Sadettin ORHAN sorhan@bugun.com.tr 23 Ekim 2008

Soru: Saadettin Bey, kayınbiraderim vefat etti. 278 gün ticari Bağ-Kur'u, 19 gün de SSK'lı olarak hizmeti var.

900 gün üzerinden aylık bağlanabilmesi için günü 3 gün yetmedi. Bu nedenle süt tesliminden dolayı tescil yapılması için 28/05/2008 tarihinde Bağ-Kur'a müracaatta bulunduk.

Ancak ölenin adına tescil yapılamayacağı bildirildi. Biz de mahkemeye verdik 20 gün önce mahkeme tescilin yapılması yönünde karar verdi. Mahkeme kesinleştikten sonra SSK'ya müracaatta bulunsak aylık bağlanma imkanı var m? Süt tesliminden de üç yıl hizmeti çıkmaktadır. Bize cevap verirseniz memnun oluruz. Hem de yetimleri sevindirmiş olursunuz. Bekiroğlu Sigorta.

Cevap: Değerli okurum, mahkeme kararıyla size en yakın SGK müdürlüğüne başvurun. Ölen yakınınızın toplam 5 yıl primi olduğuna göre (mahkeme ile tespit edilenler dahil) eşine ve çocuklarına aylık bağlanacaktır.

SSK'DAN MI BAĞ-KUR'DAN MI EMEKLİ OLURUM?

Soru: 20 Kasım 1959 doğumluyum. İlk işe giriş tarihi 1 Aralık 1992. 1 Nisan 1993'te isteğe bağlı sigortaya başladım. Eylül ayını da ödersem 5620 günle ödeme günüm bitmiş olacak. Acaba Ekim ayını ödediğimde SSK koşullarında mı, yoksa Bağ-Kur'dan mı emekli aylığım bağlanmış olacak? N.Aydın

Cevap: Değerli okurum isteğe bağlı sigorta priminizi şimdiye kadar SSK'ya mı Bağ- Kur'a mı ödediğinizi belirtmemişsiniz. Tahminimce SSK'ya ödemişsiniz. Bu durumda prim gününüz dolmuş. Bundan sonra hiç prim ödemeseniz dahi 1.12.2012 tarihinde emekli olabilirsiniz. 1 Ekim'den sonra SSK yerine Bağ-Kur şartlarında emekli olmak için 1.260 gün prim ödemeniz lazım. Yani birkaç ay isteğe bağlı prim ödemekle Bağ-Kur'a geçmiş olmazsınız.

PRİM ÖDESEK Mİ YAŞI MI BEKLESEK?

Soru: Annemin 17 yıl 3 ay pirimi var ve halen 14. basamaktan isteğe bağlı Bağ-Kur'dan ödemeye devam ediyor. Kendisi 1960 doğumlu şu anda ödemeye devam edip 20 yılı doldurup emekli olmasını mı tavsiye edersiniz yoksa ödemeyi durdurup yaştan mı emekli olsun? M.Mertoğlu

Cevap: Anneniz 20 yılı doldurduğu gün emekli olacak. Yaştan emeklilik için 53 yaşını beklemesi gerekecek. Bence kalan 2 yıl 9 ayı ödesin ve hemen emekli olsun. Böylece 2,5 yıl daha erken emekli olmuş olur.

EN KISA SÜREDE NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Soru: 1942 doğumluyum. 1997 yılından beri SSK'ya isteğe bağlı prim ödüyorum. Şuan 3.325 günüm var. En kısa sürede nasıl ve ne zaman emekli olurum? İsmi mahfuz.

Cevap: 3.600 gün prim ödedikten sonra 2012 yılında emekli olursunuz. 1997'nin hangi ayında ve gününde prim ödemeye başladıysanız, 2012'in aynı tarihinde dilekçenizi verebilirsiniz. Bundan daha kısa sürede emekli olma şansınız maalesef yok.

MALÜLLÜK AYLIĞI ALIYORUM , ÇALIŞABİLİR MİYİM?

Soru: SSK'dan malullük aylığı alıyorum. Aldığım aylık oldukça düşük ve geçinmeme yetmiyor. Tekrar çalışmam durumunda aylığım kesilir mi? Yeni sosyal güvenlik kanununda bizler için bir düzenleme var mı? T. Evkuran

Cevap: Değerli okurum, sizinle aynı durumda binlerce vatandaşımız var. Maalesef sizin malullük aylığı alarak çalışma imkanınız yok. Çalışmaya başladığınız ayı takip eden ayda aylığınız kesilir. Yeni yasada da bunun aksine bir düzenleme yapılmadı. Fakat sorununuzu siyasilere ve yetkililere ulaştırırsanız ve sizinle aynı durumda olan malul emeklilerle birlik olursanız belki sonuç alabilirsiniz.