kamu işçi maaş

Konu: Kooperatiflerde Gelir-Gider Cetveli Hk.

Kooperatiflerde Gelir-Gider Cetveli Hk.

Merhaba kooperatiflerde genel kurulda sunulan gelir gider cetveli hakkında mantığıma oturtamadığım bazı şeyler var eğer üstadlar yardımcı olabilirler ise memnun olurum.
    Genel kurul öncesi bilanço ve gelir tablosunun yanında gelir gider cetveli de yapıyoruz. Ancak biz yıl içinde yaptığımız aidat tahsilatlarını 431 nolu hesapta takip ettiğimizden bu aidat tahsilatları gelir tablosunda haliyle gözükmüyor. Gerçekleşen genel giderler kadar pay 431 nolu hesaptan Yıl sonunda 649 nolu hesaba virmanlanıyor ve kar yada zarar gelir tablosunda gözükmüyor sıfırlanıyor. Yani demem o ki gelir tablosunda kar ya da zarar gözükmüyorda ancak sorun şu gelir gider cetvelinde yıl içinde topladığımız tüm aidatlar gözükmeyecek mi? Bu gelir gider cetvelini nasıl hazırlarım? Yani gelir tablosu ile gelir gider cetvelinin birbiri ile örtüşmüyor olması mantık dışı geliyor bana. Birde mesela amortisman payı ayırdığımda demirbaşlara 770 li hesaplarda giderleştiriyorum. 770 Genel giderleri Alıp gelir gider cetveline geçirdiğimde tükenme paylarını genel kurulda nasıl anlatırım garip olur insanlar yıl içinde harcama yapmadığımız bir kalemi giderlere koyup şişirmişsin diye beni topa koyar.
    Daha önce kooperatif muhasebesi ile deneyimi olan üstadlar yönlendirirse memnun olurum.

Ortaklardan aidat alacağının doğması 131(B) --/-- 431(A)
    Aidat alacağının tahsili 100/102(B) -/- 131(A)
    Tahsilatın gelir kayıtlarına alınması 431(B) --/-- 600(A)

649 değil de 600 hesap üzerinden takip edin.
    Ahmet Akca SMMM

Alıntı smmmkaraman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ortaklardan aidat alacağının doğması 131(B) --/-- 431(A)
    Aidat alacağının tahsili 100/102(B) -/- 131(A)
    Tahsilatın gelir kayıtlarına alınması 431(B) --/-- 600(A)

649 değil de 600 hesap üzerinden takip edin.
    Sayın karaman teşekkür ederim öncelikle iki sorum daha olacaktı. Vakit ayırırsanız minnettar olurum.
    1) tahsilatın gelir kayıtlarına aktarırken giderler kadarını aktarıyorum ve kar/zarar göstermiyorum. kalanı yine 431de bekliyor aidatların.
    2) gelir tablomda kar/zarar yok iken gelir gider cetvelinde kar gözükecek mi toplanan aidatlardan 431 nolu hesaptaki yani bunun da mantığını kuramadım. gelir gider cetvelini şöyle hazırlamayı düşünüyorum yanlışsa lütfen düzeltin. 770lerde gerçekleşen giderlerim gider cetvelimi oluştaracak buna karşılık gelirlerde yıl içinde toplanan 431 dekii aidatları göstereceğim fakat gelir tablomda gözükmediği için farklı bir sonuç ortaya koyacak bu. Birde 770lerde gider yazdığım amortisman payları var normalde fiili olarak harcanan bir para değil bu yıl içinde yani bu tarz giderler gelir gider cetveline yansımayacak dimi?
    yardımlarınız için teşekkür ederim.

Alıntı Kermit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ....giderler kadarını aktarıyorum ..
    Sorun buradan başlamakta, ...?!
    Ahmet Akca SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)