taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Muhasebe Ters Kayıt

Muhasebe Ters Kayıt

Merhabalar,
    ön muhasebe elemanı olarak bir firmada çalışmaya başladım. size sorum şu olucak, kur farkından kaynaklanan bir alacak görünüyor cari hesaplardan birinde(Bizden alacaklı durumda) aslında alacak verecek yok.mali müşavire sordum,nasıl düzenliyim dedim bana ters kayıt yap dedi.konuya tamamen yabancıyım şimdilik, aydınlatabılırmısınız lütfen.ters kayıt nasıl yaparım,konuyu hiç bilmeyen birine anlatır gibi izah ederseniz çok memnun kalırım teşekkürler

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı SENELL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    ön muhasebe elemanı olarak bir firmada çalışmaya başladım. size sorum şu olucak, kur farkından kaynaklanan bir alacak görünüyor cari hesaplardan birinde(Bizden alacaklı durumda) aslında alacak verecek yok.mali müşavire sordum,nasıl düzenliyim dedim bana ters kayıt yap dedi.konuya tamamen yabancıyım şimdilik, aydınlatabılırmısınız lütfen.ters kayıt nasıl yaparım,konuyu hiç bilmeyen birine anlatır gibi izah ederseniz çok memnun kalırım teşekkürler

Öncelik bu mesleği severek ve layık-i ile yapmak istiyorsanız öncelik ile hem işinizi yaparak hem de güvenilir kaynaklardan mesleğinize yarayacak kitaplar temin ederek meslek bilgilerinizi her gün yenilemeye çalışınız.
    (Bu meslek'de hiç bir zaman tap noktaya gelemezsiniz nedeni ise sürekli piyasa koşullarının değişmesi,yeni kanunların çıkması ve buna binaen yeni uygulama metodlarının yansımasından kaynaklanmaktadır.Birisi ben her şeyi biliyorum bu meslek'de diyorsa yalınıyordur belki bu cevabı verdiğinde bir kanun değişti ve o bilinen doğrular bir yanlış oldu)
    Bir yandan forum sayfamızı takip ederseniz bilgi ve tecrübelerinizde her geçen gün artacaktır.

Şimdi sorunaza gelecek olursak öyle ters kayıt işlemi ile yapılacak bir işlem değil öncelik ile bunu direk söyleyeyim.
    Kur farkı oluşturan fatura tutarınızı TL tutarını ve döviz karşılığı düzenlenmiş ise bu faturanın döviz tutarını yazınız.
    Gelen tahsilatların TL tutarı ve yine döviz karşılığı gelen bir tahsilat ise döviz karşılığını biliyorsanız mutlaka döviz tutarınıda yazınız.

Bu durumda yazılı olarak örnek'li yapmanız gereken hesabı ve bundan sonraki süreçte ne yapmanız gerektiğini yazabiliriz.

Başarılar,
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelik bu mesleği severek ve layık-i ile yapmak istiyorsanız öncelik ile hem işinizi yaparak hem de güvenilir kaynaklardan mesleğinize yarayacak kitaplar temin ederek meslek bilgilerinizi her gün yenilemeye çalışınız.
    (bu meslek'de hiç bir zaman tap noktaya gelemezsiniz nedeni ise sürekli piyasa koşullarının değişmesi,yeni kanunların çıkması ve buna binaen yeni uygulama metodlarının yansımasından kaynaklanmaktadır.birisi ben her şeyi biliyorum bu meslek'de diyorsa yalınıyordur belki bu cevabı verdiğinde bir kanun değişti ve o bilinen doğrular bir yanlış oldu)
    bir yandan forum sayfamızı takip ederseniz bilgi ve tecrübelerinizde her geçen gün artacaktır.

şimdi sorunaza gelecek olursak öyle ters kayıt işlemi ile yapılacak bir işlem değil öncelik ile bunu direk söyleyeyim.
    Kur farkı oluşturan fatura tutarınızı tl tutarını ve döviz karşılığı düzenlenmiş ise bu faturanın döviz tutarını yazınız.
    Gelen tahsilatların tl tutarı ve yine döviz karşılığı gelen bir tahsilat ise döviz karşılığını biliyorsanız mutlaka döviz tutarınıda yazınız.

Bu durumda yazılı olarak örnek'li yapmanız gereken hesabı ve bundan sonraki süreçte ne yapmanız gerektiğini yazabiliriz.

Başarılar,
    selam.
    Yaptığınız açıklama biraz karışık gelebilir senell e.
    Işin özü şu; faturayı dövizli olarak o günün tcmb alış kuruna göre tl ye çevirip kayıt yapacaksınız. Arada fark çıkacak. Farkı da kar ya da zarara göre 646 ya da 656 ya işleyeceksiniz. 320 cari borç bakiye veriyorsa 656b 320a olacak fark. 320 cari alacak ise 646a 320b olacak.

anlatımınıza göre yapmanız gereken muhasebe kaydı

320 xxxx
    646 xxxx
    olarak hesap kapatılacak

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)