kamu işçi maaş

Konu: Doktorların Birden Fazla Şirkete Ortak Olması

Doktorların Birden Fazla Şirkete Ortak Olması

doktorlar birden fazla şirkete ortak olabilirlermi yoksa bir yasak varmıdır.

doktorların birden fazla şirkete ortak olması

Sayın Melek Hanım,

Bahsttiğiniz doktorların devlet memuru olup olmadığını belirtirseniz ona göre cevaplarız.

Devlet memuru değllerse bir sakınca yoktur.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

Sayın Melek Hanım,

Yukarıdaki yazıma ilave yapıyorum kişi hekimse fakat doktorluk mesleğini yapmayıp başka işlerle iştigal ediyorsa tıpkı SM ve SMMM lerde olduğu gibi yani belgesi var ama ticari faaliyette bulunmak gibi(mesleğini icra etmiyor çalışanlar kütüğüne kayıtlı değil sadece belgesi var yani mesleğini icra etmiyorsa) her türlü faaliyette bulunabilir
    Ama bunun dışındakiler için
    TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete
    Tarih: 28.4.2004; Sayı: 25446

Türk Tabipleri Birliğinden:
    Geçici Olarak Meslekten Alıkoyma Cezası
    Madde 5
    d) Birden fazla yerde muayenehane açmak veya çalıştırmak
    aygılarımla,
    <br />

benimde buna benzer bir sorum var devlet memuru olmayan, serbest meslek erbabı olarak işyeri var burda muayne yapıyor, başka şirkette sağlık ürünlerinin alımı ve satımı işinede ortak, birde kan tahlil labaratuvarına ortak olmak istiyor bu iki şirkettede muayne falan olmuyor bunun sakıncası varmı?

Sayın Durmuş,

Doktorlar kendi kanunlarnı bilmek zorndalar.Onların kanunu biz bilmek zorunda değiliz.Yukarıdaki kanun doktorların kanunundan alıntıdır.
    TCK na göre yasak olan birşeyin alımı satımı yapılırsa, TCK na göre işlem görür ama vergi açısından vergisini öderse, Eğer yasak olan birşeyi yaparlarsa kendi odaları onları cezalandırır.Sizi bağlamadığı gibi vergi dairresini de bağlamaz o da vergisi alır.
    SM ve SMMM ler ticaretle uğraşamaz.Ama çoğu uğraşıyor.Yakalandığındada cezasını görür.
    Siz defterlerini tutuyorsanız tutmaya devam edin bu sizin sorununuz değil.
    Herkes kendi kanunu bilmek zorundadır.
    aygılarımla,
    <br />

Sayın Sinangil bu konuyla ilgili tabipler odasını telefonla aradım bana aynen şu cevabı verdiler sizin muhasebeciniz yokmu ona sorun onun bilmesi gerekiyor dediler ve soruma yanıt veremediler ben üsteleyince onlarında bi haber olduğunu anladım , bana tabipler odasının avukatının telefonunu verdiler.

Sayın Serhat,

El insaf yani tüm kanunları bileceğiz birde odaların kendi kanunlarnı bileceğiz bu nerede görülmüş.
    Bence tabipler odasını boşuna aramışsınız.Oradaki memur sıradan memurdur.Herkes herşeyi bilemez.Vergi Dairelerinde bile her memur herşeyi bilemez.Bunun sonucuda Vergi Dairesindekilerin hepsi sınavsız SMMM olamıyor. İnternetten tabibler odasına girip onların kanununa göz gezdirebilirdiniz.Ben öyle yaptım.
    aygılarımla,
    <br />

