cfo-bmi

Konu: Sektör Kodları Değişti!

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Sektör Kodları Değişti!

4 haneli sektör kodları tüm işyerleri için değiştiğinden e-bildirge verirken hata alınabilir. Sisteme girildiğinde üst tarafta kurumca uyarı verilmektedir.

Ynt: Sektör Kodları Değişti!

üstadım merhaba,

kodları nerden elde edebiliriz.

nane Guest

Konu ile ilgili yönetmelik 28/9 rg yayınlandı. Sadece kendinize ait olan lazım ise e-bildirge girdiğinizde üst tarafta uyarı olarak yer alıyor. (09 ayını yeni kodla mı eski kodla mı verileceği bilgisi olmadığından hata alırsanız şaşırmayın.)

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Uyarıda 4 haneli işkolu kodunun değiştiğini ve yeni kodun ne olacağı yazıyor.Belgeyi bu şekilde onaylıyor.Dökümde eski koddan döküyor.Sanırım önümüzdeki aylarda yeni kod güncellenecektir.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

selamlar
    sayın üstadım sırf merakımdan 5 tane mükellefim ile ilgili kendi işyerim dahil( muhasebe bürosu) nace kodları ile ilgili bir karşılaştırma yaptım ilgisiz konular çıktı.çam işlemesi yapan mükellefe sıva işleri yazılmış muhasebe ve defter tutmaya işine başka ilgisiz bir konu yazılmış.şimdi bütün işigücü bırakıp bide bunların düzeltmesinimi yapacağız.
    bu konu ile ilgili bir bilgiye sahipmisiniz.yada sizdede aynı durum varmı.
    saygılar

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Nace kodu konusunda İto ile SSk ne derece birbiriyle alakalı bilmiyorum ama yaklaşık 1 ay öncesine kadar itoya kayıtlı firmalara yeni nace kodlarının ne olduğu yazı ile bildirilmiş ve yanlışlık varsa veya farklı bir meslek ise müracaat edin denmişti.Ama ssk sitesinde bakıyorum itoya kayıtlı olmayan firmalar içinde nace kodu değişmiş.Herhalde ito ile ilişkilendirilmeksizin tüm firmaların kodlarını değiştirmişler.Eğer tehlike sınıfınızı değiştrecek derecede farklı bir iş kolunda iseniz ssk ya müracaat etmenizde fayda var.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

C.Gerçek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    C.Gerçek Guest

SGK kendince işkolu kodlarını nace uyarlamış. Zaten yayımlanan yönetmelikte e-beyan aracılığı ile (maliye ile karıştırmayın.) bildirim yapılması gerektiği yazılı. Lakin int ortamına ne zaman taşırlar mechul.

yeni nace kodları ile işveren payı 0,5 düşmüş durumda.tebliğ gereği bu düşüş 01.10.08 den itibaren yürürlüğe girdi.yani ekim ay'ı primlerini yeni nace kodlarından göndermemiz gerekli.
    eylül ayını yeni nace koduyla göndermemiz hatalı olacaktır diye düşünüyorum.

Alıntı tulek Nickli Üyeden Alıntı
    selamlar
    sayın üstadım sırf merakımdan 5 tane mükellefim ile ilgili kendi işyerim dahil( muhasebe bürosu) nace kodları ile ilgili bir karşılaştırma yaptım ilgisiz konular çıktı.çam işlemesi yapan mükellefe sıva işleri yazılmış muhasebe ve defter tutmaya işine başka ilgisiz bir konu yazılmış.şimdi bütün işigücü bırakıp bide bunların düzeltmesinimi yapacağız.
    bu konu ile ilgili bir bilgiye sahipmisiniz.yada sizdede aynı durum varmı.
    saygılar
    Bizim firmalarında çoğuna yanlış kod vermişler. Bazıları çok alakasız, bazıları yakın sayılır. Mühendislik firmasına mimarlık vermişler, oysaki aynı tabloda mühendislikde var. Dediğiniz gibi en basitinden muhasebe bürosuna bile farklı vermişler. Muhasebe bürolarınında kodu o listede var. Sanırım dilekçe ile düzeltme verilmesi istenecek.
    Denizleri seviyorsan dalgaları da seveceksin..

nane Guest

0,5 düşüş nace ile alakalı değil. Prim oranları yeniden şekillendi iş kazasındaki 0,5 düşüş sağlık primine aktarıldı.
    -/-
    Aslında kanunen işverene e-beyan ile açılacak bir ekran üzerinde bizim bu kodları değiştirmemiz gerekiyorken kurum kendi kendine bu işe kalkmış ve yüzüne gözüne bulaştırmış. (bize layık gördükleri "İşletme ve diğer idari danışmanlık faaliyetleri" ;D)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)