kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

Merhabalar kolay gelsin
    Şöyle bir sorunum var çalıştığım firmada 15-20 yıllık çalışanlar var
    işveren kıdem maliyetlerini hafifletebilmek için uzun yıllar çalışmakta olanlara bir ön ödeme yaptı banka üzerinden kıdem tazminatına mahsuben diye
    şimdi benim bunu muhasebeleştirmem gerek
    esasen iş akdine son verilmediği için çalışana kıdem hakkı doğmuyor. Ben bunu 135 nolu hesabın işleyişine göre mi değerlendirmeliyim
    ya da ortakların carilerilerini mi devreye sokmalıyım yapılan ödemenin üstünü örtmek için iş akdi sona eriğinde de her hangi bir anlaşmazlık durumunda kıdem ödemesi yapılan makbuzu ileri süreyim
    yardımcı olursanız çok sevinirim

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yapılan işlem doğru değil. Personele kıdemi hak edecek şekilde iş akdi fesih edilmeden kıdem tazminatı diye ödeme yapamazsınız. Kıdemin hangi şartlarda ödeneceği çok kesin ve net bellidir.
    Eğer böyle bir ödeme yaparsanız bu ÜCRET olur ve gelir vergisine tabi olur. Başınız çok fena yanar.
    BÖyle bir maliyet hafifletmek isteniyorsa yapılacak işlem personelin çıkışını yaparak kıdemini tahakkuk ettirip ödemek sonra tekrar giriş yapmaktır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BÖyle bir maliyet hafifletmek isteniyorsa yapılacak işlem personelin çıkışını yaparak kıdemini tahakkuk ettirip ödemek sonra tekrar giriş yapmaktır.
    Sayın nizam bey,

Yukarıdaki son satırınız hatalı böyle bir uygulama pratikde uygulansa bile yasalar önünde suçtur.
    Daha önce buna benzer defalarca yazılıp/çizildi bu forumu bir yana bırakalım,sgk tespiti çok kolay olacatır bu şekilde bir uygulamanın.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın nizam bey,

Yukarıdaki son satırınız hatalı böyle bir uygulama pratikde uygulansa bile yasalar önünde suçtur.
    Daha önce buna benzer defalarca yazılıp/çizildi bu forumu bir yana bırakalım,sgk tespiti çok kolay olacatır bu şekilde bir uygulamanın.
    Nasıl yani neresi hatalı ve neresi suç . Ben çalıştığım yerden ayrıldım tazminatımı aldım. Sonra ihtiyaç oldu yine çağırdırlar yine girdim. Bunun neresi suç? Ayrıca bildiğiniz gibi toplu işçi çıkarma durumunda yasa koyucu çıkardığın işçiyi geri almayı zorunlu tutuyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Nasıl yani neresi hatalı ve neresi suç . Ben çalıştığım yerden ayrıldım tazminatımı aldım. Sonra ihtiyaç oldu yine çağırdırlar yine girdim. Bunun neresi suç? Ayrıca bildiğiniz gibi toplu işçi çıkarma durumunda yasa koyucu çıkardığın işçiyi geri almayı zorunlu tutuyor.
    Sayın Nizam Bey,

Suç tam şurada işçiye kıdem tazminatını vererek tekrar işe başlatmak (keyfi bir uygulama zorunluluk yok ise sadece kıdem tazminatını alması için yapılıyor ise)
    tespitinde.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Sayın Nizam Bey,

Suç tam şurada işçiye kıdem tazminatını vererek tekrar işe başlatmak (keyfi bir uygulama zorunluluk yok ise sadece kıdem tazminatını alması için yapılıyor ise)
    tespitinde.

Tamam sn demirel; Peki bu hangi yasaya aykırı. ? iş hayatımızda çok sıklıkla karşılaşılan bir durum bu. Ben de meslek hayatım boyunca yüzlerce defa yaptım. Ne vergi, ne iş hukuku ne de sosyal güvenlik hukuku açısından bir sorun yaşamadım.
    İş hukuku kıdemin ödenebilmesi için temel ve esas şart olarak iş akdinin işveren tarafından fesih edilmesine bakar. Bunun dışındakileri muvazaa olarak kabul eder. Aynı şekilde vergi hukukuda ödemenin tazminat kapsamına girip girmediğini sorgular.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tamam sn demirel; Peki bu hangi yasaya aykırı. ? iş hayatımızda çok sıklıkla karşılaşılan bir durum bu. Ben de meslek hayatım boyunca yüzlerce defa yaptım. Ne vergi, ne iş hukuku ne de sosyal güvenlik hukuku açısından bir sorun yaşamadım.
    İş hukuku kıdemin ödenebilmesi için temel ve esas şart olarak iş akdinin işveren tarafından fesih edilmesine bakar. Bunun dışındakileri muvazaa olarak kabul eder. Aynı şekilde vergi hukukuda ödemenin tazminat kapsamına girip girmediğini sorgular.
    Sayın Nizam Bey,

Tarafınıza bir şey sormak istiyorum (cevap vermek yada vermemek takdirinize kalmıştır,cevap vermeme hakkınızıda kullanabilirsiniz )
    Neden gerçek anlamda kanunların uygun ve öngördüğü şekilde gerçekten işçinin tamamen şartlar oluştuğunda işverenin işçiyi iş çıkışı verdiğinde ve/veya emeklilik şartlarını doldurmasından dolayı iş çıkışında bu tazminat verilmesi gerekirken.

Neden yukarıdaki şartlar oluşmadan sadece işçinin eline kıdem tazminatı geçmesi için iş çıkışı ve akabinde iş başı uygulaması yapılıyor.Asıl olması gereken ve kanunların koyucusu sadece yukarıdaki şartlar için kıdem tazminatı ödenecegini hükmetmiyormu tabiiki ediyor.

