kamu işçi maaş

Konu: Tahsilat Sorunu

Tahsilat Sorunu

degerli üstatlar

defterini tuttugum bir mükellefim 3 aydır yapması gereken ödemeyi yapmıyor ekim ayında vermem gereken beyannamelerin tahakuklarını yapmayacagım uygulamam gereken prosedür hakkında bilgi verirseniz sevinirim ve tahsilatı nasıl gerçekleştirebilirim

saygılarımla
    taner ozturk

Tahsilat Sorunu

ben bu işe gönül vermiş bi meslek mensubu olarak yeni başlamış olmama rağmen sizin yapmayı düşündüğünüz meslek ahlakına uymuyor. İşte böl yanlış davranışlar sebebiyle hem yeni yetişen bizlere yanlış örnek oluyorsunuz hemde vatandaşın muhasebeciye yanlış gözle bakmasına sebep oluyosunuz. Kimseden de kınama mesajı gelmemesi ilginçtir. Anlayamıyorum arkdaşlar sizi.Bu meslekten ekmek yiyorsunuz ama ortada yanlış olan bi şey var ve sesinizi çıkarmıyonuz.

Saygılarımla

Tahsilat Sorunu

Merhaba,

Sayın mekist,

Vermiş olduğunuz cevap ile çok fevri davranmış olduğunuzu düşünüyorum.Olayı sorgulayabilir,irdeleyebilir ve ona göre cevap yazabilirdiniz.Biraz empati yapmakta da fayda olacaktır mutlaka.Taner beyin bir prensip meselesi sonucu bir durum olabileceği gibi geçmiş zamanlardan kaynaklanan ve süregelen bir problem de olabilir.Ve ayrıca hak ettiğiniz bir ücreti talep etmenin gayri ahlaki bir durum da olacağı fikrine de katılmıyorum.Bunun yanında hakkınız olanı istemediğiniz müddetçe yapmış olduğunuz hiçbir işin ne maddi ne de manevi hiçbir şekilde hiçkimseyi tatmin edemezsiniz.

Halkımızın(Mükelleflerin)muhasebecilere kötü gözle bakışlarının sebebi tamamen sürekli bir ödemeyle mükellef karşısına çıkmasındandır ve bunu da hiçbirzaman önleyemezsiniz.Ta ki en iyi muhasebeci en az vergi (ödeme)çıkaran muhasebecidir anlayışını ortadan kaldırıncaya kadar.

Tahsilat problemi hepimizin problemidir.Ortada kınanacak bir durum yoktur.Ancak elbetteki alacakların hoş olmayan şekillerle tahsil edilmesi kimsenin ilk başvuracağı yol değildir.Durmun Taner bey tarafından tekrar gözden geçirileceğini düşünüyorum.
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

Tahsilat Sorunu

Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Ücretlerinin Esasları Hakkında Yönetmelik 17. ve 22.md. aşağıdaki gibidir.

İşin Devri ve Ücret
    Madde 17 - Sözleşmenin iş sahibince feshi halinde, meslek mensubunun ücretinin tamamının ödenmesi gerekir. Şu kadar ki; meslek mensubu, bu duruma kendi kusur ve ihmali ile yol açmış ise ücret ödenmez. Anlaşmaya göre peşin verilmesi gereken ücret ya da avans ödenmezse, meslek mensubu işe başlamak ya da işi sürdürmek zorunda değildir.

Ücretin Ödenmemesi
    Madde 22 - Yazılı sözleşmedeki ödeme esaslarına uyulmazsa, meslek mensubu işe başlamaz ya da başlanmış işi sürdürmez. Bu durumda, sorumluluk iş sahibine aittir.

Ücreti ödemeyen iş sahipleri Geçici Kurul’a bildirilir ve bunlar borcunu ödemedikçe, diğer meslek mensuplarının bu kişilerin işlerini yapması önlenir.

Geçici Kurul, bu durumda olanları derhal odalara ve Bakanlığa bildirir ve meslek mensuplarının haberdar edilmelerini sağlar. Odaların bildirmesine rağmen, bu türden kişilerin işlerini yapan meslek mensupları hakkında disiplin cezası uygulanır.

