taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By smtzdmrr

Konu: Hizmet mi - Ticaret mi ??

Hizmet mi - Ticaret mi ??

herkese merhabalar meslekte yeniyim muhasebe bilgim yeterli değil muhasebe elemanıyım o yüzden üstadlarımızdan yardım istiyorum ;

Aldığı malın üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan alıp sadece direk satan işletmelere ticaret işletmesi ve mal alımlarına 153-ticari mallar.

Hizmet bir başkasına belirli bir bedel karşılığında iş yapmak.

1- Oto Servis Araç Tamir Bakım işletmesi ( yedek parça ve malzeme kullanıyor ve tamir bakım işçiliğini yapıyor )
    2- Elektrik Ve Su Tesisatı Yapan işletme ( elektrik ve su tesisat malzemesi kullanıyor ve tesisat işçiliği yapıyor )
    3- Tadilat Ve Dekorasyon İşi Yapan işletme ( tadilat ve dekorasyon malzemesi kullanıyor ve tadilat ve dekorasyon işçiliği yapıyor )
    4- Binalara Çatı Paneli Ve Çatı İşi Yapan işletme ( malzeme kullanıyor ve işçilik yapıyor )

bu gibi ve buna benzeyen işletmeler hizmet işletmesi midir ? yoksa farklı bir durum var mıdır ?

yapılan bir işin hizmet olduğunu nasıl anlayabiliriz ??

Cevap ve yardımlarınızı bekliyorum meslekte yeni olduğum için doğrusunu öğrenmek istiyorum ....

Sayın bilgin.Aynı konuyu defalarca açmışsınız.
    153 Tic. Mal mı ?? 740 Hizmet Gideri mi ??
    Gider Çeşitleri
    Tamir Bakım İşi
    Tamir Bakım İşinde Kullanılan Malzemelerin Muhasebe Kaydı?
    Her seferinde üstatlar cevap vermiş zaten.Sizi anlıyorum net ve sağlıklı kayıtlar yapmak istiyorsunuz.Ben yıllardır tamir bakım işi yapan defter de sadece 153 ve 600 kullanıyorum.Şimdiye kadar ki incelemelerde de bir sıkıntı yaşamadım.Eğer SPK denetlediği çok yüksek ciro yapan iade alan firmalar değilse çok bu konuya takılmayın.saygılarımla.
    admin bunu beğendi.

sayın smtzdmrr cevabınız için teşekkürler ama istediğim cevabımı bulamadım verdiğim örnekler hizmet işi mi ? yoksa farklı durum var mı ? bir işin hizmet olduğunu nasıl anlayabiliriz ?

herkes farklı şeyler söyleyincede emin olamıyorum tekrardan teşekkür ederim...

Başka cevabı ve yorumu olanlar yok mu ??

Neden kimse cevap vermiyor anlamadım ???

Sayın bilgin11,arkadaşlar güzel cevaplar vermiş ama biraz ilave yapayım dedim.
    1-Eğer işletmeniz aldığı emtiayı olduğu gibi satıyorsa 153 ticarimal hesabında takip edersiniz.satış miktarı ve tutarını stoktan çıkartır satılan ticari mal maliyetine aktarırsınız.
    2-Diğer durumda yani hizmet geliri içinde tüketiyorsanız sarf malzemesi gibi değerlendirip 150 hesabın altında sarf malzeme stokları alt hesabında takip edip kullanılan malzemeleri hizmet maliyetine aktarırsınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)