Alıntı Kazım YILMAZ 11.9.2008 Takvim Nickli Üyeden Alıntı
Sosyal Güvenlik Reformu gelip gelip emekliye çarpıyor. 2007 yılı başında uygulanmaya başlayacak şeklinde emekliye ayrıldıktan sonra çalışmaya devam eden emeklilere "Ya çalışma ya emekli maaşını alma" denilecekti.
Okuyucularımız anımsayacaklardır, TAKVİM olarak emeklilerin sesi olduk. Uygulama başlatılamadı. Önce ertelendi, sonra yeni düzenleme yapıldı.
Şimdi önümüzdeki ayın başından itibaren yeni şekli ile uygulama başlayacak. Yeni durum iptal edilen duruma göre daha mı iyi?
30 Eylül'den sonra sigortalı olanlar emekli olduktan sonra çalışamayacaklar. Yani emekli maaşları ne ise onunla yetinmek zorunda kalacaklar.
Anlayacağınız, halen emekli olanlarla, çalışmakta olanları kurtardık. Ama hiç çalışmadığı için sigorta başlangıcı olmayanları kurtaramadık.
Demek ki Ekim'den itibaren sigortalı olanlara insanca yaşayabilecekleri bir emekli maaşı garanti ediliyor. Böyle bir şey var mı? Olmadığına göre, durum yine sıkıntılı. Daha önce sigortalı olup da emekli olanların primleri de yine artıyor.
Emekli olduktan sonra küçük bir dükkanla geçimine birazcık katkı sağlamak isteyenlerin primleri yüzde 50 oranında artacak. Ama ilk haliyle bazı emeklilerin emekli maaşlarının tamamı, bazılarının yarısı gidiyordu.
Takvim, bu kadarını yapmış olmanın gururunu yaşıyor, ama yeterli olmadığını da biliyor. Bu nedenle konuyu bugün yeniden gündeme aldı.
Henüz sigortalı olmayanlar 1 Ekim'e kadar sigortalı olurlarsa emekli olduktan sonra hem emekli aylığı alıp hem de çalışabilecekler. Sigortalı olmayanlar için son günler!