kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: Ofisimiz Hacklendi

Ofisimiz Hacklendi

Arkadaşlar merhaba

Bugün ofisimizde word dosyaları ile muhasebe programına virüs girdi zannettik. Ancak daha sonra bilgisayarcı arkadaşımız sayesinde hacklendiğimizi anladık. Bu kişi bizden belli bir miktar para istedi.

Allahtan yedek alıyorduk ama ne diyeceğimi bilemiyorum. Virüs programı vardı ama yeterli olmadı sanırım

Arkadaşlar benim size önerim mutlaka her gün yedek alın

admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Kripto virüslerinden birine maruz kaldınız sanırım (cryptowall, cryptolocker vb). Bu tarz fidye virüsleri son 2 yılda bir hayli arttı. Müşterilerimizden bazıları bu virüse yakalandı. Verilerini kurtarmak için para ödeyenlere şahit olduk geçtiğimiz yıllarda.

Söylediğiniz gibi bulut yedeklemenin önemi çok büyük. Alomaliye.com olarak kısa bir süre sonra kendi program kullanıcılarımız için bulut yedekleme hizmetine başlıyoruz. İlk olarak Personel Bordro & İnsan Kaynakları programlarımıza çözüm sunacağız. İleriki dönemlerde tüm piyasayı kapsayan bulut yedekleme hizmetini aktif hale getireceğiz.
    Day-Dream bunu beğendi.

Sayın Admin çok Teşekkür ederiz. Evet öyleymiş. Dosyalara mail adresini yazmış mail attık 6 adet bitcoin istedi.

Allahtan kurtardık verileri ama bundan sonrası için nasıl bir önlem almak gerekli bilemiyorum

Öncelikle çok geçmiş olsun sayın day-dream.Son günlerde sanal hırsızlık gerçekten büyük boyutlara ulaştı.Önlem alıyoruz fakat iş yoğunluğu yüzünden gözümüzden kaçan güvenlik detayları oluyor. Bu detaylar yüzünden de bilgisayarlarımız girilmeye müsait oluyor.Yedek almanız gerçekten iyi olmuş yoksa çok uğraşırdınız.Eğer bilgisayarlarınız da çok önemli bilgiler bulunuyorsa hırsızlıktan korunmak için profesyonel yazılım firmalarından destek almanızı tavsiye ederim.Başka da elinizden bir şey gelmez.Tekrar geçmiş olsun.saygılarımla.
    Day-Dream bunu beğendi.

Çok teşekkür ederim

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Day-Dream,

Yedekleme önemli olduğu kadar dışa açık sistemlerde en önemli tedbir maliyet yüksek olsada Firewall, hergün çalışılan ve artık hem iş hem özel hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen internet üzerinden mümkün olan her tedbiri almak gerekiyor.

Geçmiş olsun.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

geçmiş olsun, 10 gün öncede bir şirketin bütün bilgisayarlarını hacklediler, en son eurolar dolarlar havalarda uçuşuyordu, en azından ayda bir kere yedek almak lazızm.
    Day-Dream bunu beğendi.
    erdalsaylik81@gmail.com

Değerli üstadlarım çok Teşekkür ederim, önceliklerimiz değişti eskiden bu tip maliyetleri acil değil diye erteliyorduk ama artık yapacak birşey yok

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Geçmiş olsun, bende ayda bir yedek alıyordum, ancak bu tür olayları çok duymaya başladım, hafta da bir almaya başladım. Ama bu da çare değil, bir ara unutuyorsun, uzun süre almıyorsun, sonra güm!!!
    Muhakkak, yedeğin yanı sıra, anti virüs programları, harici yedekler, bulut sistemi tarzı yedekler, luca gibi web tabancı programlar vs. kullanarak riski azaltmak gerekir.

Çok Teşekkür ederim Üstad Bizim smmm sözleşmemize göre bu verileri koruma yükümlülüğümüz var mı ? Resmi defteri kaybetsek tamam ama mesela smmm sözleşmesine mükellef her ay mali müşavire ileteceği harici harddisk ile verilerini yedeklemek ile mükelleftir yazsak çok mu ütopik olur ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)