kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Eta Hakkında Sorular

BENDE ETA8 SQL KULLANIYORUM istediğiniz desteği verebilirim ayrıca eta 444 1 382 den sınırsız hizmet veriyıor 1 tuşlayın müşteri temsilcisine bağlanın sorularınızı sorun takıldığınız yerde.Birde istanbuldaysanız eta nın ücretsiz kursları var eğitimlerine katılabilirsiniz.Gerekirse uzak masa üstü bağlantısıyla da sorunu çöüzebiliriz merak etme sen rahat ol

Etayı arıyorum ama neyi nereye kaydedeceğim konusunda yardımcı olmuyorlar ne yazık ki onları mali müşavirinizle konuşmalısınız dedi telefondaki görevli.
    Örneğin burada genel yönetim giderleri ile ilgili sorduğum soruya cevap vermediler.
    Kurslarına da katılacağım kasım ayında başlıyormuş.
    Çok teşekkür ederim.

Sen sor dostum ben hepsini cevaplarım sıkıntı tınnı

Sayın Tanca;
    Benimde eta ile ilgili 2 sorum olacak.
    1.Sorum Yurtiçi Mal alışı yapıyoruz.Nakliye ve sigortasınıda biz ödüyoruz.
    Eta7 versiyon 8'de bu 3 maliyeti alış faturasında yazamıyorduk.
    Muhasebeden yeni bir fiş açıp.
    159 hesaba malın kdvsiz tutarı, sigortayı ve nakliyeyi yükleyip
    toplamı 153'e virmanlıyorduk.
    Sonra stoktan toplam maliyeti ve kg'ı manuel olarak girerek birim maliyeti buluyorduk.
    Eta SQL v8'de bu sorun çözüldü mü? Yani alış faturasını işlerken aynı zamanda
    FAtura modulünden mal ile ilgili maliyetleri işleyebiliyormuyuz?
    2.sorumda
    Klasik mal iadesi sorunu.
    Eta V7'de Stok modulünde Envanter bölümünde Yıllık veya Genel KAr ve Zarar analizi kısmı var.
    Buradan seçeceğimiz tarihle hangi maldan ne kadar kar veya zarar elde ettiğimizi
    STMM. görüyoruz.Buda Geçici Vergi döneminde işimize çok yarıyor.
    Aynı zamanda Tam Tasdik raporlara bu analizi ekliyoruz.
    Ancak.
    Mal iadesi olduğunda gelen faturayı işlediğimizde program bunu sanki bir alış faturasıymış
    gibi işleme alıyor ve envanter analizi bozuyor.
    Satıştan iadelerdeki bu sıkıntı Eta sql v8'de çözüldümü?

evet efendim mal alış malşyetlerini sql 8 de direk malın üzerine atıp dağıtıyor fatura da masraflar bölümünde matrah kısmı var ordan maliyetini atacağınız faturayı çağırıyorsunuz ya da exelde maliyet tanlosu yaptıysanız toplam yekünü giriyorsunuz örneğin malın birim fiyatı 10 tl ise mali envanterde maliyet atılmış şekilde 12 tl olarak görebiliyorsunuz
    2.sorunuz ise tam da bizim sıkıntı yaşadığımız ve çözmek için eta 8 sql e geçtiğimiz sorun tam yerine geldiniz örneğğin mal sattınız 1000 tl ve maliyeti 800 tl böylece 200 tl akr elde ettiniz ve aynen size iade oldu eta 7 de stoklara 1000 tl den giriyordu ama eta8 sql de stoklara 800 tl den giriyor size tavsiyem ay sonlarında bünlük envanter raporu almanız giren çıkan tutar ve miktarları takip etmeniz zira ben o şekilde yapıp mali envanteri de kaydediyoruz stmm de asla yanlışlık olmuyor ve geçici vergiyi çok rahat hazırlıyorum.Mutlaka ama mutlaka fatura bazında karlılık raporunu çalıştırmanız maliyet fiyatlarınıda oradan takip etmeniz lazım bende isterseniz örnek exel tablosu var maliyetle ilgili daha detaylı anlatabilirim size

Cevap için teşekkürler.

İade'nin alış maliyeti alış faturasının tarihindeki ortalama maliyet mi?
    Yoksa sistem bize hangi tarihte sattığın malın iadesi diye bir soru yöneltiyor mu?

önemli değil eta8 sql ile ilgili her türlü sorunlarınıza zevkle yardımcı olmaya çalışırım istediğiniz kadar sorabilirsiniz yeterki bir faydamız olsun

BEN ÇOK AŞIRI STOK KALEMLERİYLE ÇALIŞIYORUM nasıl iade yapıyprum anlatayım fatura satış iadesini çağırıyorum sonra oradan f7 ile sattığım faturayı çağırıyorun böylece o kalem geliyor yani hangi malı sattıysam o malı geri iade aldığım için sattığım zamanki maliyeti dikkate alıyor

Alıntı tanca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BEN ÇOK AŞIRI STOK KALEMLERİYLE ÇALIŞIYORUM nasıl iade yapıyprum anlatayım fatura satış iadesini çağırıyorum sonra oradan f7 ile sattığım faturayı çağırıyorun böylece o kalem geliyor yani hangi malı sattıysam o malı geri iade aldığım için sattığım zamanki maliyeti dikkate alıyor
    Sayın Tanca

Satışın yapıldığı anda oluşan bir kar var ve bu envanterde ve fatura bazlı satış raporunda görünüyor.
    Dönem sonunda maliyet kaydı yapılıp siz bu karın vergisini verdikten sonra
    Satıştan iade olursa ve siz bunu satış faturasındaki maliyetten girerseniz.Hatalı işlem olmaz mı?
    Kabaca,
    eğer mal dönem içinde satılmış ve iade olmuşsa satış tarihindeki maliyetten
    dönem sonunda maliyet kaydı oluşturulduktan sonra olmuşsa dönem sonundaki birim maliyetten
    Hatta yıl atlamışsa normal alış gibi girişi yapılmalı..
    Yanlış mı düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)