kamu işçi maaş

Konu: özel okullar

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  1.006

  özel okullar

  Sizlere farklı bir konuda sorum olacak.. Kızım özel bir okulda okuyor.. Bale, spor vb. aktivitelerine katılmak için ayrıca para ödüyoruz. Bu ödemelerimiz karşılığında bize okula ait bir fatura vb. değil, bu çalışmaların Spor Kulubü kapsamında olduğunu söyleyerek ( normal aylık ödemelerimizi banka aracılığıyla yapabildiğimiz halde herhalde bunların kayıtlı olmasını istemediklerinden sadece okula elden ödenmesini kabul ediyorlar!!) bu ödemelerin karşılığında son derece basit kırtasiyeden alınmış bir alındı makbuzu veriyorlar.. Sizce bu uygulama doğrumudur, yasal mıdır?? Ben okul faturalarını vergi iadesinde kullanabildiğim halde bu uyduruk makbuzları tabii ki kullanamıyorum ve bunların vergisel takibinin de nasıl yapıyorlar bilemiyorum.. Bı konuda bilgisi olan varsa sevinirim..


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  647

  özel okullar

  Sayın fugenc,
  Eğer bahsettiğiniz spor kulübü derneği ise, sanırım öyledir ,derneklerle ilgili yönetmeliğe göre kullanacağı belge, defter ve kayıtlar aşağıda verdiğim yazıdaki gibi olmalıdır.

  [color=red]DERNEKLER KANUNU

  Kanun No: 5253

  Kabul Tarihi: 4.11.2004

  Gençlik ve spor kulüpleri

  MADDE 14. - Derneklerden başvurmaları halinde; spor faaliyetine yönelik olanlar spor kulübü, boş zamanları değerlendirme faaliyetine yönelik olanlar gençlik kulübü ve her iki faaliyeti birlikte amaçlayanlar gençlik ve spor kulübü adını alır. Bu kulüpler, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce tutulacak kütüğe kayıt ve tescil edilir.

  Kulüplerin organları, bu organların görev ve yetkileri, kulüplerin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce de denetlenmesi ve bunlara yapılacak yardımların şekil ve şartları, üst kuruluş oluşturmada uyulacak esas ve usuller, gençlik ve spor faaliyetlerini yürüteceklerin nitelikleri ve bunlara uygulanacak disiplin işlemleri, kulüplerin kayıt ve tesciline ilişkin esaslar İçişleri Bakanlığının uygun görüşü üzerine Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Bakanlıkça yürürlüğe konulacak yönetmelikte düzenlenir.


  04/05/2003
  Yönetmelik

  İçişleri Bakanlığından :

  Derneklerin Tutacakları Defter, Muhasebe Hesap Kayıtlarıyla İlgili Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik

  BİRİNCİ BÖLÜM

  Amaç, Kapsam ve Hukuki Dayanak

  Amaç

  Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı; dernekler ve bu derneklerce oluşturulan üst kuruluşların tutacakları defterler, muhasebe hesap ve kayıtları, mali durum ve faaliyet sonuçları ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.

  Kapsam

  Madde 2 — Bu Yönetmelik, dernekler ve bu derneklerin oluşturdukları üst kuruluşların tutacakları defter, muhasebe hesap ve kayıtları, mali durum ve faaliyet sonuçları ile ilgili usul ve esasları kapsar.

  Hukuki Dayanak

  Madde 3 — Bu Yönetmelik 6/10/1983 tarihli ve 2908 sayılı Dernekler Kanununun, 3/8/2002 tarihli ve 4771 sayılı Kanun ile değişik 62 nci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

  İKİNCİ BÖLÜM

  Tutulacak Defterler ve Belgeler

  Tutulacak Defterler

  Madde 5 — İşletme Hesabı esasına tabi olan derneklerin;

  - Üye kayıt defteri,

  - Karar defteri,

  - İşletme hesabı defteri,

  - Envanter defteri,

  Bilanço esasına tabi olan derneklerin ise;

  - Üye kayıt defteri,

  - Karar defteri,

  - Yevmiye defteri,

  - Büyük defter,

  - Envanter defteri,

  tutmaları ve bu defterlerin noterden tasdiki zorunludur.