Kanun koyucu işçinin maddi durumu elverişsiz olduğunda maddi durumunu düzeltmesi için işverenin işçiyi çıkarıp kıdem tazminatını ödeyerek işçinin maddi durumunu düzeltip tekrar aynı işçiyi işe almasını hükmetmiyor.

Konunun özünde asıl kanun maddesi için uygulanması gereken kıdem tazmin ödemesini farklı yollar ile ödenmesine dikkat çekiyorum.

Bunu siz söylediğiniz için yazıyorum siz yapmışsınız ama ben yapmam ve yapmamak için elimden gelen elimdeki uygulamalar dahilinde gerçekleştirmem.

Esenlikler dilerim.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Her ne kadar çıkış kıdem tazminatı öde sonra giriş yap işleminde kanunlara aykırı bir durum yok. Ancak çıkış yapılırken ihbar tazminatı işlemlerinin de yapılması gerekir. Birde tekrar girdikten sonra tazminat gerektirir şekilde çıkış yapılır ise ilk girişten son çıkış tarihine kadar kıdem t. hesaplanıp ilk ödenen düşülerek ödeme yapılması gerekir. (her ne kadar kıdem ödendiğinde kıdem süresinin sıfırlandığı yönünde mahkeme kararları olsa da ihtilaf durumunda sizin için mahkeme ne karar verir bilinmez.)
    a.makineci bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Neden yukarıdaki şartlar oluşmadan sadece işçinin eline kıdem tazminatı geçmesi için iş çıkışı ve akabinde iş başı uygulaması yapılıyor.Asıl olması gereken ve kanunların koyucusu sadece yukarıdaki şartlar için kıdem tazminatı ödenecegini hükmetmiyormu tabiiki ediyor.

Kanun koyucu işçinin maddi durumu elverişsiz olduğunda maddi durumunu düzeltmesi için işverenin işçiyi çıkarıp kıdem tazminatını ödeyerek işçinin maddi durumunu düzeltip tekrar aynı işçiyi işe almasını hükmetmiyor..
    Soruyu tekrar okuyacak olursanız işlem işçinin paraya ihtiyacı nedeniyle değil, işverenin ilerleyen yıllarda kıdem tazminatı yükünü hafifletebilmek düşüncesiyle gerçekleştiriliyor zaten işlem de yapılmış.
    Kıdem tazminatı ödenme şartı nedir, yasada belirtilen şekillerle sözleşmenin sona ermesi. Sözleşme ne şekilde sona ermiş, işverenin haklı sebep belirtmeden feshetmesi şeklinde. Herhangi bir yasaya göre suç teşkil eden bir durum, yasanın belirttiğinden farklı bir şekilde uygulama var mı? Yok.
    Ancak sn. merkur2 nin de belirttiği üzere o yapılan ara kıdem tazminatı ödemesi işlemi, diğer kıdeme bağlı hakların da sıfırlanmasını gerektireceğinden bazı hak kayıplarına uğranıldığında işçi tarafından dava konusu edilirse, geçmişte yapılmış ödeme miktarı avans ödemesi olarak toplam süre için ödenecek kıdem tazminatı miktarından düşülerek kalanı gene son ücret üzerinden ödenmek zorunda kalınacağıdır. Yani aslında bir yükten kurtulabilme gibi bir durum gerçekte olamıyor.

Sayın Nizam Bey,

Tarafınıza bir şey sormak istiyorum (cevap vermek yada vermemek takdirinize kalmıştır,cevap vermeme hakkınızıda kullanabilirsiniz )
    Neden gerçek anlamda kanunların uygun ve öngördüğü şekilde gerçekten işçinin tamamen şartlar oluştuğunda işverenin işçiyi iş çıkışı verdiğinde ve/veya emeklilik şartlarını doldurmasından dolayı iş çıkışında bu tazminat verilmesi gerekirken.

Kanun koyucu işçinin maddi durumu elverişsiz olduğunda maddi durumunu düzeltmesi için işverenin işçiyi çıkarıp kıdem tazminatını ödeyerek işçinin maddi durumunu düzeltip tekrar aynı işçiyi işe almasını hükmetmiyor.

Konunun özünde asıl kanun maddesi için uygulanması gereken kıdem tazmin ödemesini farklı yollar ile ödenmesine dikkat çekiyorum.

Bunu siz söylediğiniz için yazıyorum siz yapmışsınız ama ben yapmam ve yapmamak için elimden gelen elimdeki uygulamalar dahilinde gerçekleştirmem.

Esenlikler dilerim.

Sn Demiral
    Teşekkür ederim. Bilmukabele;

Konumuza gelirsek Neden böyle düşündüğünüzü anlayamadım. Yorum yaparken kısıtlayıcı hükümlere uyarız. Yasanın yapma dediğini de yapmayız. Bunun dışında herşeyi iyi niyetli taraflar lehine yorumlamak temel kuraldır.Hele burda iş hukukunda mutlaka çalışan lehine yorum yapılmalıdır.
    Duruma bakalım. İşveren diyorki kıdem yükü çok fazla altından kalkamam, fon ayırsam yasal değil şu anda vergiden düşemem, iyisimi birazını ödeyip hafifliyim. Çalışan da bun razı olur, durup duruken para alacak, hakkı da kaybolmayacak. Peki bunda ne sıkıntı var?. Kime ne zararı var, devletin kaybı var mı?
    Ayrıca ihbar çok önemli değil. Bildirim tarihini ayarlarsınız olur biter.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)