SGK'dan emeklilere 'vadeli' müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Acar, 'Şu anda emekli maaşlarının kesilmesi söz konusu değil' diye müjde verirken kesinti sürecini izah etti:
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, 1 Ekim'de yürürlüğe girecek Sosyal Güvenlik Yasası ile çalışan emeklilerin maaşlarının kesileceği yönündeki eleştirileri cevaplayarak, "Şu anda emekli maaşlarının kesilmesi söz konusu değil. Çok uzun vadede, örneğin 30 yıl sonra emekli maaşlarında kesintiye gidilecek, buradaki amaç ise çalışanları daha uzun süre sistemde tutmaktır" dedi.


1 Ekim tarihinde yürürlüğe girecek olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uygulamasına yönelik 81 ilde görev yapan kamu yöneticilerine Ankara, İstanbul ve İzmir'de hizmet içi eğitim semineri veriliyor. SGK'da başlayan seminerin açış konuşmasını yapan SGK Başkanı Fatih Acar, son 30 yılın en önemli reformu olarak nitelendirdiği Sosyal Güvenlik Reformu'nun 1 Ekim'de hayata geçeceğini hatırlatarak, söz konusu yasanın Türkiye'nin 50 hatta 100 yıl sonrası hedeflenerek hazırlandığını vurguladı. SGK'nın yeni dönemde şeffaf ve vatandaş memnuniyetinin merkez alındığı bir kuruma dönüşeceğini ifade eden Acar, "Sosyal Güvenlik Kurumu 3 yıl içinde Türkiye'nin örnek aldığı bir kurum olacak" diye konuştu.

Kurum personeline 'vatandaşa güler yüzlü ve anlayışlı olun' uyarısında bulunan Acar, vatandaşların geldiğinde memnun olacağı fiziki mekanları oluşturacaklarını söyledi. "Önemli olan kanun yapmak değil kanunu uygulamaktır" diyen Acar, yasanın sağlıklı bir şekilde işlemesi için 27 yönetmelik, 26 tebliğ hazırlandığını kaydetti.
23.1 katrilyon liralık pirim borç yapılandırılması yapıldığını, kurumun kasasına 4.5 katrilyon girdiğini belirten Acar, 14 katrilyon liradan fazlasının ise iki yıl içinde Hazine'ye intikal edeceğini bildirdi. Acar, önümüzdeki pazartesi günü Fiyatlandırma Komisyonu'nun toplanarak Sağlık Uygulama Tebliği'ni (SUT) hazırlayacağını ifade etti.

Acar, konuşmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorumlarını yanıtladı. Özel sağlık işletmelerine yönelik denetimlerin son sürat devam ettiğini söyleyen Acar, suiistimallere kesinlikle taviz vermeyeceklerini, gerekli her türlü müeyyideleri uygulamakta kararlı olduklarını anlattı.

Sosyal Güvenlik Reformu'nun yürürlüğe girmesiyle çalışan emeklilerin maaşlarından kesintiler yapılacağı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Acar, şöyle konuştu:
"Şimdi de yasa yürürlüğe girdikten sonra da emekli maaşlarında kesinti olmayacak. Böyle bir şey söz konusu değil. Ancak emekli olduktan sonra çalışmaya başlayanlardan Sosyal Güvenlik Destek Pirimi kesintisi olacak. Bu yeni aldığı maaştan kesilecek yani emekli maaşı aynı olacak. Reforma göre 30 yıl sonra insanları daha uzun süre sistemde tutabilmek için emekli maaşlarından kesinti olacak. Ama şu anda böyle bir durum söz konusu değil."
Acar, bir soru üzerine, yasa ile diş hekimlerine yönelik bir kısıtlama olmayacağını, aksine yeni açılımlar yapılabileceğini söyledi.