kamu işçi maaş

Konu: Ayşe'ye Somali'den kardeş isteniyor...

Ayşe'ye Somali'den kardeş isteniyor...

Aşlamacı ailesi, açlık ve kıtlığın vurduğu ve 29 bin çocuğun öldüğü Somali'den bir kız bebek evlat edinmek için Dışişleri Bakanlığı'na başvurdu.

Özel bir bankada çalışan 36 yaşındaki Gülümhan Sarıcı Aşlamacı ve bir şirkette yönetici olarak görev yapan eşi 40 yaşındaki Serdar Aşlamacı 2,5 yaşındaki kızları Ayşe Aşlamacı ile Etiler'deki evlerinin kapı
    sını AA muhabirine açtı.
    Gülümhan Sarıcı Aşlamacı, kızları Ayşe'nin 2,5 yaşına bastığını ve bu yıl kreşe başlayacağını belirterek, ''İkinci bir çocuğu her zaman istiyorduk. Ayşe ile birbirlerine destek olacak, Ayşe'nin de paylaşmayı öğ
    renebileceği bir kardeş düşünüyorduk. Son zamanlarda Somali'de yaşanan olayları, dramı görünce doğurmak yerine oradan bir bebek alabileceğimizi düşündüm ve bunu eşimle paylaştım'' diye konuştu.
    Somali'de yaşanan sefalet, açlık, küçücük çocukların ölümleri, duyulan hikayeler ve insanların devamlı yardım sağlamaya çalışmasının kendisini çok üzdüğünü kaydeden Aşlamacı, orada yaşanan olaylara hiç
    kimsenin kayıtsız kalamayacağını vurguladı.
    Annesinin bir sosyal derneğin başkanı olduğunu ve küçükken sürekli çocuk esirgeme kurumlarına ziyaret gerçekleştirdiklerini anlatan Aşlamacı, ''Her zaman onların hayata bizden 1-0 geride başladıklarını düş
    ünürüm. Hiç aile sıcaklığı yok. Her zaman çocuğum olsa bile bir çocuğu evlat edinmeyi, ona bir hayat vermeyi, eğitim ve gelecek sağlamayı düşünürdüm'' dedi.
    ''Bu açlık yıllardır Afrika'da ve Somali'de var. Neden şimdi evlat edinmeyi düşünüyorsunuz?'' diye sorulabileceğini kaydeden Aşlamacı, son 60 yılın en kurak yıllarını yaşayan Afrika'da artık dünyaya inanılmaz
    sahnelerin yansıdığını, insan olan kimsenin bunlara kayıtsız kalamayacağını anlattı.

A.A.

Ynt: Onlar açken biz çöpe atıyoruz...

Afrika'da milyonlarca çocuk açlığın pençesinde can çekişirken, Türkiye'de günlük üretilen her 15 ekmekten 1'i israf ediliyor.

Türkiye'de günlük üretilen 82 milyon ekmeğin 77 milyon 340 bini tüketilirken 4 milyon 600 bini çeşitli nedenlerle israf edilerek çöpe atılıyor.

Türkiye'de israf edilen ekmek adedi ülkelerin nüfuslarıyla karşılaştırıldığında ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor. Türkiye'de israf edilen ekmek miktarı 4 milyon 495 bin 404 nüfuslu Hırvatistan, 4 milyon 300 bin nüfuslu Gürcistan ve 3 milyon 596 bin nüfuslu Moldova'dan daha yüksek. Ayrıca, israfın ulaştığı boyut, 2 milyon nüfuslu Kosova, 625 bin 266 nüfuslu Karadağ, 398 bin 534 nüfuslu Malta ve 300 bin 101 nüfuslu İzlanda'nın nüfusunun toplamından daha fazla.

TFF Başkanı Halil İbrahim Balcı, her gün 82 milyon ekmek üretildiğini belirterek ''Bu rakamın 77 milyonu tüketilirken yaklaşık 5 milyonu israf ediliyor. Bu israf, halkımız tarafından yapılan israf. Bunun dışında fırın enflasyonundan kaynaklanan israflar da var. Bunun da yaklaşık yüzde 40'ı fırınlarımızda meydana gelen israflardır. Esnafımız belirli bir miktarda ekmeği çıkarma gayretinde olduğundan dolayı, satılmayan ekmekler de israfa yol açıyor. Yani 5 milyon ekmeğin yaklaşık 2 milyonu fırınlarımızda israf oluyor'' dedi.

A.A.

Ynt: Ayşe'ye Somali'den kardeş isteniyor...

