayıtları silinmektedir gerekçe olarakta şirketler ticaret odası üyesidir eğer şirket ortağı şoförler odasına üye olmak istiyorsa şahısları adına vergi kaydı açtırması gerkmektedir bu uygulama hakında yorumlarınızı bekliyorum. lkolaylıklar diliyorum.

  hmet azman

 2. #2
  SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

  şirket ortaklarının odalara kaydı

  Sayın Ahmet Bey,

  Yeni yayımlanmış olan, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun,
  7. maddesinde,

  "Üyelik şartları
  MADDE 7. — Oda üyeliği için aşağıdaki şartlar aranır:
  a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya yabancı devlet tabiiyetinde bulunmakla beraber Türkiye'de sanat ve ticaret yapıyor olmak.
  b) Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak.
  c) Vergi mükellefi olmak ya da vergiden muaf olmak.
  d) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara kayıtlı olmamak.", üyelik şartları,

  8. maddesinde ise,

  "Üyeliğin son bulması
  MADDE 8. — Aşağıda belirtilen durumlarda üyenin oda kaydının silinmesine yönetim kurulu tarafından karar verilir, durum sicile bildirilerek kaydın silinmesi temin edilir ve kaydı silinen üyeye oda tarafından on gün içinde üyenin odaya bildirdiği iş yeri veya ikamet adresine yazılı olarak bildirilir.
  a) Daimi olarak odanın çalışma bölgesi dışına çıkanlar.
  b) 7 nci maddede belirtilen şartlardan herhangi birini kaybedenler veya bu şartlardan herhangi birine sahip olmadığı sonradan anlaşılanlar." üyeliğin hangi hallerde son bulacağı belirtilmiştir.

  Yani yasada ticaret odasına kayıt yaptıranların, üye olma şartını kaybetmesinden dolayı, üyeliklerinin iptalinde bir problem gözükmemektedir.


  Yine 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun,

  1. ve 2. maddesinde,

  "Amaç
  MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; ticaret ve sanayi odaları, ticaret odaları, sanayi odaları,
  deniz ticaret odaları, ticaret borsaları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin kuruluş ve işleyişine ilişkin esasları düzenlemektir.

  Kapsam
  MADDE 2. - Bu Kanun; ticaret ve sanayi odaları, ticaret odaları, sanayi odaları, deniz
  ticaret odaları, ticaret borsaları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin kuruluşlarına,
  organlarının nitelikleri ve seçim usulleri ile organlık vasfını yitirme hâl ve usullerine, görev
  ve yetkileri ile çalışma usullerine, üyeleri ile olan karşılıklı hak ve yükümlülüklerine, gelir ve
  harcamaları ile bütçelerine ilişkin esasları kapsar." kanunun amaç ve kapsamı,

