Kredi Kartı Borcu

merhaba
bir akrabamın işleri ters gittiğinde kredi kart borcunu ödeyememiştir.asıl borç 2.000 ytl ,avukat borcunun şuana kadar 6.000 ytl olduğunu söylemiş ve şimdilik sen aylık 300-500 ne bulursan öde demiş.sormak istediğim borc 2.000 ytl iken 9 ayda 3 katına ulaşan 6.000 ylt lik borc ödenmemesi durumunda 15.000-20.000 ytl gibi değerlere çıkabilirmi? aslın borcun 3 katını gecemez şeklinde bişey duymuştum ne kadar doğru?ayrıca ödeyemediği senetleride icraya verilmiş.hem banka hemde senet sahibi icraya gelirse ne olacak? hangisi önce gelrise o mu alacak eşyaları ki evdeki eşyaların değeri en fazla 3.000 ytl dir.yatak odası cocuk yatakları mutfak eşyaları gibi eşyaların haciz edilmediğini duymuştum doğrumu?icraya gelenler hemen eşyaları götürürmü yeddiemin olarak evde yaşanların birisini yazabilirmi?yeddi eminliği kabul etmeme durumunda ne olur?

Ynt: Kredi Kartı Borcu

Merhaba..
-Borç 3 katından fazla geçemez diye bişey yok..Borca güncel faiz işlemeye devam eder.3 katıda olur 5 katıda..
-Hem banka hem senet alacaklısı icraya verirse borç sıraya konur.İlk icraya koyan önceliklidir..
-Hayatı idame ettirmek için gerekli eşyalar haciz edilemez.Fakat yatak odası takımı hacizedilir,ama yatak ve mutfak eşyaları haciz edilemez.Fakat bunu haciz sırasında borçlu tarafından itiraz şeklinde dile getirilmelidir..
-Yeddiemin olarak evde yaşayan biri olabilir.Yeddiemini kabul etmemesi durumunda eşyalar haciz mahalinden kaldırılır.Yeddiemini kabul etmenizi tavsiye ederim..En azından belli bir zaman eşyalar borçluda kalır..
Son bir şunu deyim.Avukatın dediği gibi aylık 300-500 yatırmakla olmaz.Avukatla anlaşıp takside bağlayın.Yoksa yatırdıklarınız arada erir gider...Akrabanıza geçmiş olsun diyorum.Allah kolaylık versin...

Ynt: Kredi Kartı Borcu

Evde yaşayan birine yeddi emin olarak bırakılması yaygın uygulamadır.
Arkadaşımın söylediği gibi yeddi emin olmayı kabul etmek mantıklıdır. Ancak bir mal yeddi emine bırakılmışsa ve sonradan alacaklının talebi üzerine depoya kaldırılıcak veya satılacaksa bu malı olduğu gibi teslim etmekten yeddi emin sorumludur.
Bunu yerine getiremezse hem hukuki hem de cezai sorumluluğu olur.
Bu noktayı da gözden kaçırmamakta fayda vardır.