kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By ferhat

Konu: Hisse Senedi Muhasebe Kaydı Hakkında Bir Soru

Question Hisse Senedi Muhasebe Kaydı Hakkında Bir Soru

Merhabalar bir soru hakkında yardım rica ediyorum, bir türlü çözemedim.

Soru: İşletme, nakil fazlasını değerlendirmek amacıyla bir şirketin nominal değeri 8 TL / adet olan hisse senetlerinden 60.000 adet satın almış ve 570.000 TL ödemiştir. Hisse senetlerinin dönem sonu borsa değeri 7,5 TL/adet'tir. İşletmenin ihtiyatlılık kavramına göre yıl sonunda yapması gereken kayıt aşağıdakilerden hangisidir?

şıklar

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

8 ×60 000 = 480 000 TL eder 570 000 ödemiş ?

bu soru kpss sorusu bu şekilde sorulmuş. ilginize teşekkürler.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Ayşemine

Geç cevap için kusura bakmayın. Malum çalışmalar. Sorunuza gelince açıklayalım.

Doğru Cevap : A

Soruya gelince ;

''şirketin nominal değeri 8 TL / adet olan hisse senetlerinden 60.000 adet satın almış ve 570.000 TL ödemiştir.

__________________________________________________ ___/__________________________________________________ __

11 Grup ( 110-111-112-118) (BORÇ ) 480.000.-TL

653-Komisyon Giderleri (BORÇ ) 90.000.-TL

100-102 KASA /BANKA 570.000.-TL
    ___________________________________________/__________________________________________________ _______________________

Bu yukarıdaki kayıt bilgi amaçlı. Bilgiler yerine otursun diye

Sorunun ikinci kısmında ;

''Hisse senetlerinin dönem sonu borsa değeri 7,5 TL/adet'tir'' Yani 60.000 adet hisse 450.000.-TL'ye düşmüş.

Dolayısıyla firmanın İşletmenin ihtiyatlılık kavramına göre yıl sonunda yapması gereken kayıt ;

__________________________________________________ ___/__________________________________________________ _

654- Karşılık Giderleri (B) 30.000.-TL

119-Menkul Ky.Değ.Düş.Karş.Hs (A) 30.000.-TL

____________________________________________/__________________________________________________ _______________________

Umarım faydalı olmuştur
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

İlgi ile sorumu cevaplayıp aydınlattığınız için öncelikle size teşekkür ediyorum.Öğrenmek istediğim şeyleri samimiyetle açıklamışsınız, tekrar teşekkür eder, çalışma hayatınızda başarılar diliyorum.

(Hisse senetlerinde nominal değer hesaplamaya alınmıyordu. Bu tür sorularda anladığım kadarıyla hesaba dahil edilerek, ilk nominal değerle son nominal değer arasındaki fark kadar karşılık gideri ayrılacak. 8*60.000 = 480.000 7,5*60.000 = 450.000 480000-450000=30.000)

Sayın ayşe mine

Zaten soruda karşılık giderini soruyordu. Ben diğer hesaplamaları fazladan bilgi olsun diye yazdım. Mesela kasadan ödenen tutar gibi aradaki farkı sanki komisyon gideri gibi aldım.

ilk nominal değerle son nominal değer arasındaki fark kadar karşılık gideri ayrılacak. 8*60.000 = 480.000 7,5*60.000 = 450.000 480000-450000=30.000)
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    KONKORDATO KOMİSERİ

Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ayşe mine

Zaten soruda karşılık giderini soruyordu. Ben diğer hesaplamaları fazladan bilgi olsun diye yazdım. Mesela kasadan ödenen tutar gibi aradaki farkı sanki komisyon gideri gibi aldım.

ilk nominal değerle son nominal değer arasındaki fark kadar karşılık gideri ayrılacak. 8*60.000 = 480.000 7,5*60.000 = 450.000 480000-450000=30.000)
    Evet karşılık gider sorusuydu ama ben sonucu hep 120 buluyordum. Çözüm yolum doğru değilmiş.

Formu incelediğimde uzun zamandır cevap bekleyen sorular olduğunu gördüm buna rağmen şansımı denemek istedim. en kısa zamanda soruma açıklayıcı bir şekilde geri bildirim yaptınız için tekrar teşekkür ederim.

Sayın ayşemine

''Formu incelediğimde uzun zamandır cevap bekleyen sorular olduğunu gördüm buna rağmen şansımı denemek istedim.''

Evet haklısınız. Uzun zamandır bekleyen sorular var. Bilen arkadaşlarımız yada bu tip sorularla karşılaşan arkadaşlarımız cevaplıyor. Malum yoğunluk, Salgınla mücadele , Vergiler, SSK v.b derken çoğu zaman sorular cevapsız kalıyor.

Bende genellikle cevapsız soruları cevaplamaya çalışıyorum. Bazende bazı soruların cevaplarına katkı yapmaya çalışıyorum. Malum yukarıda yazdığım olaylara bir de Doçentlik çalışmam eklendi.

Ama yinede formda cevapsız soru kalmaz !

Saygılarımla
    Ayşemine bunu beğendi.
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    KONKORDATO KOMİSERİ

Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ayşemine

''Formu incelediğimde uzun zamandır cevap bekleyen sorular olduğunu gördüm buna rağmen şansımı denemek istedim.''

Evet haklısınız. Uzun zamandır bekleyen sorular var. Bilen arkadaşlarımız yada bu tip sorularla karşılaşan arkadaşlarımız cevaplıyor. Malum yoğunluk, Salgınla mücadele , Vergiler, SSK v.b derken çoğu zaman sorular cevapsız kalıyor.

Bende genellikle cevapsız soruları cevaplamaya çalışıyorum. Bazende bazı soruların cevaplarına katkı yapmaya çalışıyorum. Malum yukarıda yazdığım olaylara bir de Doçentlik çalışmam eklendi.

Ama yinede formda cevapsız soru kalmaz !

Saygılarımla
    Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum, akademik hayatınızda başarılar dilerim.

Çok teşekkür ederim. Sağolun
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    KONKORDATO KOMİSERİ

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)