taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Düzeltme Kayıtları

Düzeltme Kayıtları

merhaba,

e-deftere geçtik.
    ocak-şubat-mart aylarında hatalı kayıtlar yapılmış.
    döviz kuru dolar yerine euro girilmiş, hesaplar yanlış seçilmiş, kayıtlar bir şekilde hatalı girilmiş.
    şimdiye kadar düzeltme kaydı hiç yapmadım.

usulüne uygun bu kayıtlar nasıl yapılır genel olarak işleyiş nasıl olur açıklarsanız memnun olurum.

kolay gele.

hatalı kayıtların aynısını defter yazılmayan bir tarihe ters kayıt olarak işleyip daha sonra doğru kayıt atılmalı, açıklama kısmına da gerekli açıklama yazılmalıdır.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı sergok Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hatalı kayıtların aynısını defter yazılmayan bir tarihe ters kayıt olarak işleyip daha sonra doğru kayıt atılmalı, açıklama kısmına da gerekli açıklama yazılmalıdır.
    Sayın sergok,

1.Konu : 1.dönem'den bahsediyor ?
    2.konu : BA/BSkapsamına girenleri ne yapacaksınız ?
    3.konu : Tevkifatlı işlemler var ise ne yapacak ?
    4.Konu : KArşı şirkt bu faturaları kabul etmiş ve TL tutarları BA/BS'de bildirmiş ise ne yapacak ?

Vs vs vs....

Şimdi soruyorum size dediğiniz işlemi yapması yukarıdaki ? işaretli ve daha çıkacak bir çok konuyu sizce düşeltecek mi ?
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    E-defterde berat alınmış dönemler için geçmişe dönük değişiklik beratın geçersiz olmasına neden olacağı için sergok yazdığı gibi düzeltme kayıtları yapılabilir. Gerçi aslında tüm defterler için bu geçerli olsa da döküm alınmadığı için kağıt defterlerde geçmişe dönük değişiklik yapılabilmektedir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    E-defterde berat alınmış dönemler için geçmişe dönük değişiklik beratın geçersiz olmasına neden olacağı için sergok yazdığı gibi düzeltme kayıtları yapılabilir. Gerçi aslında tüm defterler için bu geçerli olsa da döküm alınmadığı için kağıt defterlerde geçmişe dönük değişiklik yapılabilmektedir.
    Sayın merkür2,

Geçmişe dönük hiçbir beratı ne düzeltebilirsiniz nede iptal edebilirsiniz.

Ters kayıtla bu işin düzeltilemeyecegini ilk mesajımda belirttim.
    Şimdi baştan gidersek daha kolay tarif edecegim.

1.Soru :Soruda hatalı kayıtların yapıldığını belirtmiş sanırım düzenlenilen faturalar yanlış muhasebe kayıtlarına aktarılmış,bu düzeltmeleri ters kayıt ile düzeltemezsiniz soruyu soran üye hangi hesaba alınmış bilgi verir ise cevap yazabiliriz.

2.Soru: Muhasebe kayıtlarına belge dolar kuru yerine euro kuru olarak girilmiş dolayısı ile matrak + kdv+ genel toplam tutarları çok fazla hesaplanmış olması gereken rakamın üzerinde ve yine bu belgelerin muhasebe hesapları yanlış seçilmiş ve hatalı kayıt yapılmış,bu düzeltmeleri yine ters kayıt ile düzeltemezsiniz çünkü faturalar bir şekilde rakamlar kdv hesapları doğru seçilmiş ise beyan edilmiş ve doğru hesaplarda ise ba/bs ler bildirilmiş.Soruyu soran üye hangi hesaba alınmış bilgi verir ise cevap yazabiliriz.