---------------------

Öncelikle Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik 24.md.gereği sözleşme yapılması zorunludur.

Yine aynı yönetmeliğin 26.md.si "Taraflar haklı nedenlerle veya karşılıklı rızaları ile, aralarındaki sözleşmeyi her zaman feshedebilirler. Bu takdirde alınmış olan defter ve belgeler sahiplerine geri verilir. Tarafların tazminat hakları genel hukuk kurallarına tabidir." der.

Bu yönetmelik hükümleri etrafında yapılacak işlemde şudur; sözleşmenin fesih nedenlerini de içeren bir teslim tutanağı düzenleyip müşterinize defter ve belgelerini teslim etmelisiniz. Bu durumu bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz odaya bildirmelisiniz. Bu andan itibaren odanız o defterin başka bir meslek mensubu tarafından tutulmasını engelleyecektir. Odanın bu durumu ilan etme zorunluluğu yok. Ancak oda panolarında ve bazı oda internet sitelerinde bu tür ilanlar yapılıyor.

Müşterinizle yaptığınız sözleşme hukuken senet mahiyetindedir. Sözleşmede her iki tarafın hak ve borçları ile ilgili düzenlemeler mevcuttur. Sözleşmeden doğan borçlarını ödemeyen müşterinizden genel hukuk kuralları çerçevesinde mahkeme yoluyla alacağınızı tahsil yoluna gidebilirsiniz.

Bu kurallar yönetmelik gereği olduğundan odanız sizinle irtibatlı olmak ve yönetmelik hükümlerine uymak zorundadır.

Sn. mekist;

Görev ve sorumluluk karşılıklıdır. Sn. Taner Öztürk'ün böyle bir sorundan dolayı arayışa girmesi ve yasal bir çözüm araması aslında sizin belirttiğiniz meslek ahlakı dışı değil, ahlaki bir davranıştır. Çünkü bizler belirli bir mesleki emek karşılığında hem kendi mesleğimizi layıkıyla idame ettirmek ve hem de kendimizin ve ailelerimizin geçimini sağlamak için bu işi icra ediyoruz. Bizlerin ücretinin ödenmemesi veya geç ödenmesi bizlere yapılan en büyük saygısızlıktır. Aslında bu saygısızlığa karşı pasif davranmak, meslek yasasının belirlediği kurallar haricinde çözümler aramak kınanması gereken bir duruştur.

Ben Sn. Taner Öztürk'ü bu yaklaşımından dolayı kınamak şöyle dursun takdir ediyorum. Siz yeni yetişen genç bir meslekdaşımızsanız böyle davranışları örnek almalı ve kendi hak ve sorumluluklarınıza karşı duyarlı olmalısınız. Bu meslek ancak böyle adam olur.
    Saygılarımla ...<br /><br />S.M.M.M. Onursal TAŞTAN (İzmir)<br /><br />Vergi muhasebenin nedeni değil, sonucudur.<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe.

Tahsilat Sorunu

Sayın fbasdemir,

Taner beyin alacağını tahsil yollarını araması normaldir ama burda belirtilen bi cümle var tekrardan okursan bence göreceksin eylül ayı beyannamelerini tahakkuk ettirmeyecekmiş benin sorguladığım noktada budur. Paranı alamıyo olabilirsin ama bunu illegal yollara başvurarak hakkını aramaman gerekir. Burda taner beyin söylediği bu cümleye ben tepki verdim ve bencede tepki verilecek bi cümledir. Diye düşünüyorum Sadece biz yeni yetişen genç meslektaşlara iyi bi örnek teşkil etmiyo onu belirtmek istedim.

Saygılarımla.

Tahsilat Sorunu

Sn. mekist;

Ücretin Ödenmemesi
    Madde 22 - Yazılı sözleşmedeki ödeme esaslarına uyulmazsa, meslek mensubu işe başlamaz ya da başlanmış işi sürdürmez. Bu durumda, sorumluluk iş sahibine aittir.

