kamu işçi maaş

Konu: İş Görüşmesi Tecrübeleri.Olumlu olumsuz döneriz!

İş Görüşmesi Tecrübeleri.Olumlu olumsuz döneriz!

Yaşadığımız mülakat ve iş görüşme süreçlerini paylaşalım.İşverenin mantığını anlamaya çalışalım.

1 yıllık süreçte büyük bir inşaat firması ,elektronik taahhüt firması,havacılık alanında faaliyet gösteren şirket,teknolojide öncü bir şirket,mekatronik(hem mekanik hem otomotik diye açıkladılar) kapı imal ve ithal eden şirket ve birçok irili ufaklı firmalarla görüştüm,bazıları da telefon açıp ücret ve dil seviyemi sorup daha aramadılar.Çoğuyla İK ile beraber mali işler yöneticileri ile de görüştüm.

Anladımki kişisel özellikler bir yana işe alınmada en önemli iki faktör ücret beklentiniz ve dil arayan şirketlerde dil seviyeniz? Hamili kart olayını zaten saymıyorum.İtaatkar olmanız ,ücretsiz fazla mesaiye ok demeniz,maaşı düşük alıp kendini göster sonra bakarız fikrini kabullenmek,sivri ve ters laf etmeyip hiç de tepkisiz olmamak...uzar gider.Bu faktörlerde kişinin işe alınmasında önemli.

It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

Ynt: İş Görüşme Tecrübeleri.Olumlu olumsuz döneriz!

Fazla mı güzelsin ya da fazla mı çirkinsine..

Giyim tarzına..

Fazla mı uyanık ya da alıksına..

Bakan yerlerde var.

Bence işe alım sürecinde, kurumsal firmalarda bile neye göre sizi seçtiklerini anlamak zor. Birbirini fazla tutmayabiliyor.

Sizi kişi(ler) seçiyor, kendi keyfine ve algı düzeyine kalmış.

Yazdıklarım tanıdık,eş,dost,dayı vasıtasıyla olmayan görüşmeler için olan fikrimdir.
    Her doğru her yerde söylenmez. Her söylendiği yerde de doğru olmayabilir.

Bir keresinde toy olduğumuz zamanlar heyecanda var, Türkiyenin belki en büyük gıda firmasının Genel Müdürlüğüne İç Denetim Uzmanı pozisyonu için başvuruda bulunmuştum.3 veya 4 üst düzey veya eski kurt kendinden emin elemanların olduğu masada görüşmeye başladık;Tabi onlar gayet rahat adam şöyle girdi lafa hoş beşten sonra ;
    -E peki anlat bakalım bu dönen varlıklar nedir?Dönüyolarmı napiyolar.Zatebn ilk dakkadan sizi alt ediyolar,psikolojikmen dara sokuyolar.Bizde çaktırmayacağız ya anlatmaya çalıştık felan

Görüşmenin devamında iç denetçi ne yapar dedi? Bende faaliyetlerin şirket stratejilerine uygunluğunu denetler demiştim.
    -Israrla yok yok,strateji değil başka bişey dedi.
    -Ben de;İşte şirketin koyduğu kurallar dedim yok dedi.O zaman şirket politikaları dedim yok dedi.O zaman şirketin koyduğu standartlara uygunluğunu denetler dedim.Yine yok dedi.O zaman ne dedim;
    -O da gayet kendinden emin lakayt ve dalga geçer biçimde ;"şirket yönetmeliğine uygunluğu"dedi.

