kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Asgari Ücret Tarifesinin Altında Defter Tutan Arkadaşlarım

Asgari Ücret Tarifesinin Altında Defter Tutan Arkadaşlarım

Tüm meslektaşlarıma günaydın,

Arkadaşlar az önce bir mükellef aradı defterlerini tutturmak için. Ne kadara tutuyorsun dedi. 70 YTL olduğunu söyledim işletme defteri ve işçisiz olduğu için. Oda 30 YTL ye tutamaz mısın? dedi. Hayır deyince 30 YTL ye tutan arkadaşlar var dedi. İnanamadım. Böyle yapan arkadaşlara soruyorum. Arkadaşlar neden asgari ücret tarifemizin altına düşüyorsunuz? Neden haksız rekabet yapıyor, mesleğimizi ayaklar altına düşürtüp bizlere pazarlık yaptırtıyorsunuz? Biz tüccar mıyız? Zaten adı üstünde asgari ücret tarifesi. Daha fazlasını alabilirsiniz ama daha altına düşemezsiniz değerli meslektaşlarım. Lütfen piyasayı düşürmeye çalışmayalım. Zaten ne şartlar altında, ne zorluklarla çalışıyoruz.Sizler böyle yaparsanız, nasıl verimli bir şekilde çalışacağız. Yüzlerce defter tutmamız lazım ki para kazanabilelim bu şartlarda. Yüzlerce defterin kahrını çekeceğinize neden makul ücretler isteyip, daha verimli bir çalışma içine girmiyorsunuz. 30 YTL ye defteri nasıl tutuyorsunuz? sorarım size. Dört dörtlük tutabiliyor musunuz? Lütfen bu konuda daha hassas olalım.

Saygılar,

SMMM
    Dilek KARACA
    emansur bunu beğendi.

ıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.
    <br /> Andre GİDE

Asgari ücret tarifesinin altında defter tutan arkadaşlarım

+1 sonuna kadar katılıyorum.

selam

+1 ben de katılıyorum (arkadaşlar herkes evinin önünü süpürür ise dünya tertemiz olur )

+1 bende katılıyorum

oda birşeymi geçen hafta 6 tane şubesi olan ve hizmet işi yapıp 11 tanede sigortalı işçisi olan bir mükellefime benımle sözleşmesi var iken başka bir muhasebeci (arkadaş veya meslektaş demeye dilim varmıyor!!!) ben senın defterini 100 ytl ye turarım.demiş.tabii ki mükellefde şaşırmış demekki bu iş 100 ytl yede oluyormuş dedi bana (benim sözleşmemde 31/12/2005 e kadar)defterlerini almaya geldi elindede karşı muhasebeci ile yapılan sözleşme :lol: bende aldım fotokopisini dooooğru odaya gittim.2 gün sonra diğer muhasebeci benı arıyor ve özrü kabahatinden beter BEN SİZİNLE SÖZLEŞMESİNİN OLDUĞUNU BİLMİYORDUM dedi.o yüzden 100 ytl dedim demez mi :evil: çıldırdım sinirden. bakalım odadan haber beklıyorum.
    Bilgili, birikimli ve mesleki etik değerlere saygılı meslek mensubu emeğini ucuza pazarlamayandır.

Sayın Arkadaşım,

İşletme Defterini 30,YTL ye tutan arkadaşlar belgeli muhasebeciler değildir.Genelde Yoklama memurları tutuyorlar.Ya da diğer belgesiz kişiler tutuyor.ORTADA SÖZLEŞME FİLAN YOK.SM veya SMMM lerden işletme defteri tutanların sayısı yok denecek kadar azdır. 30 YTL ye tutanlarda sözleşmesiz kayıtdıdşı tutanlardır.
    Bu yüzden devamlı söylüyorum.Esnafın durumu ortada bazen sifta yapmadan işyerini kapatanlar var.
    Serbest meslek makbuzu keserek iş yapan SM ve SMMM ler 30 YTL olarak oda asgari ücret belirlesin vede MALİYEYE BASKI YAPSIN BEYANNAMELERİ İMZASIZ VERGİ DAİRELERİ KABUL ETMESİN .
    Hal böyle olunca Esnaf ve Sanatkarlar odası da pahallı diye engellemeye kalkmaz.Esnaf ve sanatkalr odasının engeline takılmaz.Biliyorsnuz ki çoğunluktalar ve Hükümete sözlerini geçirirler.
    Ama Oda asgari ücreti yüksek tutunca biliyorsunuz belli limitler altında olan mükelleflerin defterlerini kendileri tutma hakları var.Tabi kendileri hiçbir zaman tutmuyorlar.Belgesiz kişiler de bu işi yapamazlar.
    ASGARİ ÜCRET ALTNDA SÖZLEŞME YAPILAMAZ VE DEFTER TUTULAMAZ
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

Arkadaşlara katılmamak mümkün değil.Bu sorun her zaman karşımıza çıkıyor ve çaresi bulunmadıkça, çıkmaya devam edecek.
    Tahsilatlarımızı V.Beyannameleri ile vergi dairesi veya oda yapmadıkça bu sorun devam edecektir.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

sayın forumdaşlar bende katılıyorum saygılarımla iyi çalışmalar
    İYİ ÇALIŞMALAR KOLAY GELSİN SAYGILARIMLA

söylenenlere bende katılıyorum.böyleleri oldukta sonra mükelleflere (muhasebeyi işten saymıyorlar ) diye kızamayız. bu mesleği biz kendimiz başkaları değil yükselteceğiz.

yalnız anlamadığım bir husus var. şimdi asgari tarife nedir.işte istanbul için konuşuyorum en az 70 falan. ama nice meslektaş var ki 50 den makbuz kesiyorlar. bu nasıl iş?
    Bir hayalin gerçek olması kadar hayal kırıcı ne olabilir...

Merhaba,
    Yılbaşından hemen sonra işyerimize gelen müşteri adayımızla görüşmemizi yaptık.Uluslararası taşımacılık yapmak üzere işe başlayacaktı.Ltd.şti kuracağız.(Bu arada defterlerini biz tutacağımız için şirket kuruluş parası almayacağımızı üstüne basa basa söyledi beyefendi)
    1 hafta çalıştım ayrıntılı bir anasözleşme taslağı hazırlamak için.2.gelişinde taslağı incelemesi için verdik.ücret konuşmaya geldi sıra..tarifemizde yazdığı üzere 220+kdv fiat verdik.
    Bir daha uğramadı tlf.etti 100 ytl ye bir arkadaşla (!) anlaştığını söyledi.
    üge Güçlü SM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)