cfo-bmi

Konu: Analar İçin Doğum Borçlanması

  1. #1
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Analar İçin Doğum Borçlanması

    [quote=Ali Tezel [email]ali.tezel@aksam.com.tr[/email] Akşam][size=9pt]
    Merhaba, 30 Ağustos 2008 tarihli yazınızda konu olan ?1 Ekim 2008 gününden önce dahi olsa borçlanma imkanı verildiğini? yönetmeliğin Geçici 24. maddesine göre atıfta bulunarak belirtmişsiniz.

    Ancak, SGK tarafından yayımlanmış olan HİZMET BORÇLANMA İŞLEMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA yayımlanmış olan tebliğin A maddesi

    nin son paragrafında ?...kanunun

    4?üncü maddesinin birinci fıkrasının a ,b,ve c bentlerine tabi olan sigortalılar için daha önce tabi oldukları mülga kanunlarda olmadığı halde bu kanunun 41?inci maddesiyle ilk defa getirilen borçlanma sürelerinin 2008 yılı Ekim ayı başından sonra geçmesi gerekmektedir? şeklindedir.

    Bu itibarla hizmet borçlanma tebliğ çerçevesinde 5510 sayılı kanunla getirilen yeni hizmet borçlanmaları süreleri nelerdir ve kanunla verilen bu yeni haklar tebliğlerle genelgelerle neden sınırlandırılır. Ayrıca Sosyal Sigorta işlemleri yönetmeliği ile hizmet borçlanma işlemleri tebliği birbiriyle neden çelişmektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.

    Zeynel Çoraklı

    Hanımefendi, hemen baştan belirteyim bahsettiğiniz, ?Hizmet Borçlanma İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ? herhangi bir Resmi Gazete?de yayımlanmamıştır. Tebliğ tasarı taslağı halinde tartışmaya açılmış vaziyettedir. Bahsi geçen yazımda Resmi Gazetede yayımlanmış vaziyette olan hem 5510 sayılı Kanun hem de Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği?ne (SSİY) göre 1 Ekim 2008 gününden önce olsa dahi doğum süreleri için borçlanma yapılabileceğini ifade ettim. Bu benim görüşüm öte yandan SSİY?nin taslak halinde de aynen Tebliğ Tasarı Taslağında olduğu gibi sadece 1 Ekim 2008 gününden sonraki doğumlar için borçlanma yapılabileceği belirtiliyordu ama işi bilenlerin uyarılarından sonra SSİY?nin yayımlanmış halinde bunun kaldırıldığını hepimiz gördük. SGK bu hatalı yorumundan nasıl SSİY?de dönmüşse Tebliğ?de de döner. Dönmezse yargıdan dayak yemeye, bol bol dava masrafı ve avukatlık ücreti ödemeye devam eder. Çünkü, Kanun?un daraltmadığı bir hakkı yönetmelik ve tebliğ ile kimse kısıtlayamaz.

    1-Doğum borçlanmasının esasları

    5510 sayılı Kanun?un

    41?inci maddesine göre; ?...Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4?üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı kadının, iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri,?nin borçlanılabileceği ortadadır.

    Ancak, gerek lafzı gerekse ruhi yoruma göre,

    a-Sadece SSK?lılar (4/A?lılar) borçlanabilir

    Bİr işyerinde SSK?lı (4/A?lı) iken doğumu gerçekleştiren kadınlar için doğum borçlanması vardır. Öte yandan bu doğum sonrasında, annenin bebeğini bakabilmek adına işe gitmediği sürelerden en fazla

    2 yılı borçlanabilecektir. Öte yandan, bana

    göre doğumu yaptığı zaman Bağ-Kur?lu olan, memur olan kadınlar için doğum borçlanması yoktur. Yani, o zaman Bağ-Kur?luydunuz veya memurdunuz ama şimdi SSK?lı olun borçlanın gibi bir yorum havada kalan yorumdur. Yani, kadın SSK?lı çalışırken doğum yapmalı ve

    bu doğum nedeniyle de işe gitmemelidir.

