taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By demiral
  • 1 Post By ksimkesyan

Konu: Ofis İçinin Yenilenmesi

Ofis İçinin Yenilenmesi

Arkadaşlar merhabalar,

Bir mükellefimiz ofisinin içini yenilemiş ve yapılan iş bitmiştir.

Boya-badana-yeni klozet takımları, işçiliği vs gibi şeylerden ötürü KDV dahil 5.000 TL lik fatura mükellefimiz adına kesilmiştir.

Bu faturayı 770 mi yoksa 258 hesaptamı yoksa başka bir hesapta mı takip etmeliyiz ?

Teşekkürler

264 özel maliyet hesabında takip etmeniz gerekir

Alıntı kvncs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhabalar,

Bir mükellefimiz ofisinin içini yenilemiş ve yapılan iş bitmiştir.

Boya-badana-yeni klozet takımları, işçiliği vs gibi şeylerden ötürü KDV dahil 5.000 TL lik fatura mükellefimiz adına kesilmiştir.

Bu faturayı 770 mi yoksa 258 hesaptamı yoksa başka bir hesapta mı takip etmeliyiz ?

Teşekkürler
    Merhaba
    iş Bitmiş ise ve mekan kiralık ise 264 Hesap
    Kendi mülkü ve değer arttırıcı bir durum söz konusu ise 252 Binalar hesabında takip edebilirsiniz

Alıntı sedat2241 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    iş Bitmiş ise ve mekan kiralık ise 264 Hesap
    Kendi mülkü ve değer arttırıcı bir durum söz konusu ise 252 Binalar hesabında takip edebilirsiniz
    Üstat işyeri kira. Bencede 264 hesap fakat yeminli mali müşavirimiz 258 dedi. Bir türlü aklım almıyor.

Alıntı kvncs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstat işyeri kira. Bencede 264 hesap fakat yeminli mali müşavirimiz 258 dedi. Bir türlü aklım almıyor.
    İş bitmiş diyorsunuz, şuana kadar 258 hesapta toplayabilirdiniz İş bittikten sonra ilgili hesaba virmanını yapardınız. YMM neden böyle birşey diyor anlamadım.
    Bence YMM e sebebini sorun ve bizi de bilgilendirin, belki bizim bilmediğimi/atladığımız şeyler olabilir.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı sedat2241 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İş bitmiş diyorsunuz, şuana kadar 258 hesapta toplayabilirdiniz İş bittikten sonra ilgili hesaba virmanını yapardınız. YMM neden böyle birşey diyor anlamadım.
    Bence YMM e sebebini sorun ve bizi de bilgilendirin, belki bizim bilmediğimi/atladığımız şeyler olabilir.
    Sayın kvncs,
    Yeminli Mali Müşavirin (YMM)belirtmiş olduğu 258 hesap da takip edilmesi doğrudur.

264 hesabı kullanamazsınız nedeni ise sorunuz da ''Boya-badana-yeni klozet takımları, işçiliği vs gibi şeylerden ötürü KDV dahil 5.000 TL lik fatura mükellefimiz adına kesilmiştir.'' diye belirtmişsiniz.

Oysa VUK 272.maddesin de şu şekil de belirtilmiştir.

Normal bakım, tamir ve temizleme giderleri dışında, gayrimenkulü veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarını genişletmek veya iktisadi kıymetini devamlı olarak artırmak maksadıyla yapılan giderler, gayrimenkulün veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının maliyet bedeline eklenir.

(Bir geminin iktisap tarihindeki süratini fazlalaştırmak, yolcu ve eşya yükleme ve barındırma tertibatını genişletmek veya değiştirmek suretiyle iktisadi kıymetini devamlı olarak artıran giderlerle bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.)

Gayrimenkuller kira ile tutulmuş ise veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının işletme hakkı verilmiş ise, kiracı veya işletme hakkına sahip tüzel kişi tarafından yapılan bir ve ikinci fıkralardaki giderler bunların özel maliyet bedeli olarak ayrıca değerlenir. Kiracının veya işletme hakkına sahip tüzel kişinin faaliyetini icra için vücuda getirdiği tesisata ait giderler de bu hükümdedir.

Kanun maddesin de göreceğiniz gibi gayrimenkuller kira ile tutulmuş olsa dahi bir ve ikinci fıkrada belirtilen giderler özel maliyet hesabına alınabiliyor 264 hesaba fakat,birinci fıkra da göreceğiniz gibi normal bakım ve temizleme giderlerini kapsam dışına bırakıyor.
    Sizin mükellefiniz ise birinci fıkra da belirtilen işlemleri yaptırdığı için özel maliyet hesabına dahil edilemez ve yeminli mali müşavirin belirttiği gibi (YMM) 258 hesaba alınması gerekiyor.

Kanun maddesi iyi yorumlandığında cevabı görebiliyoruz.

İyi Günler.
    kvncs bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Öncelikle gerçekten YMM'nin 258 hesap demiş olması ilginç, 258 hesap "Yapılmakta Olan Yatırımlar" bu hesabın olabilmesi mümkün değil. Badana boyanın bu hesaba gelebilmesi için en azından işin inşaatın sürdüğü süreçte olması gerekir. Arkadaşımızın kiraladığı ofis için mümkün değil.

Belli ki içerde bir elden geçirme yapılmış yani aslında tek parça halinde bir KDV dahil 5000,-- TL de değil. Topluca bir renovasyon olarak adlandırmak da mümkün değil. Bu mantıkla kalıcı alıp gidilebilir bir meseleden de bahsedemeyiz. İlla ATİK kavramı içinde bulunulması isteniyorsa 264 hesap doğru tercih olur, ancak ben faturanın tam içeriğini görmemiş olmama rağmen "bakım onarım gideri" olarak adlandırır ve doğrudan gider yazarım.
    kvncs bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)