Tabi o zaman zannediyoruzki yönetmelik demedik de ondan hatalı biziz.Adamlar çaylaklığımızla eğleniyolar haberimiz yok.
    It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

Alıntı aokten Nickli Üyeden Alıntı
    Bir keresinde toy olduğumuz zamanlar heyecanda var, Türkiyenin belki en büyük gıda firmasının Genel Müdürlüğüne İç Denetim Uzmanı pozisyonu için başvuruda bulunmuştum.3 veya 4 üst düzey veya eski kurt kendinden emin elemanların olduğu masada görüşmeye başladık;Tabi onlar gayet rahat adam şöyle girdi lafa hoş beşten sonra ;
    -E peki anlat bakalım bu dönen varlıklar nedir?Dönüyolarmı napiyolar.Zatebn ilk dakkadan sizi alt ediyolar,psikolojikmen dara sokuyolar.Bizde çaktırmayacağız ya anlatmaya çalıştık felan

Görüşmenin devamında iç denetçi ne yapar dedi? Bende faaliyetlerin şirket stratejilerine uygunluğunu denetler demiştim.
    -Israrla yok yok,strateji değil başka bişey dedi.
    -Ben de;İşte şirketin koyduğu kurallar dedim yok dedi.O zaman şirket politikaları dedim yok dedi.O zaman şirketin koyduğu standartlara uygunluğunu denetler dedim.Yine yok dedi.O zaman ne dedim;
    -O da gayet kendinden emin lakayt ve dalga geçer biçimde ;"şirket yönetmeliğine uygunluğu"dedi.

Tabi o zaman zannediyoruzki yönetmelik demedik de ondan hatalı biziz.Adamlar çaylaklığımızla eğleniyolar haberimiz yok.
    güzeldi
    şunun şurasında tekneyle açılıp balık tutmaya ne kaldı ki...

Bu "olumlu, olumsuz biz size döneriz" hikaye cümlesinde de olumsuzsa genelde hiç dönülmez zaten.

Bana bir kere geri dönüş yaptılar. Pazartasiye kadar belli olur demişlerdi. Pazartesi günü aradılar.
    Görüşmeyi yaptığım İK yetkilii bayandı telefonda ki. Teşekkür etti, eleman alımımızı gerçekleştirdik dedi.

Ücret konusunda çok ters ve kesin konuşmuştum. Onları aştığını, düşürmemi istemişlerdi, yok demiştim.

En azından, kendilerine zaman ayıranlara geri dönmüş olmalarını takdir etmiştim.

battibalikyangider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    battibalikyangider Guest

Ülkemizde en güzel iş bulmanın yolu bir tanıdıktır.

İK uygulamaları da zaten hepten hikaye..

iş arama yerine sürekli birileriyle tanışmaya bakın. Çok daha karlı çıkarsınız.

saygılar

Alıntı battibalikyangider Nickli Üyeden Alıntı

saygılar
    Haklısınız, öyle.

Tanıdık sizin işe uygun olduğunuzu söylesin yeter. Siz hiç işi bilmiyorda olsanız farketmez.

Alıntı begggum Nickli Üyeden Alıntı

saygılar
    Haklısınız, öyle.

Tanıdık sizin işe uygun olduğunuzu söylesin yeter. Siz hiç işi bilmiyorda olsanız farketmez.
    +1
    şunun şurasında tekneyle açılıp balık tutmaya ne kaldı ki...

Beceremeyenler ne yapsın sürekli birileriyle tanışamayanlar,yani çevresi olmayanlar yandı diyebilir miyiz?
    İşte işe almada bu yöntemler uygulandığı için hakkıyla SMMM olanlar bu işin tozunu yutanların değeri olmuyor maalesef.

saygılar
    Bu yoruma katılmamak elde değil..

İsmini vermek istemediğim bir gazete.. personel ve idari işler sorumlusu arıyordu.. 2 ay boyunca cv toplamışlar.. Ben hiç başvurmadığım halde..orada yönetici pozisyonundaki arkadaşım beni arayarak..dilediğim taktirde işbaşı yapabileceğimi söyledi..nasıl olacak o diye sorduğumda.. ben hallederim deyip geçiştirmişti..Siz işe alımları birisinin ağzına bakarak yapıyorsanız.. 2 ay sonra bir başkasının ağzıyla beni kapıya koyarsınız dedim ve reddettim..

Sırf ben birilerini tanıyorum diye.. yüzlerce insanın başvurusunu bir anda.. görmemezlikten gelen zihniyete yazıklar olsun..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)