  Hesap Dönemi

  Madde 6 — Derneklerde hesap dönemi bir takvim yılıdır. Hesap dönemi 1 Ocak'ta başlar ve 31 Aralık'ta sona erer. Yeni kurulan derneklerde hesap dönemi kuruluş tarihinde başlar ve 31 Aralık'ta sona erer.

  Tasdik Zamanı

  Madde 7 — Bu Yönetmelikte yazılı defterleri kullanacak dernekler, bunları aşağıda yazılı zamanlarda tasdik ettirmeye mecburdurlar;

  a) Öteden beri faaliyetine devam etmekte olanlar, defterin kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda;

  b) Yeni kurulan ve sınıf değiştirenler, kurulma ve sınıf değiştirme tarihinden önce,

  c) Tasdike tabi defterlerin dolması dolayısıyla veya sair sebeplerle yıl içinde yeni defter kullanmaya mecbur olanlar, bunları kullanmaya başlamadan önce,

  tasdik ettirmeye mecburdurlar.

  Belgeler

  Madde 8 — Dernek gelirleri Maliye Bakanlığınca basılan alındı belgesi ile toplanır. Ayni bağış ve yardımlar için de rayiç bedel üzerinden alındı belgesi düzenlenir. Alındı belgelerinde ödeme ve bağışta bulunanların kimlik bilgileri ve imzaları bulunur.

  Dernek giderleri ise harcama belgesi ile yapılır. Belgelendirilmeyen giderler için Vergi Usul Kanununun 234 üncü maddesinde yer alan gider pusulasındaki asgari bilgileri bulunduracak şekilde gider makbuzu düzenlenir.

  Dernek tarafından bedelsiz olarak yapılan mal ve hizmet teslimleri, derneğin yetkili organlarının kararı ile buna bağlı olarak düzenlenecek gider makbuzu ile tevsik edilir.

  Saklama Süresi

  Madde 9 — Defter ve belgelerin, özel kanunlarda belirtilen süreler saklı kalmak üzere, 5 yıl süre ile saklanması zorunludur.

  Ayrıca 31/03/2005 tarihli resmi gazetede dernekler yönetmeliği başlığı altında kullanılacak belgelerin izni,şekli ve içeriği hakkında gereken bilgiyi alabilirsiniz.

  Bu bilgiler ışığında spor kulübünün size en azından verilen spor aktiviteleri karşılık aldığı ücrete M.B. izniyle basılan ve dağıtılan dernekler gelirleri alındı belgesi vermesi gerekir.
  Selamlar....
  Ahmet Akca<br />SMMM

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  7

  özel okullar

  sayın fugenç;
  bahsettiğiniz olay basit tabirle vergi kaçırmaya yönelik bir uygulamadır. konu ile ilgili olarak okulun bulunduğu yer vergi dairesine şikayette bulunabilirsiniz ancak öncelikle okul idaresi ile görüşmenizi öneririm.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Özel Fon
  Konu Sahibi cavitk Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 12.Ekim.2016, 21:45
 2. Bir ucube daha ;özel smmm 'den sonra özel ymm faslı başlıyor!
  Konu Sahibi hanmiroğlu Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 19.Mart.2011, 20:14
 3. Özel inşaat
  Konu Sahibi kafkasm Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Aralık.2010, 11:38
 4. Taşaron İşçilerinin Kıdemini Hastaneler-Belediyeler-Okullar Ödeyecek?
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 11:37
 5. Özel İnş.Hk.
  Konu Sahibi unutulan07 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 29.Aralık.2005, 14:00

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36