kamu işçi maaş

Konu: Düzeltme Kayıtları

Sorudan anladığım haliyle cevaplıyorum. TL bakiyeler doğru ve olay sadece dövizli bakiyeler ise bu e-deftere yansımaz dövizli tutarlarda TL'yi değiştirmeyecek şekilde değişiklik yapabilirsin defterinde. Kur değerleme olayına gelince yeni dönemde değerleme yaparım ben.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı stabil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sevgili forumdaşlar,

bugün biraz daha inceledim olay şu: firma ihracat yapıyor bütün cariler aşağı yukarı dolar, euro, sterlin.

şöyle olmuş geçen seneden cari hesapların dövizli bakiyeleri hatalı geliyor. nedeni basit firma dolar fatura işlerken TL bakiyeleri doğru işliyor fakat her nasıl ise döviz kurunu TL olarak alıyor.

kur 3 lira fatura 30.000 dolar ve karşılığı 90.000 lira lakin döviz cari hesaba giden tutar 30.000 lira bunun gibi hatalar var beyanlar doğru.

firmanın 55-60 tane dövizli cari hesabı var ve açılış fişi hatalı yıl içinde de hatalı kayıtlar var.
    cari hesaplar birbirine girmiş, netice olarak 646-656 hesaplar üzerinde bir değerleme yapmak olası değil.

siz olsaydınız nasıl düzeltirdiniz kayıtları. şu an fikirleriniz benim için altın yumurta gibi.

kolay gele.
    Sayın stabil,

Şimdi Dövizli faturalarınız için konuşuyorum.
    Her ne kadar dövizli faturaların TL karşılığını muhasebe kayıtlarına olması gerekenden farklı TL tutar olarak girseniz ve muhasebe kayıtlarına girilen hatalı TL tutarları beyannamenize ekleseniz dahi şunu diyemezsiniz.Muhasebe kayıtlarındaki hatalı TL tutarlar ile beyannamede belirtilen TL tutar tutuyor bu tamamen hem muhasebe hem de beyan edilen beyannamelerin hatalı beyan edildiği anlamına gelir.

Verdiğiniz örnek rakamlardan yola çıkarsak kur . 3,00 TL x 30.000 USD değerindeki bir faturanın TL tutarı : 90.000,00 TL - muhasebe kayıtlarına giren TL karşılığı 30.000,00 TL = Her bir fatura için eksik beyan 60.000,00 TL x verdiğiniz fatura adedinden yola çıkarsak geçen yıla ait 60 adet fatura : 3.600,000,00 TL mali iradeye bildirimi yapılmamış beyan demek.
    Bu yıl da aynı şekilde fatualar var olduğunu söylüyorsunuz.

Ben olsam çok açık bir yüreklilik ile söyleyeyim mali iradeye konuyu beyan ederek gerekli düzeltmeleri yapar gerekir ise gerekecektir incelemeye girmeyi tercih ederdim.

Olası farklı bir uygulama metodu ilerleyen dönemlerde işi çıkmaza sokacaktır.
    Bunun haricinde yapılan ve/veya yapılacak tüm işlemler hatalı işlem silsilesini takip edecektir.

Ve ayrıca bu faturaların girişini yapan kontrol eden beyannameleri hazırlayan kişileri bence kontrolden geçiriniz.

Dost tavsiyesi rakamlar çok yüksek farlı macera aramaya gerek yok.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın stabil,

Şimdi Dövizli faturalarınız için konuşuyorum.
    Her ne kadar dövizli faturaların TL karşılığını muhasebe kayıtlarına olması gerekenden farklı TL tutar olarak girseniz ve muhasebe kayıtlarına girilen hatalı TL tutarları beyannamenize ekleseniz dahi şunu diyemezsiniz.Muhasebe kayıtlarındaki hatalı TL tutarlar ile beyannamede belirtilen TL tutar tutuyor bu tamamen hem muhasebe hem de beyan edilen beyannamelerin hatalı beyan edildiği anlamına gelir.

