taşeron maaş programı

Konu: İnşaat Muhasebesi

İnşaat Muhasebesi

Sayın arkadaşlar size bir şey sormak istiyorum.Müteahhit olarak kendi arsana bina inşa ettirildiğinde kaba yapı,ince yapı taşeron firmaları işçilerini sgk nın verdiği sigorta numarasına sigortalarını bildiriyolar.
    Peki beton santralinden gelen betoncoyu, camları takmak için gelen camcıyı , parke için gelen parkeciyide sgk nın verdiği sigorta numarasına sigorta bildirimi yapmak gerekir mi?(Bu işler 1 günlük işler olabiliyor)
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın klkvn

kaba yapı,ince yapı taşeron firmaları ile bu iş sürekli bir iş oldukları için sözleşmeleri var onun için sgk nın verdiği sigorta numarasına sigortalarını bildiriyorlar.beton santralinden gelen betoncoyu, camları takmak için gelen camcıyı , parke için gelen parkeciyi de 1 gün dahi olsa sgk'lı yapmaları gerekir
    Konu ferhat tarafından (07.Haziran.2017 Saat 14:59 ) değiştirilmiştir.

Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın klkvn

kaba yapı,ince yapı taşeron firmaları ile bu iş sürekli bir iş oldukları için sözleşmeleri var onun için sgk nın verdiği sigorta numarasına sigortalarını bildiriyorlar.beton santralinden gelen betoncoyu, camları takmak için gelen camcıyı , parke için gelen parkeciyi de 1 gün dahi olsa sgk'lı yapmaları gerekir

Sayın Ferhat bey öncelikle çok teşekkür ediyorum cevabınız için.

Peki elektrik tesisat işini firma sahibi kendi yapacak ve fatura kesip iş yapacak.Firma sahibi olduğu halde gene şantiyede sigortalı olarak mı gözükecek yoksa ona bir işlem yapılmayacak mı?

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı klkvn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Ferhat bey öncelikle çok teşekkür ediyorum cevabınız için.

Peki elektrik tesisat işini firma sahibi kendi yapacak ve fatura kesip iş yapacak.Firma sahibi olduğu halde gene şantiyede sigortalı olarak mı gözükecek yoksa ona bir işlem yapılmayacak mı?
    Elektrik işini firma sahibinin üstlenmesi halinde (fatura keseceğine göre) yine alt işverenlik dosyası açacak burada kişilerin önemi yok alt işverenlik de firma olacak burada önemli olan firma sahibi bu işi üstlenirken ''Muvazaa'' olgusuna dikkat etmesi gerekir. Buda ASGARİ İŞÇİLİK HESAPLANIRKEN ORTAYA ÇIKAR. Onun için bu işin sonunda keseceği fatura önemli

teşekkürler dilerim.

GÜNAYDIN ARKADAŞLAR
    mütahitlik işi ile iştigal etmek isteyen şahsa işe başlamasını verdim ama daha önce hiç böyle bir defter tutmadım mükellef kat karşılığı bina yapacak sözleşmesini hazırlatmış imzalayacaklar muhasebecisi olarak benim dikkat etmem gereken özellik arz eden bir durum varmı ?
    öncelikle benim aklıma takılan bir kaç soru var
    binaya ait arsayı inşaat maliyetine dahil etmek için gider pusulası mı düzenlemem gerekiyor ve hangi değer üzerinden ?
    8 dairelik bir inşaat 3 daire mülk sahibine 5 daire mütahiite ait 3 daireyi mülk sahibine fatura edeceğim inşaat tamamlanınca ama pojeden yapılan satışlar için kat ittifakını ve oturma iznini beklemeliyim diye düşünüyorum
    bilmediğim bir konu yardımcı olabilecek arkadaşların bilgisine ihtiyacım var

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba ;

Forumda da oldukça mevcut olan özellikle "Kat Karşılığı İnşaat ve Muhasebesi " konularına göz atmanızı yine de takıldığınız yer olursa buradan sormanızı öneririm.Sorularınız mutlaka yanıt bulacaktır. Ama siz de takdir edersiniz ki bu konu basitçe anlatılabilecek bir konu değil.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Basitçe anlatılacak bir konu olmadığının farkındayım elbetteki gereken araştırmaları yapacağım
    ilk etapda yapmam gereken dikkat etmem gereken hususlarda bilgilendirilebilirim diye düşünmüştüm
    yeni işe başlama olduğu için yapmam gereken birşey varmıdır acaba diye sormuştum
    teşekkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)