cfo-bmi

Konu: Ek/4 ve 4/(b) Üzerine 01/10/08 Sonrası İşe Başlama...

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Ek/4 ve 4/(b) Üzerine 01/10/08 Sonrası İşe Başlama...

Sigortalı bildirimi ve tescili

Sigortalı bildirimi ve tescili

MADDE 8- .....
    .....

(Değişik üçüncü fıkra: 17/4/2008-5754/6 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendinde bulunanlar hariç olmak üzere diğer alt bentleri kapsamında sigortalı sayılan kişiler için 7 nci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen sigortalılık başlangıcından; (4) numaralı alt bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için ise kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıt tarihinden itibaren kendi mevzuatına göre kayıt veya tescili yapan ilgili kurum, kuruluş ve birlikler, vergi daireleri ve esnaf sicil memurluğu sigortalı işe giriş bildirgesi düzenleyerek Kuruma vermekle yükümlüdür. 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (1), (2) ve (3) numaralı alt bentlerinde sayılanların bildirimleri en geç 15 gün, (4) numaralı alt bendinde sayılanların bildirimleri ise en geç bir ay içinde yapılır. Ayrıca 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendinde sayılanların kendileri tarafından da sigortalılık bildirimleri yapılabilir. 4 üncü maddenin üçüncü fıkrasında belirtilenlerin ise çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay içinde tescil eden kuruluş tarafından Kuruma bildirilmesi zorunludur. Kurum bu bildirimlerden itibaren bir ay içinde tescili yapılan kişilere, sigortalılık hak ve yükümlülüklerinin başladığını bildirir.
    .....

MADDE 11 .....
    .....
    (4) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan;

* a) Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanların sigortalılıkları, bu mükellefiyetlerinin başlangıç tarihi itibarıyla başlar ve bu tarih vergi dairelerince,
    .....
    onbeş gün içinde,
    .....
    Kuruma e-sigorta yoluyla bildirilmek zorundadır.
    .....

D- Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanların Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin E-Sigorta Yoluyla Bildirilmesi

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlardan, ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, kollektif şirket, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları ile donatma iştiraki ortaklarının sigortalı ilk ve tekrar işe giriş bildirgesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-Sigorta yoluyla Kuruma bildirilir.

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalıların Kuruma bildirilmesinde ilgili kurum ve kuruluşların, internet ve elektronik alt yapısı oluşturuluncaya kadar sigortalı ilk ve tekrar işe giriş bildirgesi kağıt ortamında alınır.

Şimcik, yukarıdaki alıntı yapılan alt yapının oluşup oluşmadığını nasıl öğrenebiliriz. SGK yı aradım, GİB yi aradım, bağlı olunan vergi dairesini aradım. Bilgi edinme kanunu çerçevesinde başvuruda bulundum, Eski adı ile (sadece adı değişmiş zihniyet komple aynı, Allah düşmanımı düşürmesin) Bağkur'a gittim yanıt yok. Sanki uygulamayı kafamdan ben uydurmuşum izlenimine kapıldım.

Bağkur diyor ki yok efendim sigortalılık belgesini onaylatacaksın, geleceksin girişini yapıcaz, dikkatinizi çekerim süre 15 gün. Yani mükellefin açılışı yapıldı diyelim araya bayram girdi, yoklama memuru da biraz gecikti. Sanırsam cezalı duruma düşeceksiniz. Neyse değerli yorumlarınızı bekliyorum.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: Ek/4 ve 4/(b) Üzerine 01/10/08 Sonrası İşe Başlama...

Ceza size değil kuruma yani vd kesilecek. Ama nasıl olacaksa. Seminerde ist md.'de "valiliğe ceza kesecekmişiz, nasıl kesilecekse." demişti. Büyük ihtimal nasıl olacağını keşfettiklerinde vd "bildirimi doldur getir sonra al sen götür." diyecektir.
    -/-
    Sadece sgk değil tüm yeni kanunlarda önce biz öğreniyor sonra gidip kurum çalışanına özel seminer vermiyor muyuz.

Ogün Güneş Guest

Evet vergi dairesine kesilecek. Çok komik geliyor bana niye bildirim yapılsın ki. Açarsın veritabanın ilgili bölümünü, hangi kurum istiyorsa günlük bilgiyi ordan çeker bu kadar mı zor bu sistemin kurulumu anlamıyorum. Madem alt yapı yetersiz, çalışanlar yetersiz, niye yürürlük tarihinde ısrar ederler anlamak mümkün değil. İşin ilginç yanlarından biri bağkur dan aldığım ek/4 tebliğdekinden farklı. Ayrıca EK/4 diye bir ibare de yok.

nane Guest

Yukarıda yazdığım gibi kurumlara ne yapacaklarını biz öğreteceğiz. Enf. düzenlemesinde Ankara'dan bakanlıktan gelen kişi seminer vermişti. "Diğelimki şirket kayıtları yandı, sel aldı götürdü hiç bir şekilde ulaşılamıyor ne yapacağız" soruma o an kem küm etmişti. Kısa süre sonra bakanlıktan açıklama yapılmıştı. Yine biz "xxx oldu nabcaz şimdi" diye kurumu sıkıştıracağız önce kem küm sonrada gerekli tebliğ/yönetmelik vs çıkacak.

Ogün Güneş Guest

Desenize hala kararlı sürüm çıkmadı piyasaki deneme sürümü

nane Guest

Ogün Güneş Guest

Soru : 28 ağustos günü resmi gazete yayımlanan yönetmeliğin 11.maddesi aşağıdaki şekildedir. ---------------------------------------------------- 28 Ağustos 2008 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 26981 SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ Sigortalılığın başlangıcı ve bildirim yükümlülüğü MADDE 11 ..... 4) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan; * a) Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanların sigortalılıkları, bu mükellefiyetlerinin başlangıç tarihi itibarıyla başlar ve bu tarih vergi dairelerince, onbeş gün içinde, Kuruma e-sigorta yoluyla bildirilmek zorundadır. ......... ---------------------------------------------------- Buna karşın , 01/10/2008 tarihinden sonra vergi mükellefiyeti başlatan mükellefin ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen başvurada bulunarak sigortalılığını bildirme zorunluluğu mevcutmudur.

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
    Başvurunuz Müdürlüğümüzce tetkik edilimiş olup,konuyla ilgili olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracat etmeniz gerekmektedir.
    Bilgilerinizi rica ederiz.

Bu soruları kim yanıtlıyor çok merak ediyorum.

nane Guest

Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
    ...Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
    Başvurunuz Müdürlüğümüzce tetkik edilimiş olup,konuyla ilgili olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracat etmeniz gerekmektedir.
    Bilgilerinizi rica ederiz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)