Verdiğiniz örnek rakamlardan yola çıkarsak kur . 3,00 TL x 30.000 USD değerindeki bir faturanın TL tutarı : 90.000,00 TL - muhasebe kayıtlarına giren TL karşılığı 30.000,00 TL = Her bir fatura için eksik beyan 60.000,00 TL x verdiğiniz fatura adedinden yola çıkarsak geçen yıla ait 60 adet fatura : 3.600,000,00 TL mali iradeye bildirimi yapılmamış beyan demek.
    Bu yıl da aynı şekilde fatualar var olduğunu söylüyorsunuz.

Ben olsam çok açık bir yüreklilik ile söyleyeyim mali iradeye konuyu beyan ederek gerekli düzeltmeleri yapar gerekir ise gerekecektir incelemeye girmeyi tercih ederdim.

Olası farklı bir uygulama metodu ilerleyen dönemlerde işi çıkmaza sokacaktır.
    Bunun haricinde yapılan ve/veya yapılacak tüm işlemler hatalı işlem silsilesini takip edecektir.

Ve ayrıca bu faturaların girişini yapan kontrol eden beyannameleri hazırlayan kişileri bence kontrolden geçiriniz.

Dost tavsiyesi rakamlar çok yüksek farlı macera aramaya gerek yok.
    Tekrar okursanız TL bakiyelerin doğru işlendiğini yazmış.

Alıntı sergok Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrar okursanız TL bakiyelerin doğru işlendiğini yazmış.
    kur 3 lira fatura 30.000 dolar ve karşılığı 90.000 lira lakin döviz cari hesaba giden tutar 30.000 lira bunun gibi hatalar var beyanlar doğru.

Sayın sergok,
    Bu yorumdan ne çıkarıyorsunuz TL bakiyelerin doğru işlendiğinimi çıkarıyorunuz ?
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sayın sergok,
    Bu yorumdan ne çıkarıyorsunuz TL bakiyelerin doğru işlendiğinimi çıkarıyorunuz ?
    Bir üst satırı okursanız eğer sayın demiral,
    "şöyle olmuş geçen seneden cari hesapların dövizli bakiyeleri hatalı geliyor. nedeni basit firma dolar fatura işlerken TL bakiyeleri doğru işliyor fakat her nasıl ise döviz kurunu TL olarak alıyor."
    yazıyor sonra sizin takıldığınız cümlede ise cümleyi hatalı kurduğunu düşünüyorum dövizli carisi TL olarak görünüyor diyor buradaki hata bence kullanılan muhasebe programı ile alakalı.

Alıntı sergok Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir üst satırı okursanız eğer sayın demiral,
    "şöyle olmuş geçen seneden cari hesapların dövizli bakiyeleri hatalı geliyor. nedeni basit firma dolar fatura işlerken TL bakiyeleri doğru işliyor fakat her nasıl ise döviz kurunu TL olarak alıyor."
    yazıyor sonra sizin takıldığınız cümlede ise cümleyi hatalı kurduğunu düşünüyorum dövizli carisi TL olarak görünüyor diyor buradaki hata bence kullanılan muhasebe programı ile alakalı.
    Sayn sergok,

Soruyu soran üye tekrar yazsın konuyu anlayarak cevap verelim.

Merhaba forumdaşlar,

konumuza giren kayıtlarda TL tutarlar doğru. verilen beyannameleri kontrol ediyorum çok büyük bir problem yok.
    dahası şirketin yatırım indirimi, kabarık geçmiş yıl zararı, yeni yatırımı var bu sebepten şirket önümüzdeki bir kaç yıl kar çıkaramaz.

burada sorun şu cari hesaplar e-deftere geçti.
    hesaplar dövizli bu demek ki sterlin hesap 600.000 sterlin olması gerekirken yani değerlemeye konu işlemin dövizi, yanlışlıkla 2.500.000 gözüküyor çünkü döviz kurları yanlış girilmiş.

bu kayıtlar devirden böyle gelmiş bu sene içinde de yanlış işlenen kayıtlar bulunmakta henüz deftere basılmayanları kurtardık.

soru geçmişi ve senenin başından bugüne yanlış hesaplanan kur farklarını ve kayıtları nasıl düzeltiriz method ne olmalı.

çok saygı ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)