Yani? Tüm sorunları çözdük somali mi kaldı? Tamam duyarsız olmayalım yardım edelim de daha aydınlanmamış bir deniz feneri örneği var iken? Kime neyin yardımı, komşumuza sorduk tokmusun açmısın diye artık uzandık haritada yerini bilmediğimiz bölgelere, somalinin tarihine duyarsızken açlığına mı sahip çıktık. Komik. Haa ama şimdi ramazan ayındayız dimi , hayır yapmak lazım dimi? Şehit ailelerine bir hayrımız dokunsun, git gide çoğalıyorlar.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

garip bir ülkeyiz zaten biz...
    burnumuzun ucunu görmeyizde, olmayanları iyi biliriz.
    Hrank dink ölür, hepimiz ermeniyiz deriz.. bunun yanında bir tane askerimiz ölür, şehit düşer, yürekler yanar ama hiç kimseden şunu duymayız "hepimiz mehmetçiğiz"

yaz 5555 boşluk bırak sms gönder, hem gsm operatörünü zengin et, hemde diğer arka plandakileri... ee sonra ??? akıbeti neoluyor?? soran sorgulayan var mı?

herkes şunu düşünüyor? ohh ben ramazanda görevimi yaptımm, yardım gönderdim.. bu soyut olarak böyle ama somut olarak davalar görülüyor işte...

ben, sokakta aç insan görsem alır karnını doyururum, biri üşüse, elbise alır veririm... bir sıcak çorbaya muhtaç aileleri gözlemler onlara yardım ederim..
    yardım etmek istiyorsak çaba ile yardım edelim.. yoksa oturduğumuz yerden Somali yada afrika için mesaj yazıp, yada bir iki dernek aracılığıyla para gönderip yardım olmazz..

Türkiyede ne kadar çok aç insan var...
    ya benim oturduğum apartmanın çöp tenekesinden; artık atılmış ekmek, karpuz yiyen insan gördüm ya...
    önce bi içeri bakalım, özümüze bakalımm

Yardım etmek için ramazan bahane olmuş olabilir insanlara , ama kimsenin ben görevimi yaptım tamam diyip te kenara çekildiğini düşünmüyorum ben. Ayrıca kusura bakmayın da bizim memleketin aç insanları bile , şu üsteki garip çocuklardan daha iyi durumdadır. Bi insanlık yaptık diye illa altında bi halt mı aramak lazım yani. Biri de aç komşusu dururken demiş , eminim somaliye yardım elini uzatan herkes düşünüyordur aç komşusunu da.
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar
    Türkiye'de kimse açlıktan ölmemiş ve ölmeyecektir de merak etmeyin.Ama orada açlıktan ölen insanlar var.Etrafınıza bakın,elinizi vicdanınıza koyun,onlardan daha acil ihtiyacı olan kimse var mı?Eğer var olduğuna eminseniz o kişiye yardım ediniz.Kaldı ki bu vicdani bir meseledir.Yardım edip etmemek size kalmıştır.Buradaki ihtiyaç sahibine biz yardım etmezsek belki yan komşu yardım edebilir.Ama orda öyle bir şey yok.O çocuklar gözlerinizin içine baka baka ölüyor.Bu kadar duyarsız ve duygusuz olmayalım. Hatta doktorun biri şöyle dedi.İlaç gönderdik ama kullanamıyorlar,çünkü ilaçların tok karnına alınması lazım.Olay bu kadar vahimdir işte..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Selamlar
    Türkiye'de kimse açlıktan ölmemiş ve ölmeyecektir de merak etmeyin.Ama orada açlıktan ölen insanlar var.Etrafınıza bakın,elinizi vicdanınıza koyun,onlardan daha acil ihtiyacı olan kimse var mı?Eğer var olduğuna eminseniz o kişiye yardım ediniz.Kaldı ki bu vicdani bir meseledir.Yardım edip etmemek size kalmıştır.Buradaki ihtiyaç sahibine biz yardım etmezsek belki yan komşu yardım edebilir.Ama orda öyle bir şey yok.O çocuklar gözlerinizin içine baka baka ölüyor.Bu kadar duyarsız ve duygusuz olmayalım. Hatta doktorun biri şöyle dedi.İlaç gönderdik ama kullanamıyorlar,çünkü ilaçların tok karnına alınması lazım.Olay bu kadar vahimdir işte..
    katılıyorum...
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Yardıma evet ama şova hayır.
    Yarrdımı yapacak Kızılay dır. Daha iyi bir kurum varmı? Neden bu tantana?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Tabiki reklama ve şova bizde karşıyız.
    yardım öyle bir hasenat işidir ki,sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek'tir.
    Kızılay'dan daha zengin kurum veya şahısların yardım yapması da doğrudur da İyilik yapıp ele güne duyurmanın sevabını da günahınıda Allah verecektir.
    ben sadece tüm yardım yapanlardan Allah razı olsun diyebilirim.Ötesine karışmam.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)