kamu işçi maaş

Sonuç: endişemde haklımıyım

Katılımcı sayısı
24. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • a) haklı

17 70,83%
  • b) haksız

7 29,17%

Konu: biz muhasebeciler heran mahvolabiliriz??!!

biz muhasebeciler heran mahvolabiliriz??!!

öncelikle herkese merhaba.

başlık biraz tuhaf olabilir. katılıyorum ve hemen açıklayayım.

ben 3 senedir biilfil muhasebe dünyasındayım. işimi hep severek ve saygı duyarak hep iyi yapmaya çalıştım çalışıyorum. bu güne kadar bir çok bürocu büyüklerimle vede arkadaşlarımla tanışmaya çalıştım. birçoğunun mesleğinden memnun olmadığını, belki haklı olarak emeğinin hakkının verilmediğinden dert yandığını müşahede ettim.

ama ben yine de mesleğimi severek yapmaya devam ettim. daha s.m.m.m. olmadan şu staj dönemimde bir dergiye abone oldum(reklam olmasın diye adını vermiyorum) onu satır satır okumaya çalışıyorum. böylelikle muhasebe kültürümü geliştirmek istiyorum. efendim başta alomaliye olmak üzere özel ve kamu web sayfalarını takip etmeye çalışıyorum. anlamadığım hususlarda üşenmeden bıkmadan benden küçük olsun büyük olsun bilenlere danışıyorum..yani hasılı kelem işimi erbabınca yapamaya gayret ediyorum.

yalnız şunu tecrübe ettim. muhasebe dünyasında bazı şeyler çok kaygan. bir konuda bir üstadımız a derken öbürü b diyebiliyor. bunda " ne var canım. yargıtay ya da danıştayda bile bir daire a yada olur derken, diğer daire b yada olmaz diyebiliyor. işte sonra genel kurula gidiyor falan.

doğru. kabul.yalnız olay şu. ilerde veyahutta şimdi siyaset dünyasında veya sivil toplum örgütlerinde sorumlu bir vatandaş sıfatıyla bir görevimiz olsa malum hemen insanın geçmişine bakıyorlar. ve ne var ne yok didik edebiliyorlar.

şimdi birileri çıkıp hemen " kardeşim sen işini adam gibi yaptıkdan sonra hiç bir şey olmaz" diyebilirler. ancaak çamur at izi kalsın mantığında olan kişilerle ve asıl önemlisi kaygan zemin olan muhasebe dünyasında adımız vergi kaçaksına çıkmasın...

Bir hayalin gerçek olması kadar hayal kırıcı ne olabilir...

şu mesajı atalı 48 saat oldu. ve 150 yakın kişi okumuş.

ben sm, smmm vede ymm büyüklerimden şunu beklerdim ki: "ya stajyer kardeşim. bu kadar karamsar olmana gerek yok. biz ne denetlemeler atlattık. sen gerçekten profesyönelce adamakıllı işini yaptıktan sonra birşey olmaz. içini ferah tut. "

ne olur üstadlarım. umudumuza yetişin. bu ülkenin yeni yetişen tertemiz beyinlere ve aşkla çalışan insanlara ihtiyacı var. yolumuz aydınlatacak olan sizlersiniz.

saygıyla...

Görüşünüze saygı duyuyorum.Ben yukarıda saydığınız sm, smmm yada ymm değilim.Ancak burada garip birşey görüyorum.Bir konuda canınız fena sıkılmış belli.Peki neden burada bahsetmiş olduğunuz büyüklerden istemiş olduğunuz cevabı yazıyorsunuz.(ben sm, smmm vede ymm büyüklerimden şunu beklerdim ki: "ya stajyer kardeşim. bu kadar karamsar olmana gerek yok. biz ne denetlemeler atlattık. sen gerçekten profesyönelce adamakıllı işini yaptıktan sonra birşey olmaz. içini ferah tut. " )

Bu meslekte devam edip etmemen, birilerin (büyüklerinin) seni itlemesiyle mi olacak? Her ne konuda olursa olsun önce bizim kendimizi motive etmesi gerekir düşüncesindeyim.

Kolay gelsin.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

değerli erdeeem,
    bu başlığı yazıp da reyting almamak mümkün değil. her alanda iş yapanların mahvolması mümkün olduğu gibi bizim de mahvolmamız mümkündür. ancak bu olacak diye de bütün işlerimizi askıya alıp rahipler gibi manastıra çekilecek halimiz yok. şayet söyleyecek sözümüz varsa bütün yasal platformlarda da sözümüzü rahatça söyleyebilmeliyiz. yani biz insan olalım... gerisi bizim tasarrufumuzda değil zaten...

"şu mesajı atalı 72 saat oldu. anasayfaya baktım da 904 adet üye varmış. buna bir %50 misafir falan ekleyin 1300-1400 kişi. başka. 4007 adet de mesaj atılmış.

arkadaşlar. bu forumda 4007 adet aman yanlış yapmayalım, şunda doğrusu nedir, şunu daha iyi nasıl yapabiliriz diye mesaj atılmış. tam 4007 adet.

ama bu 4007 aman yanlış yapmayalım diye mesaj atanlar, özellikle sözüm üstadlara, bu mesleğini yıllarını vermişlere; yahu değil yanlışa düşmek MAHVOLABİLİRİZ diye mesaj atana sessiz kalmış.

biz o büyüklerdenkardeşim. sen ne söylüyorsun. aha sana vergi usul kanunu. aha sana gelir vergisi kanunu işte kurumlar vergisi kanunu. yüzlerce tebliğler.açıklamalar. her şey ortada. daha ne yanlışı) demelerini beklerdik.

demekki bayağı bir haklılık payım varmış.