Demekki Sn. Öztürk yasadışı bir iş yapmamış. Yapılan işlem tamamen yasaldır. Hem bunun illegal yani yasadışı olduğuna siz karar veremezsiniz ki. Ve niçin bu kadar öfkeleniyorsuz anlamak güç. Sizi meslek yasasını incelemeye ve mesleğinize ve meslekdaşlarınıza karşı duyarlı olmaya davet ediyorum.
    Saygılarımla ...<br /><br />S.M.M.M. Onursal TAŞTAN (İzmir)<br /><br />Vergi muhasebenin nedeni değil, sonucudur.<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe.

Tahsilat Sorunu

Sayın mekisttin tepkisini bende anlayamadım, zira eylül ayının beyannamesi 20/10/2005 tarihinde tahakkuk ettirilcektir yani zaman vardır.İzmir'de uygulanan metodu söyleyeyim, derhal müşteriye noterden ihtarname gönderilir 20/10/2005 tarihinde verilmesi gereken beyannamelerin verilmeyceği ve ayrıca yıl sonuna kadar tahakkuk edecek bütün muhasebe ücretleri ve faizlerini içeren ihtarname gönderilir ve 7 günlük süre verilir bu süre içinde müşteri gereğini yapmassa Sayın Taştan'ın yazdığı yollar tek tek uygulanır.

Tahsilat Sorunu

degerli üstatlarım fatih başdemir onursal taştan ve melek hanım

bu konu hakkındaki fikir ve görüşleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim

sayın mekist bir meslek mensubu olarak ekmek yedigimiz bu işten alamadıgımız ücretimizi resmi yollarla aramak ahlak kurallarına aykırı ise bunun adı ahlaksızlık olsun sizce

kötü örnek oluyorsunuz derken bunu biraz acıklarmısınız neye istinaden dikkat ederseniz eylül ayı beyannamelerini diyorum yani ekım 20 sine kadar vakti var kötü örnek arıyorsanız söyle bir etrafınıza bakarsanız bulabilirsiniz ben böyle uygulama kararı aldım sizin daha iyi bir fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim

taner ozturk

Tahsilat Sorunu

sayın Taner öztürk

Tabiki var olan bi hakkınızı arayacaksınınz ama baştada söylediğim gibi bunun yapılışı önemli bence yapılması gereken madur bi meslektaş olarak eğer beyannameleri vermzseniz mükellefde madur olacaktır. Bumaduriyeti önlemek için beyannameleri veririsiniz kanuni hakkınız olan yasal bütün hakları kullanırsınız ihtarneme çekersiniz yada başka bişey ama karşı tarafıda madur etmeden .
    Beyannameleri verirsiniz ondan sonrada mükellefinizin hesapları bırakırsınız tabiki var olan hakkınızı da arayacaksınız ama bunu yaparkende işte karşı tarafı madur etmemek benim fikim budur bunu paylaşabildim.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Tahsilat Sorunu

degerli mekist

kendi söyledigin sözlerde bile çelişki var ilk mesajda ahlaktan bahsediyorsun son mesajında maduriyetten sizin mükelleflerinizle aranız nasıl bilmeme ama ben prensip olarak dogru buldugum şeyleri herzaman savunurum hakkımı alamadıktan sonra boşuna mücadele etmeninde anlamı yok haa diyeceksinki adamın sende hiçmi kredisi yok ticarette ben babamı tanımam arkadaşım sahısta iyi niyet görsem oda yokki sürekli kaçıyor kimse kusura bakmasın ama bu durumların düzelmesi lazım ben müşteri kaybedecegim ama benden sonra gelen rahat edecek muhasebeciyle dalga geçilemeyecegini birilerinin anlatması lazımki arkadan gelen nesil ve sizin gibi yeni başlayan arkadaşlarımız rahat etsin
    ihtarımı cektim beyannamelerini göndeermeyecegimi bildirdim ücretimi istedim ekim 20 sine kadarda vakti var zaten kendisine bir meslek mensubu bulur herhalde kötü niyetli olsam yani sizin söylediginiz gibi ayın 20 sinde tahakuk yapmam özel usulsuzluk cezası yediririm olur biter

saygılarımla
    taner ozturk

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)