taşeron maaş programı

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By bilgin11

Konu: Tamir Bakım İşi

Tamir Bakım İşi

Oto Tamir Bakım işi hizmet işletmesidir.( Verilen hizmet tamir bakım işçiliği )
    Alınan yedek parçalar ve malzemeler alındığında 150 nolu hesaba atılmalı stok olarak gösterilip tamir bakımda kullanıldığında 740 nolu hesaba hizmet gideri olarak işlenmeli. Benim düşüncem böyle

Ama bazı muhasbeciler tamir bakımda kullanılan yedek parça ve malzemeleri 153 tic mal olarak işlenmeli diyor malzemelerin parasini aliyor diyorlar

Bence 153 olamaz malzeme ve yedek parçların doğrudan satışı yok tamir bakim için kullaniliyor

Sizce nasıl olmalı ??

cevap veren yok mu ?

Bu konu da sizin dediğiniz yapanda var 153 olarak yapanda var.Fakat ben tamir bakım olarak işlem yapan işletmelerin aldığı malları 153 hesabında takip ediyorum.Fatura keserken de müşterimiz fatura üzerine işçilik ve yedek parça olarak 2 kalem açıyor.Bu şekilde faturayı düzenliyor.Bence de hizmet hesaplarının kullanılması tamir bakım işlemleri için mantıksız geliyor.Sonuçta tamirci yedek parçayı kutudan çıkarttığı gibi araca takıyor.Yedek parçaya herhangi bir yeni özellik ya da maliyet katmıyor.Benim görüşüm bu yöndedir.Saygılarımla.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı bilgin11 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oto Tamir Bakım işi hizmet işletmesidir.( Verilen hizmet tamir bakım işçiliği )
    Alınan yedek parçalar ve malzemeler alındığında 150 nolu hesaba atılmalı stok olarak gösterilip tamir bakımda kullanıldığında 740 nolu hesaba hizmet gideri olarak işlenmeli. Benim düşüncem böyle

Ama bazı muhasbeciler tamir bakımda kullanılan yedek parça ve malzemeleri 153 tic mal olarak işlenmeli diyor malzemelerin parasini aliyor diyorlar

Bence 153 olamaz malzeme ve yedek parçların doğrudan satışı yok tamir bakim için kullaniliyor

Sizce nasıl olmalı ??

Sayın bilgin11,

Sorunuzun cevabı biraz kapsamlı, ancak ticari/Hizmet kavramının ayırımı için öncelikli kriter hizmetin asıl iş olup olmadığının saptanmasıdır. Örneğin bir Turizm acentesi yada Mimarlık proje bürosu gibi yerlerde bu konunun kararı çabuk verilebilir. ( Renovasyon projesi gerçekleştirenleri durumu farklıdır)

Sizin konunuzda ise arızi durumlar hariç kural biraz farklı işliyor;

1. Müşteriye ihtiyaç listesi verilip parçaların temini talebinde bulunulması akabinde montaj işlemlerinin gerçekleştirilmesi = Hizmet.
    2. Parçaların stoklardan kullanılarak montaj işleminin de yapılması = Ticaret.

Parçalar üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan yerine takılması doğrudan alım/satım olarak duruyor. Burada parçanın yerine takılması için alınan işçilik sadece işin gereğidir. Bu nedenle 153 hesap uygundur. Konu ARAÇ için tamir bakım olsa da işlemi yapan firma için doğrudan satıştır.

Genel olarak parça bedelleri zaten ağırlıklı durmaktadır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Çoğu mali müşavirler 740 diyor kimi 153 diyor bi fikir birliği yok
    Saygılarımla

Çoğu mali müşavirler 740 diyor kimi 153 diyor bi fikir birliği yok
    Saygılarımla
    Bizde yukarda yaptığım açıklamalar tam da irdelenmeden,bakılmadan hizmet demek alışkanlık olmuş. Mimarlık büroları için de not düştüğm gibi. Ancak TDHP açıklamalarında temel ilkekere dikkat edilirse sorunun cevabı kendiliğinden bulunur. Asıl iş ve faaliyetle ilgili diğer gelirler gibi. Veya temel ilkelerde açıklanan kritelerden özün önceliği gibi. Fikir birliği olmayabilir ancak araştırma ve inceleme olmalı.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

sayın Kevork Simkeşyan inşaat taahhüt işi muhasebede hizmet üretim olarak geçiyor ve bu inşaat taahhüt işide malzmeli olabiliyor ve malzeme alımları 740 nolu hesabda giderleştirliyor o zamn inşaat taahhüt işindeki malzeme alımlarıda 153 mü olacak sizin yorumunuz nedir
    h.usta bunu beğendi.