Dikkat ettim soruyu soran üye forumun Vergi Usul Kanunu başlığı altındaki BA/BS formlarına ait konuda soru sormuş geçmiş dönem ve yeni dönem ba/bs lerinde hata olduğunu farkettiğini ve henüz cezalı işlemlerin gelmediğini bildirmiş.Dolayı ile bu konu yukarıdaki konu ile bağlantı olduğunu düşünüyorum.Dolayısı ile yine ters kayıt ile bu hesapları ve işlemlerin düzeltilemeyecegini bir kez daha söylüyorum.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Düzeltme kaydı hatalı yapılan kaydın ters kayıt ile kaydedilmesi (borç alacağa, alacak borca) devamında doğru kaydın yapılmasıdır. Buda yapılan hatalı kaydın olması gereken hale getirilmesidir. Kayda esas belge doğru olduğu halde kayıt hatalı ise ancak bu şekilde düzeltilebilir. Beyan/bildirimler de defter kayıtlarındaki hataya göre verildi ise düzeltme kaydı yapılan ayda bunlar da düzeltilmelidir. Hatalı kayıtlar ile verilen hatalı beyan/bildirimler birbiri ile uyuşuyor diye düzeltme yapmamak daha büyük sorunlara neden olur.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düzeltme kaydı hatalı yapılan kaydın ters kayıt ile kaydedilmesi (borç alacağa, alacak borca) devamında doğru kaydın yapılmasıdır. Buda yapılan hatalı kaydın olması gereken hale getirilmesidir. Kayda esas belge doğru olduğu halde kayıt hatalı ise ancak bu şekilde düzeltilebilir. Beyan/bildirimler de defter kayıtlarındaki hataya göre verildi ise düzeltme kaydı yapılan ayda bunlar da düzeltilmelidir. Hatalı kayıtlar ile verilen hatalı beyan/bildirimler birbiri ile uyuşuyor diye düzeltme yapmamak daha büyük sorunlara neden olur.
    Sayın merkür2,

Görüşünüz sizi bağlayıcıdır ama ben yazdıklarınıza katılmıyorum.
    Kayda esas belgelerin soruda belirtilmiş tutarları yanlış döviz seçilmesinden dolayı yanlış hesaplama ve kayıt yapılmış.
    Geçmiş dönemlere ait beratların düzeltilmesi belirttiğiniz gibi maalesef olmuyor.Siz tarafınızdan yada başka bir meslekdaşınızdan geçmiş döneme ait bir berat değişikliği yaptığını gördünüz mü ya da yaptınız mı ?

Bir diğer konu buhesaplar geçmiş dönemlere ait ise yukarıda yazdıklarım ile birlikte hesapların burada yazılarak üzerinden geçilmesi gerekir.
    Burada asıl konu üyenin tüm done leri paylaşması gerekiyor bilgi verelim.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın sergok,

1.Konu : 1.dönem'den bahsediyor ?
    2.konu : BA/BSkapsamına girenleri ne yapacaksınız ?
    3.konu : Tevkifatlı işlemler var ise ne yapacak ?
    4.Konu : KArşı şirkt bu faturaları kabul etmiş ve TL tutarları BA/BS'de bildirmiş ise ne yapacak ?

Vs vs vs....

Şimdi soruyorum size dediğiniz işlemi yapması yukarıdaki ? işaretli ve daha çıkacak bir çok konuyu sizce düşeltecek mi ?
    Benim yazım defterle alakalıydı bu dedikleriniz ise beyanla ilgili onu kendi dönemi olarak düzeltmesini yapacaktır. Soruyu tekrar okudum ve tamamen e defter yönünden sorulmuş.

Smile

Alıntı sergok Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim yazım defterle alakalıydı bu dedikleriniz ise beyanla ilgili onu kendi dönemi olarak düzeltmesini yapacaktır. Soruyu tekrar okudum ve tamamen e defter yönünden sorulmuş.
    Sayın sergok,

Tamam e-defter konusu var ama soruyu soran belki açıklamamış ama benim yazdığım konularda işin içerisine giriyor.
    Top yekün

sevgili forumdaşlar,

bugün biraz daha inceledim olay şu: firma ihracat yapıyor bütün cariler aşağı yukarı dolar, euro, sterlin.

şöyle olmuş geçen seneden cari hesapların dövizli bakiyeleri hatalı geliyor. nedeni basit firma dolar fatura işlerken TL bakiyeleri doğru işliyor fakat her nasıl ise döviz kurunu TL olarak alıyor.

kur 3 lira fatura 30.000 dolar ve karşılığı 90.000 lira lakin döviz cari hesaba giden tutar 30.000 lira bunun gibi hatalar var beyanlar doğru.

firmanın 55-60 tane dövizli cari hesabı var ve açılış fişi hatalı yıl içinde de hatalı kayıtlar var.
    cari hesaplar birbirine girmiş, netice olarak 646-656 hesaplar üzerinde bir değerleme yapmak olası değil.

siz olsaydınız nasıl düzeltirdiniz kayıtları. şu an fikirleriniz benim için altın yumurta gibi.

kolay gele.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)