Sayın Meslektaşlar;
    Doktorlar birden fazla şirkete ortak olabilirler ancak bazı şartları var tabii. Bu konuyu iki koldan incelemek gerek. Birincisi 657 sayılı devlet memurları kanunu, ikincisi 1219 sayılı tababet ve şuabatı san'atlarının tarzı icrasına dair kanun.
    1- 657 sayılı devlet memurları kanunu 28 md gereği devlet memuru olan doktorların Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunmaları, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev almaları ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olmaları (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç) yasaklanmıştır.
    Aş. ve Ltd.Şti. lerde söz konusu devlet memuru doktorların kanuni temsilci (şirket müdürü-şirket müdürü tayin edilmediği durumlarda AŞ. lerde yönetim kurulu veya Ltd.Şti.lerde diğer ortaklar otomatikman kanuni temsilci sayılır –dikkat) sıfatını kazanmadıkları ve şirkette herhangi bir görev almadıkları sürece şirket ortağı olmaları mümkündür.
    Bu yasaklara uyulmaması durumunda ise 657 sayılı yasanın 125 md. Hükmü ile cezalandırılırlar (D - Kademe ilerlemesinin durdurulması : Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır).
    2- 1219 sayılı tababet ve şuabatı san'atlarının tarzı icrasına dair kanunun 12 md. ne göre “Bir tabibin, ikametgahı müstesna(kuraldışı) olmak üzere müteaddit(birçok) yerlerde muayenehane açarak icrayı sanat etmesi memnudur(yasak edilmiş)” yasak edilmiştir. Evi dışında ister ikinci bir muayenehane açarak ister ortağı olduğu başka şirketlerde bu faaliyeti yürütmesi bu kapsamda değerlendirilmelidir.
    Bu yasağa uyulmaması durumunda ise hekimler Disiplin yönetmeliği 5 nci maddeye göre geçici olarak meslekten alıkoyma cezası ile cezalandırılırlar.
    3- Son olarak ise 21.06.2005 tarihinde yürürlülüğe giren 5371 sayılı kanun ile “Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte il sağlık müdürlüğü ve başhekimlik görevini yürütenlerden mesleklerini serbest olarak icra etmekte olanlar, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren üç ay içinde serbest meslek faaliyetlerine son vermek veya bulundukları görevlerden ayrılmak zorundadırlar” hükmü eklenmiştir.

Konu ile ilgili Devlet Personel Başkanlığının ve Danıştay 1 ve 5 nci Dairelerinin çeşitli kararları bulunmaktadır. Cevaplarımdan tatmin olmayan veya dayanak arayan arkadaşlara bu kararları e-mail yolu ile gönderebilirim.

Tüm Meslektaşlara İyi Çalışmalar………
    Saygılarımla

Özlem ERAY
    Serbest Muhasebeci

Ynt: doktorların birden fazla şirkete ortak olması

Günaydın,

Devlet memuru olan bir doktor limited şirket ortağı olabilirmi?? şirket müdürü olmadığı sürece ortak olmasında bir sakınca yok olarak anladım yukarıdaki yazılardan yanlış anlamışsam lütfen düzeltin..Bugün bir şirket kurucam ve ortaklardan bir tanesi doktor yanlış bişey yapmamak için yardımınıza ihtiyacım var lütfen acilen yardımlarınızı bekliyorum..Şimdiden teşekkürler...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Doktorların Birden Fazla Şirkete Ortak Olması

" Aş. ve Ltd.Şti. lerde söz konusu devlet memuru doktorların kanuni temsilci (şirket müdürü-şirket müdürü tayin edilmediği durumlarda AŞ. lerde yönetim kurulu veya Ltd.Şti.lerde diğer ortaklar otomatikman kanuni temsilci sayılır ?dikkat) sıfatını kazanmadıkları ve şirkette herhangi bir görev almadıkları sürece şirket ortağı olmaları mümkündür.
    Bu yasaklara uyulmaması durumunda ise 657 sayılı yasanın 125 md. Hükmü ile cezalandırılırlar (D - Kademe ilerlemesinin durdurulması : Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır"

AŞ ortağı olabilir ancak ltd ortağı olamaz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)