kamu işçi maaş

Konu: Sigortalılık Çakışmalarında Bugünkü Uygulama ve Yeni Dönemde Yapılacak Uygulaman

 1. #1
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Sigortalılık Çakışmalarında Bugünkü Uygulama ve Yeni Dönemde Yapılacak Uygulaman

  Alıntı Şevket TEZEL [email Nickli Üyeden Alıntı
  sevtezel@hotmail.com[/email] 12/09/2008 Sözcü]
  Sigortalılık çakışmalarında ?Önceden başlayan kuralı?

  Bilindiği gibi halen bir iş sözleşmesine istinaden bir veya birkaç işveren emrinde çalıştığı için SSK sigortalılığı devam ediyor iken zorunlu Bağ-kur sigortalısı olmasını gerektirecek şekilde bir iş kuran veya bir şirkete ortak ya da anonim şirketlerde kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olanlar SSK kapsamındaki sigortalılıklarında bir kesinti oluncaya kadar Bağ-kur sigortalısı olmak zorunda kalmıyorlar.

  Şirket ortağı ya da anonim şirketlerde kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olmaları dolayısıyla Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılıkları devam ederken bir iş sözleşmesine istinaden çalışmaya başlamaları halinde Bağ-Kur sigortalılıklarında bir kesinti oluncaya kadar SSK kapsamında sigortalı yapılmaları gerekmiyor.

  Birbirlerine göre asıl ve tali sigortalılıklar

  Yasadan kaynaklanan nedenlerle Tarım SSK sigortalılığı 1479 sayılı Yasa kapsamında Bağ-kur sigortalılığı ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamlarındaki sigortalılıklara göre; 2926 Sayılı Kanun kapsamındaki Tarım Bağ-Kur sigortalılığı da 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamlarındaki sigortalılıklara göre tali sigortalılık olarak kabul ediliyor.

  Yani;

  2925 Sayılı Tarım SSK Kanunu kapsamındaki bir sigortalı bu sigortalılığı devam ederken vergi kaydına dayalı olarak 1479 sayılı Kanun kapsamında da sigortalı olmasını gerektirecek faaliyet içine girdiğinde önce başlamış bile olsa Tarım SSK sigortalılığı kesilerek 1479 sayılı Kanun kapsamındaki Bağ-kur sigortalılığı geçerlilik kazanıyor.

  2925 Sayılı Tarım SSK Kanunu kapsamındaki bir sigortalı bu sigortalılığı devam ederken bir hizmet akdine dayalı olarak 506 sayılı Kanun kapsamında da sigortalı olmasını gerektirecek çalışmaya başlaması nedeniyle prim veya kesenek kesilmeye başlandığı tarihten itibaren önce başlamış olduğuna bakılmaksızın Tarım SSK sigortalılığı kesilerek 506 sayılı Kanun kapsamındaki SSK sigortalılığı geçerlilik kazanıyor.

  2926 Sayılı Tarım Bağ-Kur Kanunu kapsamındaki sigortalının bir hizmet akdine dayalı olarak çalışmaya başlaması halinde önce başlamış olduğuna bakılmaksızın Tarım Bağ-kur sigortalılığı kesilerek 506 sayılı kanun kapsamında SSK sigortalılığı geçerlilik kazanıyor.

  Esnaf Bağ-Kur ve Tarım Bağ-Kur denkliği

  Oysa 2926 Sayılı Tarım Bağ-kur Kanunu kapsamındaki bir sigortalı vergi kaydına dayalı olarak 1479 sayılı Kanun kapsamında da sigortalı olmasını gerektirecek faaliyet içine girdiğinde Tarım Bağ-kur sigortalılığının kesilmesi gerekmiyor.

  SSGSS Yasasından Sonra uygulama ne olacak?

  Sigortalının, 4/a (Bugünkü SSK) sigortalılığı, 4/b (Bugünkü Bağ-Kur) sigortalılığı veya 4/c (Bugünkü Emekli Sandığı İştirakçiliği) sigortalılığı kapsamlarından birden çoğuna tabi olmasını gerektirecek biçimde çalışması halinde; öncelikle varsa 4/c sigortalılığı geçerli olacak, 4/c sigortalılığı kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılacak. Bu sigortalılık hâli kesintiye uğrayıncaya kadar sigortalılık devam ettirilecek. Kesintiye uğraması hâlinde, sonra başlayan sigortalılık hâli devreye girecek.

  4/b sigortalıları kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, 4/a sigortalısı olarak bildirilemeyecekler.

  4/a, 4/b veya 4/c sigortalılığı ile hizmet akdi ile çalışmamakla birlikte, ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde çalışma yahut Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimi kursiyerliğinin çakışması durumunda esas olan 4a, 4/b veya 4/c sigortalılığı kapsamındaki çalışma olacak.