sayın Kevork Simkeşyan inşaat taahhüt işi muhasebede hizmet üretim olarak geçiyor ve bu inşaat taahhüt işide malzmeli olabiliyor ve malzeme alımları 740 nolu hesabda giderleştirliyor o zamn inşaat taahhüt işindeki malzeme alımlarıda 153 mü olacak sizin yorumunuz nedir
    Sayın bilgin11,

İnşaat işi için eğer işin içinde malzeme de varsa 740 hesap kullanılamaz. 740 olabilmesi için sadece "hizmet" olması gerekir. Malzeme de varsa işin içinde doğal olarak 710/720/730 hesaplar olabilir. (7A için). Hele iş yıllara sari ise 170 ve 350 hesaplar da devreye girer. Hadi işin burasını bırakalım. Özellikle aynı anda birden fazla iş varsa 150~153 ve 700 hesaplar iş bazında alt hesaplarla da bölümlendirilir.

153 hesap olması için taahüt işinde kullandığınız malzemelerin bir değişikliğe uğramaması gerekir, diğer yandan işin doğası gereği ciddi bir malzeme değişikliği de söz konusu olduğu gerçektir. Ancak bu durumun sürekli bir imalat olmadığını da varsaymak mümkün. Bu durumda İş bazında her inşaat işi için 153 hasapta bir alt hesapla takip edilmesinin yeterli olduğu açıktır.

İnşaat taahhüt işi başlıbaşına bir konudur ve hemen hizmet demek mümkün değildir. Tahhütün içeriğine bakılmalı işin seyri görülmeli ve (sözleşme içeriği ) ve ona göre işlem yapılmalıdır. Örneğin malzeme temini nasıl olacak taahhüt eden firma sadece işin seyrini mi takip edecek yoksa arsadan-anahtara teslim işi mi yapacak değerlendirilmeli ve her işe ayrı gözle bakılmalıdır.

Bu tespitlerde TDHP yöntemidir esas olan bu tekniğin saptanması vergilendirme sistemini etkilemez ancak doğru seçim vergilendirme gereklerinin doğru ve basit şekilde yerine getirilmesinde ve tespitinde büyük kolaylık sağlar.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Kevork Simkeşyan dediklerinizin bazıları farklı geldi yaptiğim detayli arastirmaya gore insaatta eger özel inşaatsa mamül üretimi eger taahhüt işiyse malzemeli de dahil hizmet üretimi olduğu çoğu bilgilerde var ismmmo ve inşaatt muhasbessi ders modulerinde benim soyledigim gibi bilgiler var takdir sizin inşaat taahhüt nasıl hizmet olmuyor şaşıriyorum saygılarımla

Kevork Simkeşyan dediklerinizin bazıları farklı geldi yaptiğim detayli arastirmaya gore insaatta eger özel inşaatsa mamül üretimi eger taahhüt işiyse malzemeli de dahil hizmet üretimi olduğu çoğu bilgilerde var ismmmo ve inşaatt muhasbessi ders modulerinde benim soyledigim gibi bilgiler var takdir sizin inşaat taahhüt nasıl hizmet olmuyor şaşıriyorum saygılarımla
    Sayın bilgin11,

Detaylı yaptığınız araştırmaya ders notları ve İsmmo kaynağı göstermeniz bana yeterli değil, çok uzun zaman bu uygulamaları yapmış biri olarak bunları yanlış bulurum. TDHP en iyi kaynaktır bence göz atın. Bahsettiğiniz kaynaklar bordro tahakkukunda "ödenecek ücretleri" 335 hesaba alırlar ben 381 olduğunu söylerim, 335'e gelebilmesi için borçlar hukuku şartları gerekir örneğin. Yinede siz bilirsiniz.

Yukarda yaptığım ayrımlara dikkat etseydiniz özel inşaat yada yaahhüt ayrımı yapmamıştım ben çünkü bu bir ayrım değildir.

Kolay gelsin.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)