Alıntı Şevket TEZEL [email Nickli Üyeden Alıntı
sevtezel@hotmail.com[/email] Sözcü]1 Ekim?den Sonra Şirket Yetkililerinin 4/b Sigortalılığının Başlangıç ve Bitişlerini Bildirim Yükümlülüğü yetkililerince on gün içinde e-sigorta ile bildirilmesi gerekiyor. Sona eriş tarihinin sigortalılar tarafından da 10 gün içinde SGK?ya bildirilmesi gerekiyor.
Şirket Ortaklığından Kaynaklanan Sigortalılığın Sona Erişiyle İlgili Ortak Sorumluluklar
İflasın açılmasına mahkemece karar verilen her nevi şirketlerin ortaklarının sigortalılıklarının sigortalının talebi hâlinde mahkemenin karar tarihinde, sigortalının talebinin olmaması hâlinde ise mahkemece iflasın kapatılmasına karar verildiği tarihte sona erecek. Sigortalılığın sona erdiği bu tarihin sigortalılar ve şirket yetkililerince on gün içinde SGK?ya bildirilmesi gerekiyor.
Mahkeme kararı ile iflasın, tasfiyenin açılmasına, ortaklar kurulu kararı ile tasfiyenin başlamasına veya münfesih duruma düşmesine karar verilen şirketlerin ortaklarından hizmet akdi ile çalışmaya başlayanların sigortalılıkları, çalışmaya başladıkları tarihte sona erecek olup bu tarihin sigortalılarca on gün içinde SGK?ya bildirilmesi gerekiyor.