taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Çalışan Temsilcisi

Çalışan Temsilcisi

Merhabalar ;

Ben bu iş güvenliği yasası ilk çıktığı zamanlarda daha doğrusu 29.ağustos'ta çıkan yasadan önceki yasaya göre işveren isterse seçim şekliyle isterse de kendi istediği kişiyi atama şeklinde çalışan temsilcisini belirleyebiliyordu diye biliyorum. Peki işveren seçimsiz atama ile atadığı çalışan temsilcisini yeni kanun çıktı diye oradaki şartlara göre bir seçim yaparak yeniden belirlemesi gerekiyor mu?

Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum, yardımcı olursanız sevinirim.
    kolay gelsin.

Alıntı Rmuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar ;

Ben bu iş güvenliği yasası ilk çıktığı zamanlarda daha doğrusu 29.ağustos'ta çıkan yasadan önceki yasaya göre işveren isterse seçim şekliyle isterse de kendi istediği kişiyi atama şeklinde çalışan temsilcisini belirleyebiliyordu diye biliyorum. Peki işveren seçimsiz atama ile atadığı çalışan temsilcisini yeni kanun çıktı diye oradaki şartlara göre bir seçim yaparak yeniden belirlemesi gerekiyor mu?

Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum, yardımcı olursanız sevinirim.
    kolay gelsin.
    Merhabalar

29.08.2013 tarihinden çıkan tebliğ de yer verilmiş bu duruma

Mevcut seçim veya atamaların geçerliliği

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin yayımından önce yapılan çalışan temsilcisi seçimleri veya atamaları geçerli sayılır.

Yürürlük

MADDE 12 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinden itibaren otuz gün sonra yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 13 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

Görüldüğü üzere tebliğ tarihinden önceki seçilmiş veya atanmış çalışan temsilcileri geçerli olacaktır.

Saygılarımla;

Teşekkür ederim. Bu kısmı bende okudum fakat istişare etmek istedim. Aslına bakarsanız ben geçmişteki tebliğlerde işveren seçim yapmak istemeyip; kendisi .... isimli kişiyi çalışan temsilcisi olarak atadım diyip, temsilci atayabiliyordu, bu doğru mu? Çünkü biz bu şekilde yaptık. Şu an yeni bir işlem yapmamız gerekiyorsa yapalım diye araştırıyorumda.

Merhaba

Evet doğru söylüyorsunuz daha önce işverenin çalışan temsilcisini kendisi atayabiliyordu

Şuan yeni bir işlem yapmanız gerekmiyor tebliğ tarihinden önce atama yaptığınız için

Son olarak tebliğ de özellikle dikkatimi çeken bir nokta oldu benim aktarmak istedim işveren eğer çalışan temsilcisi seçilmek için aday yoksa yada eğitim durumları uygun değil ise kendi belirlediği kişileri yine atayabiliyor.

Şahsi fikrim işveren atama yoluyla yine çalışan temsilcisi seçebileceği görüşündeyim.
    Son tebliğden sonra ben firmamız için seçime aday olan olmaması nedeni ile atama yoluyla çalışan temsilcisi atadım.

Saygılarımla;

Teşekkür ederim, şu an içim daha rahatladı. Kolay gelsin .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)