  9. maddesinde,

  "Odalara kayıt zorunluluğu
  MADDE 9. - Ticaret siciline kayıtlı tacirler ve 5 inci maddeye göre sanayici ve deniz taciri sıfatını haiz tüm gerçek ve tüzel kişiler ile bunların şubeleri ve fabrikaları, bulundukları yerdeki odaya kaydolmak zorundadırlar. Meslek gruplarına göre yapılacak üye kayıtları, elektronik ortamda Bakanlık ve Birlik bünyesinde düzenlenen ortak veri tabanında güncel
  olarak tutulur. Bir merkeze bağlı olduğu halde, ister merkezin bulunduğu odanın, ister başka odanın çalışma alanı içinde olan müstakil sermayesi ve müstakil muhasebesi bulunan ve/veya muhasebesi merkezde tutulduğu ve müstakil sermayesi bulunmadığı halde kendi başına sınaî
  4 faaliyet ve ticarî muamele yapan yerler ve satış mağazaları bu Kanunun uygulanması bakımından şube sayılır. Sanayi odası kurulan illerde sanayiciler, sanayi odasına kaydolmakla ticaret odasına kaydolma yükümlülüğünü de yerine getirmiş olurlar. Sanayi işletmesi sahiplerinin, sınaî nitelikli işlerinin gereği olarak meşgul oldukları ticaret işleri bunların sanayici vasfını ortadan kaldırmaz; bunlar isterlerse ticaret odasına da kaydolabilirler. Sanayiciler, kendi sanayi ürünlerini satmak üzere birden fazla satış yeri açtıkları takdirde, fazlası için satış yerlerinin bulunduğu ticaret ve sanayi veya ticaret odasına da kaydolmak zorunda oldukları gibi; kendi sanayi ürünlerinin satışı dışında başka ticarî işlerle uğraştıkları
  takdirde, ticaret ve sanayi veya ticaret odasına da kaydolmakla yükümlüdürler. Sermayesinin tamamı Devlete ve özel idarelere veya belediyelere veya bunların ortaklığına ait olan iktisadî müesseselerle bunların şubeleri, özel kanun veya sözleşme ile kurulmuş olup, Devletin ve özel idarelerin veya belediyenin iştiraki bulunan tüzel kişiliği haiz
  müesseseler veya bunların şubeleri ve fabrikaları, bulundukları ildeki odalara kaydolmak zorundadırlar.
  Ticaret siciline kayıtlı gerçek ve tüzel kişilerden 5 inci maddede belirtilen deniz tacirleri ile beşinci fıkra hükmünde belirtilenlerden deniz ticaretiyle uğraşanlar, bulundukları ildeki deniz ticaret odasına kaydolmak zorundadırlar. Bu kapsamda sayılanlar, deniz ticaret odasına
  kaydolmakla diğer odalara kaydolma yükümlülüğünü de yerine getirmiş sayılırlar. Ancak, bu kapsamdakiler, deniz ticaret odasına kaydolmasını gerektiren faaliyetler dışında başka işlerle de uğraştığı takdirde, ayrıca ilgili odaya da kaydolmak zorundadır.
  Odalara kaydı zorunlu olan gerçek ve tüzel kişilerle bunların şubeleri, kamu kurumu niteliğindeki başka meslek kuruluşlarına, birlik ve teşekküllere üye olmaya ve aidat ödemeye mecbur tutulamaz.
  Bu maddede düzenlenen kayıt zorunluluğunu bir ay içinde yerine getirmeyenler, odalar tarafından re’sen kaydedilir ve durum kendilerine tebliğ edilir." kimlerin kayıt zorunluluğuna tabi olduğu belirtilmiştir.

  Yine, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu'nun,

  3. maddesinde,

  "Tanımlar
  MADDE 3. — Bu Kanunun uygulanmasında;

  a) Esnaf ve sanatkâr: İster gezici ister sabit bir mekânda bulunsun, Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunca belirlenen esnaf ve sanatkâr meslek kollarına dahil olup, ekonomik faaliyetini sermayesi ile birlikte bedenî çalışmasına dayandıran ve kazancı tacir veya sanayici niteliğini kazandırmayacak miktarda olan, basit usulde vergilendirilenler ve işletme hesabı esasına göre deftere tabi olanlar ile vergiden muaf bulunan meslek ve sanat sahibi kimseleri,"

  esnafın tanımı yapılmış olup, bir ticaret şirketi olan, dolayısıyla TTK'na göre tacir sayılan bir Limited Şirketin, ticaret odasına kayıt yaptırması zorunlu olup, esnaf odalarına kaydının yapılması doğru olmayacaktır.

  Benim görüşüme göre yapılan işlem doğrudur. Yine başka arkadaşların da görüşünü almakta fayda var diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Şirket Ortaklarının SSK Durumu
  Konu Sahibi target Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Aralık.2011, 00:55
 2. Şirket ortaklarının primleri
  Konu Sahibi suleyman057 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Kasım.2008, 08:46
 3. Limited Şirket Ortaklarının Bağ-Kur Kaydı...
  Konu Sahibi alper Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 16.Haziran.2006, 15:41
 4. A.Ş. Ortaklarının Bağkur Kaydı
  Konu Sahibi El Pln Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 13.Ekim.2005, 17:18
 5. anket; şirket ortaklarının odalara kaydı ?
  Konu Sahibi ahmet_azi Forum Konu Dışı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Ağustos.2005, 08:32

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36