taşeron maaş programı

Konu: 153 - 150/740 Hangisi ??

153 - 150/740 Hangisi ??

herkese merhabalar ...

genelde işyerlerinin elektrik tesisat işini yapan işletme malzemeyi kendi temin etmektedir tesisat için alınan malzemeler ;

- ampul , priz , kablo , avize , trafo , tesisat borusu , buat , sigorta vb.

Not : tesisat malzemeleri alıp satmıyor tesisat için malzeme alıyor.

alınan malzemelerin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır ? farkı görüşler var :

1.-- 150 hesaba işlenip kullanıldıkça 740 hesabına virman yapılmalıdır çünkü yapılan iş hizmet işi , doğrudan alım satım yok tesisat döşeme işi yapılıyor

2 .-- 153 hesabına işlenmelidir malzeme satışı oluyor tesisat döşeme işçiliği ayrı ele alınmalıdır yapılan iş hem ticaret hemde hizmet işi

bu işletme nasıl değerlendirilmelidir yapılan iş hizmet midir yoksa hem ticari hemde hizmet işi midir ? muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır ? doğrusu nedir ?

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    bu işin dogrusu

1.-- 150 hesaba işlenip kullanıldıkça 740 hesabına virman yapılmalıdır çünkü yapılan iş hizmet işi , doğrudan alım satım yok tesisat döşeme işi yapılıyor

Sayın ferhat üstadım teşekkür ederim cevabınız için bende sizin gibi düşünüyorum

- Malzemelerin 153 olduğunu söyleyenler niye öyle düşünüyor ya bizim görüşümüz doğru yada onlarınki 2 side olamaz bu duruma yorumunuz nedir üstadım saygılar .....

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ahmet20 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ferhat üstadım teşekkür ederim cevabınız için bende sizin gibi düşünüyorum

- Malzemelerin 153 olduğunu söyleyenler niye öyle düşünüyor ya bizim görüşümüz doğru yada onlarınki 2 side olamaz bu duruma yorumunuz nedir üstadım saygılar .....
    Bizim görüşümüzün doğru olduğu ortada onlar bu tip işi yapanların satıcı olduklarını düşündükleri için olabilir

Sayın üstadım size bir sorum daha olacak oto araç tamir bakım işletmesi hizmet midir yoksa hem hizmet hemde ticaret mi ?

Alınan yedek parçaların 153 ve 150/740 olduğunu söyleyenler var hangisi olmalıdır ?

Örn. Araç tamir ve bakıma geldi yedek parça kullanıldı örn ; şanzıman , şasi değişti faturada yedek parça ve işçilik kesildi burada dikkat etmemiz nokta nedir ? Yedek parçaları alıp olduğu gibi satmayıp aracın tamir ve bakımını yapıyor işçilik yaptığı için ve asıl işinin tamir bakım olduğu için hizmet denilebilir mi ?

Üstadım bu ve bunun gibi işler nasıl degerlendirilir cevabinizi bekliyorum saygılarımı sunarım......

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ahmet20 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın üstadım size bir sorum daha olacak oto araç tamir bakım işletmesi hizmet midir yoksa hem hizmet hemde ticaret mi ?

Alınan yedek parçaların 153 ve 150/740 olduğunu söyleyenler var hangisi olmalıdır ?

Örn. Araç tamir ve bakıma geldi yedek parça kullanıldı örn ; şanzıman , şasi değişti faturada yedek parça ve işçilik kesildi burada dikkat etmemiz nokta nedir ? Yedek parçaları alıp olduğu gibi satmayıp aracın tamir ve bakımını yapıyor işçilik yaptığı için ve asıl işinin tamir bakım olduğu için hizmet denilebilir mi ?

Üstadım bu ve bunun gibi işler nasıl degerlendirilir cevabinizi bekliyorum saygılarımı sunarım......
    Sn.Ahmet20 bu sorunuzun ilk sorunuzdan farkı ne? Sadece faaliyet konusu farklı, mantık aynı.... Sn.Ferhat gerekli cevabı vermiş...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)