EEEEYYYY STAJA BAŞLAYACAKLAR DÖNÜN GERİYE"

Diye başlayan cümleler kurmak geçti içimden. ama tavrım bu olmayacak.

@Hresources. konu iteklenmek değil!!! sen hava durumunu izlemezmisin. ya o hava durumu çok karlıymış olsa seni işe gitmekten alıkormu??!!!! bizim yaptığımız gökyüzüne bakıp bulutları dağıtmak. eğer kendini motive ettiysen seninle ve diğerleriyle daha çok işlerimiz olacak.

ve bizim amacımız de reyting değil. arkadaşlar; övülmek ile sövülmek arasında sadece bir harf oynar!!

72 saat. ve hava bence hala bulutlu.....

Ah gençler ah,

Aynı yollardan bizde geçtik.
    Bana boşver SMMM olmaya özenme büro açma sorumluluğu çok fazla getirisi eskisi gibi değil diyenlere bunlar kıskanıyor derdim.
    Piyasaya bizim girmemizi istemiyorlar.Hep kendileri kazanmak istiyor vs. vs. düşünürdüm.
    Nasihatlara hep boş verilir .Kendiniz doğruyu bulacaksınız.Hep böyle olmuştur ve olacaktır.
    Ama genede fikrimi söyleyeceğim.Alın belgenizi ama gençken BAĞIMLI çalışın .Emekli olunca büro açın hiç olmazsa maddi birikiminiz olur.
    Büro sahiplerinin bağımlı çalışanlar kadar birikimi olmuyor.(Eskidenmiş o)
    Bağımlı çalışanla artık bürosu olanın emekli olduğunda maddi birimi aynı olmayacak. Bunu söylerim hepde bunu söyleyeceğim.
    Bürosu olan kesintisiz bir ay tatil yapabilirmi???
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

Bende 1 yıl oldu smmm olalı muhasebe bürosunda çalışırken patronumun sıkıntılı halini görüp ben böyle olmak istemiyorum derdim.Şirkete girdim neden büro açıpta kendi işyerimde çalışmayayım diye sorguluyorum, kendi işyerimde daha rahat edebilirim.Bence küçük büyük işyerinizde kurduğunuz sistemde çok önemli.Ve şunuda görüyorum çoğu büro kapasitesinden fazla mükellef bulunduruyor.Ben yapabileceğim kadar mükellef almaktan yanayım rahat ve huzurlu ortamı kendim için yaratabileceğime inanıyorum.Genelde muhasebe bürolarının bir sıkıntısıda mükelleften parayı zamanında alamamak.Buda arada dostluk oluştuğu için mükellefin ödemelerini sürekli ertelemesi ve ödeme yapmamak için bahaneler bulması.Dostluk ayrı iş ayrı sınırını çizsek bu mükellefin gitmesine bile neden olsa sınırlarımızı çizmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Alıntı beyhanserin Nickli Üyeden Alıntı
    Bende 1 yıl oldu smmm olalı muhasebe bürosunda çalışırken patronumun sıkıntılı halini görüp ben böyle olmak istemiyorum derdim.Şirkete girdim neden büro açıpta kendi işyerimde çalışmayayım diye sorguluyorum, kendi işyerimde daha rahat edebilirim.Bence küçük büyük işyerinizde kurduğunuz sistemde çok önemli.Ve şunuda görüyorum çoğu büro kapasitesinden fazla mükellef bulunduruyor.Ben yapabileceğim kadar mükellef almaktan yanayım rahat ve huzurlu ortamı kendim için yaratabileceğime inanıyorum.Genelde muhasebe bürolarının bir sıkıntısıda mükelleften parayı zamanında alamamak.Buda arada dostluk oluştuğu için mükellefin ödemelerini sürekli ertelemesi ve ödeme yapmamak için bahaneler bulması.Dostluk ayrı iş ayrı sınırını çizsek bu mükellefin gitmesine bile neden olsa sınırlarımızı çizmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.
    Yalnız uzaktan göründüğü gibi değil arkadaşım.
    Yapabileceğiniz kadar işin büroyu ve sizi döndürebilmesi lazım. Bu rakamlarla zor.
    Yapabilirseniz :lol:

sayın jntopk'ın görüşlerine tamamiyle katılıyorum.ama şevkinizi kırmayın derim.saygılarımla
    İYİ ÇALIŞMALAR KOLAY GELSİN SAYGILARIMLA

Bu rakamlarla zor diyorsunuz peki neden devam ediyorsunuz bunu genelde her muhasbeciden duyuyorum tabiki her işte olduğu gibi tahsilat işi bürolardada zor angarya işler çok fakat her işyeri için geçerli bu.Bürodan yakınanlar neden bürolarını kapatıp bağımlı olarak çalışmıyor merak ediyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)