kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By ferhat
  • 1 Post By ferhat

Konu: Mükellef

Red face Mükellef

Merhaba arkadaşlar muhasebe alanında yeni staj yapmaya başladım terimleri çok bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

vergi sorumlusu ve mükellef ne demek? aralarındaki farklar neler bana bilgi verir misiniz?

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Mükellef; vergi kanunları gereğince üzerine vergi borcu düşen gerçek veya tüzel kişidir. Mükellef olmak için hak ehliyeti yeterlidir, fiil ehliyetine gerek yoktur. Mükellefin yerli ya da yabancı olması arasında bir farklılık yoktur, iki tür mükellefiyet vardır.
    - Tam Mükellefiyet: Türkiye'de yerleşmiş ya da yerleşmiş sayılanlar tam mükellef olarak kabul edilirler. Bir takvim yılı içersinde 6 aydan fazla oturanlar tam mükellef olarak kabul edilirler.
    - Dar Mükellefiyet: Türkiye’de ikamet etmeyen ancak kazancını Türkiye’de elde eden kişilerdir.
    Vergi Usul Kanunu, vergi sorumlusunu, "verginin ödenmesi bakımından alacaklı vergi dairesine karşı muhatap olan kişidir" şeklinde tanımlamıştır. Mükellef ile sorumlu arasındaki fark vergi sorumlusunun başkasına ait bir vergi borcunun ödenmesinden sorumlu tutulmasıdır.
    ebru1 bunu beğendi.

Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mükellef; vergi kanunları gereğince üzerine vergi borcu düşen gerçek veya tüzel kişidir. Mükellef olmak için hak ehliyeti yeterlidir, fiil ehliyetine gerek yoktur. Mükellefin yerli ya da yabancı olması arasında bir farklılık yoktur, iki tür mükellefiyet vardır.
    - Tam Mükellefiyet: Türkiye'de yerleşmiş ya da yerleşmiş sayılanlar tam mükellef olarak kabul edilirler. Bir takvim yılı içersinde 6 aydan fazla oturanlar tam mükellef olarak kabul edilirler.
    - Dar Mükellefiyet: Türkiye’de ikamet etmeyen ancak kazancını Türkiye’de elde eden kişilerdir.
    Vergi Usul Kanunu, vergi sorumlusunu, "verginin ödenmesi bakımından alacaklı vergi dairesine karşı muhatap olan kişidir" şeklinde tanımlamıştır. Mükellef ile sorumlu arasındaki fark vergi sorumlusunun başkasına ait bir vergi borcunun ödenmesinden sorumlu tutulmasıdır.
    öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. O zaman şu şekilde diyebilir miyiz mükellef bir yerde ülkede yaşayan ve geliri olan herkes mükellef kapsamına mı giriyor mesela bizler, vergi ödeyen herkes mükellef mi oluyor?
    birde sizden ricam var vergi sorumlusunu örnekle açıklayabilir misiniz? vergi sorumlusu başkasının vergi borcunu nasıl ödemekle yükümlü oluyor?

Sayın ebru1;

**O zaman şu şekilde diyebilir miyiz mükellef bir yerde ülkede yaşayan ve geliri olan herkes mükellef kapsamına mı giriyor mesela bizler, vergi ödeyen herkes mükellef mi oluyor?

--Evet böylede denilebilir (İstisnalar hariç mesela dar mükellefler v.b)

**birde sizden ricam var vergi sorumlusunu örnekle açıklayabilir misiniz? vergi sorumlusu başkasının vergi borcunu nasıl ödemekle yükümlü oluyor?

--Vergi Sorumlusu : Örneğin Muhtasar beyannamesinde işçi stopajları buna örnek olabilir. İşçilerden kesilen stopajları patronlar vergi sorumlusu olarak işçiden olan kesintileri vergi dairesine ödemeleri gibi veya 2 nolu kdv ile kesilip ödenenler v.b
    ebru1 bunu beğendi.

Anladım ferhat bey çok teşekkür ederim. Birde size birşey danışmak istiyorum ben vergiler, beyannameler bu gibi türk vergi sistemiyle ilgili olan konuları hangi kitaptan çalışmalıyım bana bu konuda ne önerirsiniz? , tavsiyeleriniz neler olur? Bu işe yeni başladığım için biraz teorik çalışmam gerekiyor çünkü baya bir bilgi eksiklerim var.

İşe Vergi Kanunları Kitabı ve Beyanname Düzenleme Kılavuzunu okuyarak başlayabilirsiniz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)