    b-Ölü doğum olmayacak, bebek yaşayacak

    BorçlanmanIn şartlarından birisi de doğum esnasında bebek yaşayacak ve yaşayan bebeğe anne bakabilmek adına kadın, işini bırakmış ve işine gitmemiş olacak, bebeğin bir süre yaşayıp sonra vefatı halinde ise vefat tarihinden sonraki kısımlar da borçlanmaya konu edilemez. İşine gitmediği süre 2 yıldan çok olsa dahi ancak 2 yıllık kısmı borçlanmaya tabi tutulabilecek bu arada işe gidilemediği süre 2 yıldan az mesela 1 yıl gibiyse ancak bu süre borçlanılabilir.

    c-İşe gidilemeyen süreyi işveren belgeleyecek

    TeblİĞ Tasarı Taslağına göre, ?Hizmet borçlanmaları; a) Ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4?üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı kadının doğum tarihinden sonraki iki yıllık süre ile grev ve lokavtta geçen sürelerin belgelendirilmesi sigortalının bu sürelerde tabi olduğu işyerince... onaylanan ve örneği Kurumca hazırlanan hizmet borçlanması başvuru belgelerine göre Kuruma yapılır?. denmektedir. Bu düzenlemeden de görüldüğü üzere, sigortalı olunmadan önceki doğum sürelerinin borçlanılma imkanı yoktur. Çünkü, sigortalı olmadan önce yapılan doğumlar esnasında işveren yoktur, belge düzenlenemez.

    2-Borçlanma miktarının hesabı ve ödenmesi

    Bu tür borçlanmaları sigortalı kadın kendisi yapabileceği gibi vefat etmişse geride kalan hak sahibi eşi ile çocukları da yapabilirler. Borçlanma için başvurulan anda geçerli olan asgari ücret (638,70 YTL) ile asgari ücretin 6,5 katı (4151,70 YTL) arasında başvuranın seçeceği rakamın yüzde 32?si üzerinden hesaplama yapılacaktır. Bu hesap ile ortaya çıkan borç ise sigortalıya tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde SGK?ya ödenmelidir.

    3-Son kararı yargı verir

    Gerek, SSİY ve gerekse Tebliğ?e göre yapılanlar SGK?nın yorumunu gösterir, yukarıda yazdıklarım ise benim yorumumdur. Bu konuda her zaman olduğu gibi son kararı önce mahkemelerin sonra da Yargıtay?ın kararları belli edecektir.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    5

    Ynt: Analar İçin Doğum Borçlanması

    Bu güzel bir uygulama teşekkurler.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    1

    Ynt: Analar İçin Doğum Borçlanması

    iyi günler


    benim eşim 01.05.1987yılında sıgortalı olarak calışmaya başladıktan sonra (2 yıl) doğuma 10 ay kala iştem ayrıldı

    ve doğumdan 4 yıl sonra isteğe bağlı olarak prim ödedi 3.205 gün ssk ve bu arada 2004 yılında 2,5 yıl 890 gün bağkur lu oldu ve daha sonda 2007 be 2008 yıllarında tekrar isteğe bağlı
    prim ödedi (bu arada eşim 19.09.1966 doğumlı ilk sıgorta başlangıcı 01.05.1987 ssk no: 17139310 bağkur no : 1221386942



    istenilen doğumdan sonra calışmadığına dair işveren yazısının almamıza mumkun yok
    bu şirket 12 yıl evel kapanmış
    bu durumda ben ne yapayım


    1 şu an isteğeı öduyor 01.10.2008 den sonda bağkur sayılacağından 5 ay daha isteğebağlı devam edeğim
    daha sonra ssk olarak işte calıştırıp ssk dan borçlanma talep edip (onlara işveren yazısı getiremiyeceğime göre ) ret cavabına
    istinaden mahkemeyemi başvurmam gerekir

    ve mahkeme için nereye başvurmam gerekir

    beni aydınlatırsnız sevinirim (bu konuda acilmış dava varmı )



    şimdiden teşekkurler


    özcan kuşoğlu

    emeil : ozcankusoglu@barakatgrp.com

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Bağ-Kur 'lu Dönem İçin Doğum Borçlanması
    Konu Sahibi gürcü bayram ali Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 06.Şubat.2013, 13:48
  2. Doğum borçlanması hk.
    Konu Sahibi sedat2241 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Mayıs.2011, 12:13
  3. Emeklilik İçin Doğum Borçlanması
    Konu Sahibi gül-gök Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Ekim.2009, 17:35
  4. Doğum Borçlanması, Askerlik Borçlanması Gibi mi?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Nisan.2009, 10:56
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 29.Ekim.2008, 15:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36