  Sigortalıların, sigortalı sayılması gereken sigortalılık hâlinden başka bir sigortalılık hâli için prim ödemiş olması durumunda, ödenen primler olması gereken sigortalılık hâlinde geçmiş kabul edilecek.

  İsteğe bağlı sigortalılık ise SSGSS Kanunundan önce olduğu gibi yeni dönemde de zorunlu sigortalılık süreleriyle çakışma durumunda geçersiz olmaya devam edecek.

  İŞVERENLER İÇİN ÇALIŞMA HAYATI

  Kullanılmayan Yıllık İzin Ücretine İlişkin Önemli Noktalar

  4857 sayılı İş Yasasının 53 üncü maddesinde:

  İşçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin süresi için ücretinin, hizmet akdinin işveren veya işçi tarafından feshedilmesi halinde akdin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine ödeneceği,

  İşveren tarafından hizmet akdinin feshedilmesi halinde, 17 nci maddede belirtilen bildirim

  süresiyle, 27 nci madde gereğince işçiye verilmesi mecburi yeni iş arama izinlerinin yıllık

  ücretli izin süreleri ile iç içe giremeyeceği? öngörülmüştür.

  Yasa metnine göre, hak edilen yıllık izin ücretleri, ?Sigortalının o ay içinde hak ettiği ücretler? niteliğinde olduğundan,

  a) Sigortalıların hak kazanıp da kullanmadıkları yıllık izin süresi ücretlerine, iş sözleşmesinin feshedildiği tarih itibariyle hak kazanıldığından, sigortalılara ödendiği ayın (feshedilme tarihini içeren ayın) kazancı kabul edilerek sigorta primine tabi tutulmalıdır.
  b) Hak edilmesine karşın kullanılmayan yıllık izin süresi ücretinin sözleşmenin feshinde ödenmesi yasal bir zorunluluk olmasına karşın, kullanılmayan izin ücretinin ödenmesi prim ödeme gün sayısında bir artış getirmemektedir. Bu nedenle, iş sözleşmesinin feshinde ödenen izin ücreti için sigorta prim belgelerinde ayrıca bir gün eklenmesi de söz konusu olmaz.

  Süresinde Kullanılmayan Yıllık Ücretli İzin Ücretinin Esasları

  Sigorta primine esas kazanç, o ay içinde ücret alınan gün sayısına göre hesaplanmalıdır.

  Akdin feshinden önce kullanılmamış yıllık izne ilişkin yıllık izin ücreti giydirilmiş değil çıplak ücret üzerinden ödenir.

  Kullanılmayan izin süresi son ücret üzerinden alacağa dönüşür ve çalışma karşılığı olmayan bu ödeme geniş anlamda ücret içinde değerlendirilmeyeceğinden ödenmemesi halinde yasal faiz yerine, bankalarca mevduata uygulanan en yüksek faiz istenmesi isabetli olmaz.

  Yıllık izin ücreti alacaklarına ilişkin zamanaşımı süresi beş yıldır.

  İşyerinin devri durumunda yıllık izin ücreti alacağından sorumlu olan işveren aksine bir sözleşme olsa dahi önceki işveren değil, son işverendir.

  Yıllık İzin Ücretinden Kesilecek Primler

  4857 sayılı İş Yasasının 61 inci maddesi gereği;

  Sigortalılara yıllık ücretli izin süresi için ödenecek ücretler üzerinden iş kazaları ile meslek hastalıkları primleri hariç, diğer sigorta primlerinin, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunundaki esaslar çerçevesinde işçi ve işverenler yönünden ödenmesine devam olunacağı? hükme bağlandığından, yıllık izin ücretlerinden, İş Kazaları ile Meslek Hastalıkları sigortası primi hariç olmak üzere diğer sigorta kollarına ait primler kesilmelidir.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  1.006

  Ynt: Sigortalılık Çakışmalarında Bugünkü Uygulama ve Yeni Dönemde Yapılacak Uygulaman

  peki bu 1 ekimden sonrası için mi geçerli yoksa halihazırda şirket ortağı+ şirkette sigortalı olanları ssk'dan çıkarıp bağkurlu mu yapmak gerekecek?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Aralık.2012, 10:05
 2. İstirahatte yeni uygulama.
  Konu Sahibi batlı Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2010, 15:27
 3. SGK da Yeni Uygulama...
  Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Aralık.2009, 16:37
 4. Sigortalılık Çakışmalarında Yeni Dönem Değişikliği
  Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Mart.2009, 09:30
 5. Yeni Dönemde Emeklilik Hesabında Sigortalılık Başlangıcı ve Bunu Etkileyen Unsur
  Konu Sahibi nane Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Aralık.2008, 15:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36